ALCI FAİK

  Paylaş
  avatar
  Forum Admin

  Mesaj Sayısı : 6294
  Ad Soyad : Güvercin Forum
  Nerden : Türkiye
  Doğum Tarihi : 05/10/84
  Forum Kayıt : 10/01/08

  ALCI FAİK

  Mesaj tarafından Forum Admin Bir 20/8/2010, 7:49 am  Yugoslavya/Makedonya/Manastır’da 1938 yılında doğan Faik Alış (Alçı) ustamız 1955 yılından beri dönek besliyor. Halen İstanbul/Bayrampaşa/Yeni Mahalle'de ikamet ediyor.
  Babasının da dönek güvercinlere meraklı olması Faik ustanın ilk göz ağrısının sebebi olmuş. Yetişmesinde etken olan babasının yanında Manastırlı Rafet ağabey, Kani ağabey ve Boyacı Ramiz ağabey olmuşlar.
  Beslemekte olduğu döneklerinin baskın renkleri düz kırmızı al güvercinler, düz arap ve lekesiz beyaz kuyruklu güvercinlerdir.

  Ustanın döneklerinden beklentisi uçucu olması, dayanıklı olması, kafa yapısının sağlam olması, görünüm olarak sallı iri olmalı, gözler beyaz, tüy yapısı parlak ipek gibi, renkleri parlak duruşlarında asalet olacak şekilde olması.
  Bilhassa al döneklerde renklerin koyu parlak olup, boyunlarının ördek yeşili parlamasını tercih ediyor. Saf kan ve damarlı olmaları ilk beklentisi.

  Elindeki soyun damarını, 50 yıldır muhafaza ediyor.
  Döneği eline aldığı zaman gözler beyaz ve cam gibi olmasını istiyor. Gaga ne kadar uzun olursa o kadar makbul. Boylu poslu endamlı görünüm renkleri pırıl pırıl adeta yanmalı. Kafaları çilli olmamalıdır. Kanatlarında saz olmaması daha makbuldür, gibi dikkat ettiği ince ayrıntılar var.

  Yeme inen yavrular uçmaya, kalabalık filo uçumlarıyla başlanır. Yerini iyice belledikten sonra 2 veya 3 per eşliğinde devam edilir. Önceleri açık açık çevirişlerle başlarlar. Kanat kısarak sıkarlar ve diğerlerinden ders alarak eğitimleri gerçekleşir. Başlarda kelebekler gibi çevirişler yaparak oyuna geçerler. Kabiliyetleri arttıkça teke düşürülür ve dönek eğitimine devam edilir.

  Döneklerinin dönüş tarzlarının yüksekten olduğu, her iki kanadına da dönüş yaptıkları, alçaktan ise tek dönüş yaparak inerler.
  Yüksek dönücü olduklarından kümes pırıltısı daha fazla randıman veriyor. Elle prıltı verilmesini kuşa eziyet edilmesini hoş karşılamıyor.

  Döneklerde eğitim çok önemlidir, eğitilebilir hayvanlara kediye, köpeğe nasıl eğitim veriliyorsa döneklerde aynen bu titizlikle eğitilmelidir. Halis saf dönekler, dönüşte bozmazlar. Hata yapmazlar. Dönüş hatalarında en büyük etken rolü yetiştiricilerden ve yanlış eşleştirmelerden kaynaklanır. Soylar iyi bilinip, yanlış eşleştirmelerden kaçınmak gerekir. Kanı temiz olan kuşu, diğer kötü kan veya başka ırk kuşlarla uçurmamak gerekiyor.

  Eğitmen zamansız kümes açar veya pırıltı verirse veya mesafesiz pırıltı verirse hatalara yol açabilir
  Dönekte kostüm olarak iki renk olurlar, parlak siyah ve kırmızı kuyrukları beyaz. Başlarında çilleri olmayacak, kanat teleklerinin arasında beyaz olmayacak, siyahsa her taraf siyah kuyruğu beyaz, kırmızıysa her taraf kırmızı kuyruğu beyaz olmalıdır.
  Dönekte kuyruk, 14 kuyruktan 18 kuyruğa kadar olabiliyor. Filinkalı veya filinkasız kuş benim için fark etmez, benim elindeki kuşların var midir yokmudur bilmiyorum. Ben kuşlarimin havadaki dönüşlerine önem veririm… Allarda tozluk olmaz…
  Dönek kümesleri çok kalabalık olmamalıdır... Yuvalıklar ne kadar büyükse o kadar daha iyi… Rahat eşlenebilecekleri yer olmalı.
  Damızlık kümesi ve uçucular kümesi ayrı olmalıdır.

