Paylaş
Ad Soyad : pinar deniz
Doğum Tarihi : 01/01/77
Forum Kayıt : 19/09/10
Kullanıcı profilini gör

yuvadaki guverine dis parazit ilaci

Bir 19/9/2010, 1:57 pm
Merhaba,
Foruma yeni uye oldum. Sormak istedigim bir soru var. Balkonda yumurtaya yatmis bir guvercinim var. Guvercinlerle ilgili cok sey bildigimi soyleyemem ancak uzerinde yasayan parazitlerden haberdarim. Petshop bana avispray diye biyoteknik'in bir ilacini satti. Kusun uzerine uzaktan uyguladim ama gozune kacsa, ilaci solusa zarar verir mi acaba kusa? Kus uctu sonra yumurtalarin da uzerine uyguladim. Umarim zarar vermemisimdir. Bilgi aradim internette ama bulamadim. Ingilizce olarak sunun gibi bir yazi var ilacin ustunde: take out the bird's bowl and mangle before applying. ??
Bu yuvadaki kus ve yavrulari icin bir ilac tavsiye ederseniz cok sevinirim, nasil uygulayacagimi da. Kusu tutmama imkan yok, spray ilac mumkunse.
Tesekkurler.
Ad Soyad : beysan taştan
Doğum Tarihi : 14/03/67
Forum Kayıt : 06/03/09
Kullanıcı profilini gör

Geri: yuvadaki guverine dis parazit ilaci

Bir 20/9/2010, 11:09 pm
pirpir demiş ki:Merhaba,
Foruma yeni uye oldum. Sormak istedigim bir soru var. Balkonda yumurtaya yatmis bir guvercinim var. Guvercinlerle ilgili cok sey bildigimi soyleyemem ancak uzerinde yasayan parazitlerden haberdarim. Petshop bana avispray diye biyoteknik'in bir ilacini satti. Kusun uzerine uzaktan uyguladim ama gozune kacsa, ilaci solusa zarar verir mi acaba kusa? Kus uctu sonra yumurtalarin da uzerine uyguladim. Umarim zarar vermemisimdir. Bilgi aradim internette ama bulamadim. Ingilizce olarak sunun gibi bir yazi var ilacin ustunde: take out the bird's bowl and mangle before applying. ??
Bu yuvadaki kus ve yavrulari icin bir ilac tavsiye ederseniz cok sevinirim, nasil uygulayacagimi da. Kusu tutmama imkan yok, spray ilac mumkunse.
Tesekkurler.
pınar hnm.slm.
kuşun üzerindeki parazitler dış yüzeyinde,kanatlarının üzerine kadar çıkan sinek tarzı ise at sineğidir.
eğer kanat üzerlerinde gezinen parazitler değilde kuşta herhangi bir ihtimale karşı parazit vardır diye ilç kullandıysanızda doğru yapmış olursunuz.çünkü kuşlardaki parazitler yazın çoğunlukta olurlar.
eğer kuşu tutabilirseniz.ense,kanat altları ve kuyruk altına avi spreyi uygulayabilirsiniz.avi spreyi tanırım.ivermektin türünü içermektedir.
ama kuşu tutamıycağınızı söylüyosunuz. o zaman kuş yuvadan kalktığında 2-3 günde 1 defa kuşun yuvasına ve yuvanın etrafına kullanın faydalı olucaktır. aslında avi sprey küçük kafes kuşları içindir.güvercinde biraz zayıf gelebilir.
siz dediğim gibi 2-3 günde 1 defa yuva ve yuva etrafına sıkınız.cevap vericektir.
cevap alamazsanız.beni haberdar etmeniz durumunda değişik ürün tavsiyesinde bulunurum.
sonuçta problem çözülür.
kalın sağlıcakla.
Kullanıcı profilini gör

Bir 21/9/2010, 6:58 am
merhaba beysan bey,

peki yumurtalarına zarar verir mi?
yavrular yumurtadan çıktığında ne yapacağım?

gordugum parazitler, at sineği ve çiyan görünümlü şey. özelikle çiyandan tiksindim. saksılarımın altında bolca görmüştüm bir ara. balkonu her gün çamaşır suyu ile dezenfekte ediyorum.
yine de ilaç önerebilirseniz sevinirim.
hem kuşun üzerine sıkabileceğim, hem yavrulara, hem yumurtaya uygulanabilecek, zarar vermeyecek bir şey var mı? bana da zarar vermezse çok iyi olur.

teşekkürler
Kullanıcı profilini gör

Bir 21/9/2010, 8:40 pm
pınar hnm.slmlr.
kullanılan dış parazit ilacı yumurtalara birşey yapmaz.
siz yumurtadan yavrular çıkmadan 2-3 günde 1 defa ilacı yuvaya vede yuva etrafına kullanın.
bence balkondaki saksılardan dolayı çiyanlar orda bulunabiliyolar.
saksıları kaldırırsanız onlardan kurtulursunuz.
aynı ilaçtan saksıların diplerine yerlere kullanınız sonra tekrar durum değerlendirmesi yapalım.okey.
Kullanıcı profilini gör

Bir 21/9/2010, 11:09 pm
pınar hnm.slmlr.
siz dediğim gibi avisprey'i kullanın.
birde sizin istediğiniz gibi hiç bir şekilde size ve hayvanlara zarar vermiycek.
hatta kokusu bile pek hissedilmiycek olan ürün:
K-OTHRİN SC50 bu ürünü ziraatçılardan temin edebilirsiniz.
2lt suya ürünün kapağı ile 1 dolu kapak kullanın.
sonra hazırlanmış olan bu sıvı solüsyonu balkonunuzun her yerine kullanabilirsiniz.
ilac kullandığınız yerleri yıkamadığınız müddette 2 ay kadar etkili olur.
ama sizi balkonda çiyanların barınması saksılardan kaynaklanıyo.
saygılar.
BEYSAN TAŞTAN.
Kullanıcı profilini gör

Bir 22/9/2010, 9:08 am
Tamamdır Teşekkürler
Yavrular çıktıktan sonra 10 gün, tüyleri iyice çıkana kadar bir şey yapmayacağım anlaşılan.
Ad Soyad : MURAT TAŞKIN
Forum Kayıt : 13/11/09
Kullanıcı profilini gör

Bir 22/9/2010, 10:11 am
yavrular cıktıktan sonra 10 qün deıl en az 25 qün ilaç kullanmasanız iyi olur bence zaten 1 aylıkken uçar qiderler merak etmeyın
Kullanıcı profilini gör

Bir 22/9/2010, 10:29 pm
pirpir demiş ki:Tamamdır Teşekkürler
Yavrular çıktıktan sonra 10 gün, tüyleri iyice çıkana kadar bir şey yapmayacağım anlaşılan.
pınar hnm.slm.öncelikle siz benim önerimi yerine getirirseniz.zaten çözüm elde edilicektir.
ama aşağıda arkadaşımızın dediği gigi yavrular çıktıktan sonra ortalama 25 gün ilaç kullanmazsanız sağlık açısından daha doğru olur.
zaten ortalama 30-35 gün içerisindede yavrular büyüyüp uçar giderler.
sizde sevaba girmiş olursunuz.
zaten saksıları balkondan kaldırıp birde benim önerimi dikkate alırsanız.sorun çözülmüş olur.
kalın sağlıcakla.