14 Kuyruk veren Taklacinin Damari neye isarettir ?

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Geri: 14 Kuyruk veren Taklacinin Damari neye isarettir ?

Mesaj tarafından cengiz ulutürk Bir 16/9/2010, 3:01 am

Merhaba arkadaşlar, önce 8000 üyeli bir sitede neden katılımcıların çoğunluğunun
forumlar ve yazışmalara katılmadığını araştıralım. Burada herkes önce kendini
sorgulamalı yazılan her yazının yanlızca karşı tarafa cevap olarak veya herhangi
bir bilgi sunumunda karşılıklı iki veya üç kişinin okumadığını bu tür sitelerin tüm
dünyaya açık olduğunu unutmamalı. Herkesin fikir ve düşüncelerine saygı duyup
tartışmaları tatlı bir sohbet içerisinde yapması gerekliliğini düşünüyorum. Örneğin
ben 15.06.2009 yılında bu siteye üye olmuşum fakat hiçbir yazım veya mesajım
yok ama yazılan yazılarınızı ve gönderilen resimleri belirli peryodik aralıklarla takip
ederim bazen yazılara tam cevap yazmaya niyetlenirken konu amacından çıkmış
sen ben davasına dönüşünce yani istenilen konunun dışına çıkılınca yazmaktan vaz
geçiyorum aynen yukarıda bu forumda olduğu gibi, herkes bildiği kadarını anlatırsa
bu bilgiler derlenir bir bilgi dağarcığı oluşturur bilgi yanlışta olsa zamanla düzeltilebilir
çok seslilik bu yüzden iyidir her doğru bir yanlışı götürür bilgi zaman içinde netleşir.
iyi günler dileği ile

cengiz ulutürk

Ad Soyad: cengiz ulutürk
Doğum Tarihi: 10/07/54
Forum Kayıt : 16/06/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından cengiz ulutürk Bir 16/9/2010, 3:18 am

Merhaba arkadaşlar şimdi gelelim konumuza
TAKLALI OYUN GÜVERCİNLERİNDE KUYRUK SAYISI
Saf kan taklalı oyun güvercinleri 12 kuyruk tüyünden oluşur. 12'den yukarı
olanlar kesinlikle farklı ırk kuşlarla kuyruk sayısı fazla düz taklalı ırklar
veya yabancı menşeyli ırklarla eşleştirilerek elde edilmiş kırma kuşlardır,
örneğin saf kan 12 kuyruklu iki taklalı oyun kuşunu eşleştirin kesinlikle
13, 14, 16 gibi kuyruk tüyü olan yavru alamazsınız fakat iki 14 kuyruk
tüyü olan kuşları eşleştirin altından 12,13,14,15 gibi çeşitli kuyruk
sayılarına sahip kuşlar elde edersiniz. bunu denediğinizde daha net
görebilirsiniz bilhassa Mardin ve Urfa yörelerinde demkeşler, Maraş ve
Hatay civarlarında beslenen tavus ve deste kuyruklu oyunsuz ırkların
Taklalı oyun kuşları ile eşleştirilerek elde edilmişlerdir diye düşünen
arkadaşlar olabilir. fakat bu bilinçli olarak büyüklerimiz tarafından sert
çıkan kuşları yumuşatmak amacı ile yapılmamıştır hiç bir taklalı oyun kuşu
besleyen eski büyüklerimiz böyle bir hataya düşmez,çünkü deste kuyrukların
ve tavus ırkının uçum özellikleri yoktur. böyle bir yola baş vurmak isteseler
daha iyi uçumlu yüksek uçucu ırklarına kırarlardı onlarda 12 kuyruk sayısına
sahip ve aynı zamanda paçalı ırklarıda vardır. Araştırırsanız Suriyede16 kuyruk
sayılı taklacı kuşlar bulunmaktadır ve kendine has bir ırk özelliklerine sahiptirler.
Ayrıca yurdumuzda yetiştirişlen düz takla atabilen bir ırk olan 14, 15, 16 kuyruk
sayı yapısına sahip Selçuklu güvercin ırkı ve 14 kuyruk sayı yapısına sahip arada
düz takla atanlarına da raslanabilen Kelebek güvercin ırkı olan kuşlar vardır.
Mardin ve Urfa yörelerindeki kuş simsarları ve şekil meraklıları Suriye'den gelen
16 kuyruk ırkları ve Orta Anadoluda da bazı kuş simsarları ve renk meraklıları
Selçuklu 15,16 kuyruk ve Kelebek 14 kuyruk ırkları bizim taklalı oyun kuşlarına
vurarak 13,14,15 gibi çeşitli kuyruk sayısına sahip taklalı kuşlar çıkarmışlardır
13,14,15 kuyruk sayılı kuşlar zaman içerisinde mutasyona uğrayarak günümüze
kadar gelmiştir. zaten kuşlardaki taklasız konma ve yapışma tabir ettiğimiz şekilde
konmalar bu tip kuşların soya girmesinden kaynaklanır. Olaya ırkların korunması
yönünden profesyonelce yaklaşırsanız hangi yöremiz olursa olsun saf kan taklalı
oyun kuşunda kuyruk sayısı 12 dir. not araştırma ve düşünce tamamen kendime
ait olup başka düşüncede olan arkadaşlarada saygı duyarım. İyi günler dileği ile.