  Yemin performansa çok etkisi var. Yazın darı ağırlıkta yem kullanırım kışın ise karışıkyem veriyorum.Darıyla beslediğim zaman kuşu hafif tutar bu da iyi uçmasını sağlar.
  Damizlik seçiminde, seçeceğin kuş saf ve halis irk olmali ki elindeki soyun devamını getirebilesin.
  Güzel eğitim vereceksin, kümes her daim tertemiz olmalı. Kümesi ve kuşlari başka başka kişiler açıp uçurmamalı.
  Eski kuşlar yok artik, eski yetiştiriciler yaşlandıkça, rahmetli olup gittikçe kuşlarda bozulmaya başladı, çünkü yeni yetiştiriciler ırkları anlamayıp, bilmeyip bilinçsiz eşlemelerle kuşları bozuyorlar.

  Eski dönekçiler daha bi ustaydi, kuştan ve kuşçuluktan anliyorlardi. Şimdiki yeniler daha cok bu işe ticari yönden bakiyorlar, böylelikle kuşun mahareti arka planlara itiliyor.
  Dönekçilik camiasında arkadaşları Taşlıtarla'da Kani ağabey, Manastırda Rafet ağabey.. Boyaci Ramiz, Salih, Bayrampaşa Rafet ağabey rahmetli oldu.. Ramiz Pala.

  Taşlıtarlada Muammer, Kani ağabey, Salih, Boyacı Ramiz ve çevremdeki birçok arkadaşıma hediye mahiyetinde verdim. Kuşlar dostluğa araç olmalılar.
  Bugüne kadar seyrettiği en iyi dönek Boyacı Ramiz’de seyrettim mavi galaca.

  Yeni başlayacak olan arkadaş önce hangi irk güvercinle ilgileneceğinin kararını verecek. Bu işe meraklı olacak. Sonrasında ilgilendiği ırkı besleyen iyi usta birini veya birkaçını bulup onun kuşlarından edinecek. 2 bilemedin 3 cift iyi kuşla bu işe başlayıp, bunlarından alıp çoğalttığı yavruları uçurarak, eğitim vererek yetiştiriciliğe adim atacak. Meraklı olduktan sonra, elinde de iyi kuşlar olduktan sonra bir yerlere gelmek gayet kolay.
  avatar
  aleksi

  Mesaj Sayısı : 9
  Ad Soyad : timur kocabıyık
  Nerden : izmir
  Forum Kayıt : 08/11/09

  Geri: ALCI FAİK

  Mesaj tarafından aleksi Bir 20/9/2010, 11:37 pm

  Faik amca ben İzmir bucadan timur kocabıyık 43 yaşındayım ben ustalarıma karşı saygılı büyüdüm. Sizin çakallarınız ı çok beğendim çocukluğum daki o güzel saf kan döneklerden . Rica etsem damarı bozmadan üretmek için bana bir çift hediye edermisiniz. 1 ay içinde istanbulda bir işim olacak size uğruyabilirim. beni ararsanız sevinirim saygı ile ellerinizden öperim. telefonunuzu bekliyorum. usta. 0506/9825386
  avatar
  alpdogan

  Mesaj Sayısı : 1
  Forum Kayıt : 08/12/10

  Geri: ALCI FAİK

  Mesaj tarafından alpdogan Bir 8/12/2010, 1:58 pm

  selam adim ibrahim bu kirmizi akkuyruklardan satilik varsa almak isterim ve faik abi bunlarin diger renklerinden bende cok sende onlardan istersen bende sana onlardan veririm cevabini bekliyorum...
  avatar
  doğanözcan

  Mesaj Sayısı : 10
  Forum Kayıt : 07/12/10

  Geri: ALCI FAİK

  Mesaj tarafından doğanözcan Bir 27/12/2010, 11:05 pm

  slm kuşlar güzel
  avatar
  UNİX09

  Mesaj Sayısı : 3
  Ad Soyad : ünal
  Nerden : kara
  Doğum Tarihi : 19/08/79
  Forum Kayıt : 13/03/12

  Geri: ALCI FAİK

  Mesaj tarafından UNİX09 Bir 13/3/2012, 2:15 pm

  faik amca telefonunu yazarmısın bana bir çift çakal lazım satarmısın rengi endamı düzgün
  avatar
  ogul

  Mesaj Sayısı : 1
  Ad Soyad : ismail tunc
  Nerden : izmir
  Forum Kayıt : 23/03/13

  Geri: ALCI FAİK

  Mesaj tarafından ogul Bir 24/3/2013, 5:26 pm

  faik amaca izmirden ismail ben eski döneklerden bulmak çok zor çakallardan bir takım rica etsem kuşları bozmadan bende devam ettirmek istiyorum fiyatı ne olur birde telefon numaranızı verirmisiniz 05077058299
  avatar
  skykral

  Mesaj Sayısı : 1
  Ad Soyad : orhanaydın
  Nerden : istanbul
  Forum Kayıt : 25/06/15

  Geri: ALCI FAİK

  Mesaj tarafından skykral Bir 25/6/2015, 7:45 am

  nasıl ulaşabılırız sıze

   Forum Saati 15/12/2017, 10:13 am