cengiz ulutürk

Ad Soyad: cengiz ulutürk
Doğum Tarihi: 10/07/54
Forum Kayıt : 16/06/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından tolga40 Bir 16/9/2010, 7:31 am

Uploaded with ImageShack.us

bu gök dişi 15 kuyruk kim söyleyebilir bu kuş kötü diye

tolga40

Ad Soyad: tolga özkan
Forum Kayıt : 01/08/08

Kullanıcı profilini gör http://site.mynet.com/tolga40/

Mesaj tarafından oğuz06 Bir 16/9/2010, 10:05 am

Sayın Cengiz abimizin düşüncelerinin çoğuna katılıyorum.Tecrübe ve bilgilerini her zaman paylaşmasının hepimize katkısı olacağını düşünüyorum.
Malum bir çok kere tekrarladım amatör olarak oyun kuşlarının genetiği ile ilgilendiğimi belirtmiştim.
Elbette kuyruk sayısı konusunda da kendimce araştırmalarım ve gözlemlerim oldu.
Net bir sonuca ulaşmak şu an için mümkün gözükmüyor.
Değişik ırklardan geçmiş olacağı gibi,mutasyon,yada aynı soyların iç içe girmesi, uzun yıllar boyu bu tür genetik bozukluk diyorum çünkü araştırmalarım o yönde olduğunu söylüyor.
Buna benzer,yapışık parmaklılık,perde ayaklılık,kanatların 11 fek olması görünüşte kuşun performansını etkilemiyo olsa da bilimsel adı bu.
Genel olarak bu tür soya girmiş özellikler çekinik genlerle taşınmaktadır.
Bu tür kuşların iyi görülmesi yada genelde iyi çıkmasını da bilinen bu tür soyların yakın akrabalı iyi özellikte ki oyun kuşlarının günümüze kadar gelen jenerasyonları olarak düşünüyorum.
Ebeveynleri 12 kuyrukta olsa genlerinde bu özellik taşınıyorsa 13-14-15 hatta 16 kuyruk yavru vermeleri gayet doğal, oran düşük olur sadece.
Kendi deneyimlerimde de buna benzer örneklerle karşılaştım.
Hatta aksi varmı bilmiyorum paylaşım olursa sevinirim tıpki yapışık ve altı parmaklılık olayının genelde erkeklerde görülmesi gibi(genetik bozukluk),benzer durum olan kuşlarda perde ayak
ve yapışık parmaklılık yalnız dişilerde bulunan W cinsiyet kromozuyla taşındığı genelde dişilerde olduğunu düşünmekteyim.
Özetle kuşlarda fiziki fazlalıklar yada değişiklikler her zaman soyun saf olması yada iyi olması anlamına gelmez.İyi özellik gösterenlerin olması durumunda bile.
Diğer bir tabirle her zelliği belirleyen farklı genler vardır bunlardan bir biriyle orantılı bağımlı genlerde bulunabilir.
Bilimsel olarak şu an için bir veri yok.
Tecrübe,iyi soy ve özellik takibi,gözlem,seyislik v.s ekleyebiliriz her birini bilinçli ve mantıklı yaparsak sonuca ulaşmanın kısalacağını ve yapılan işten alınan zevkin farklı olacağı kanısındayım.
Yazdıklarım elbette kendi tectübe,tahmin ve yorumların.
BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR..
ÇOĞALDIKÇA HEDEFE YAKLAŞTIRIR.
Gerçek bilgi ve samimi paylaşımların artması dileğiyle..
Saygılar...

oğuz06

Ad Soyad: oğuzhan OĞUZ
Doğum Tarihi: 11/07/75
Forum Kayıt : 04/03/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 16/9/2010, 8:00 pm

ellerinize ve gönüllerinize saglik, hele sükür konu yine rayina oturdu,

Kuscu-Murat

Ad Soyad: Murat Göcmen
Doğum Tarihi: 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10

Kullanıcı profilini gör http://murat-tuna66.jimdo.com/

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 16/9/2010, 8:02 pm

Seleray king

eee her köye bir deli sartmis, bazen karsina cikabiliyor köyün delileri king

Kuscu-Murat

Mesaj tarafından seleray 51 Bir 17/9/2010, 12:33 am

yakisir biladerime king :223:

seleray 51

Ad Soyad: Selim Kahraman
Forum Kayıt : 06/06/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından PerfoTakla Bir 19/9/2010, 1:51 pm

cengiz ulutürk demiş ki:

örneğin saf kan 12 kuyruklu iki taklalı oyun kuşunu eşleştirin kesinlikle
13, 14, 16 gibi kuyruk tüyü olan yavru alamazsınız

" cengiz ulutürk " abimizi araştırmasından dolayı kutlarım .
Ancak böyle bir iddaanın şuanda bu forumda bütün oyun kuşu besleyen yetiştiricileri ilgilendirdiğide malumdur. Bu hayvanların güvercin cinsi olarak yaratılışını en iyi Allah azze ve celle bilir. Bizim şu anda genel olarak süs kuşlarını bir kenara bırakırsak yabani ırkı ve elimizdeki evcillerde 12 kuyruk sayısının standart olduğu sonucuna varırız . Ama bu demek değilki bu hayvanlar aynı cins olarak yaratılışta 12 - 13 - 14 kuyruk sayısı olarak yaratılmamıştır. Tabiki işin bu kısmı uzun uğraşlar sonucu labaratuar ortamında belki sonuca varılabilir.

Birde safkan mevzusu eğer kuşun 100 sene öncesinden beri kırılmadan elde sakladığıyla alakası varsa , bunun 150 sene önce kırılmadan geldiğini kim ortaya koyacak .Üstüne Birde 100 senelik bir geçmişiyle elimizde kırılmadan saklandığını iddaa ettiğimiz kuşlardan 13 - 14 kuyruk çıktığında bu bizim için " eksi " bir sonuç mu olmuş olacak.

Kendi açımdan şöyle düşünüyorum ki bu işin özünün tam anlamıyla ne olacağını kimse kestiremez . Bu hayvanlarda kuyruk sayısından çok " performansın " arandığı herkezince malumudur. Bunun aksini söyleyen büyüklerimizde yoktur. Ama kanat - kuyruk v.s biyolojik özelliklerinin kuşu ne derecede etkilediği yine ehlince malumdur.
Son olarak 13 - 14 kuyruk değilde 12 kuyruklu oyun kuşunun kendi açımdan daha iyi olduğunu acizane belirtebilirim. Bunun yanında 13 ve 14 kuyruklu Performans kuşlarının safkan olmadığını söylemek benim boynumu aşar. Yanlış anlaşılmamak ümidiyle...

Selametle...

PerfoTakla

Ad Soyad: hakkı
Forum Kayıt : 04/12/08

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 19/9/2010, 7:08 pm

yerinde tespitler bana göre, evet, cok güzel yorumlar, hani bazi olasiklara bazilari hic kafa yormaz, yoranida bulabilmek zor, bilende yaziyor, bilmeyende, biryerden kopyalayip maksat yazi olsun diye yazanda cikabilir, sözüm burdan disari, yani her yazilana mantiginca kafa yormak gerek, aklimiza yatarsa iyi, yatmaz isede yine iyi, sonucta tekerligi yeni kesf etmiyoruzda, edemeyizde, bazi kan meseleleri bizi gercekten asar, elimdeki kuslara nasil kefil olurum kani ile alakali, mümkün degil, veya en azindan kendim icin gecerli olan budur, bu soruyu sormamin sebebinide baslikta acikladim, taze taze "daha iyi bilenlere" sorim dedim, bu isi anlamak icin benim ömrüm yetmiyecek belliki, hayat bunlardan ibaret`de degil, ugras güzel, huzurda veriyor, maksadim elimdeki kuslari henüz "amatör gözü" ile gördügüm icin bakis acimi nasil ilerletebilirim cabasindan yanaydi, hani dikkat etmem gereken hususmu veya degilmi diye, anladigim kadariyla, ne kadar kuyruk tügü olursa o kadar artidir, ama kus ucmaz bizi tatmin edecek sekilde, o da baska bir mevzu, kimi elden cikarir, tipi hosuma giderse ben beslerim, gitmez ise ve elden cikartamaz isem eger öylesine beslerim, yedigi yem helal olsun, sonucta yumurtadan cikmis bir candir, kus olmasini beklerken kiymetli oluyorda ilerde gözdenmi düsmeli hemen, bence yanlis, konu " kötü kus " konusunu aciyor böylelikle, biz daha ortakca iyi kusu bulamadikki, kötüyü bulalim, sahibine sorsan kuslari hep 10 numara, yani cogu, neden aceba, onlari izledigi vakit adeta zaman onun icin duruyor belki, dert keder kalmiyor, besliyenin ilk motifleri bunlar bence, para gibi seyler isin ayri boyutlari, 1000 de bir cikar bu is ile ailesini ve yuvasini gecirtebilen, tutturduysa helal olsun, ragbet olursa neden olmasin, is istir, saygi duymak gerek, ... eline ve yüregine saglik, Allah razi olsun !

Bende herzamanki gibi affiniza siginarak sizleri Saygiyla selamliyorum

Saygilar

Kuscu-Murat

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön