Kış

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Kış

Mesaj tarafından Enis Atayılmaz Bir 17/12/2010, 2:08 pm

iyi günler beysan bey.
artık kış geldi havalar bayağı somaya başladı. kış için hangi önlemleri almalıyım ?

Enis Atayılmaz

Ad Soyad : Enis Atayılmaz
Forum Kayıt : 13/05/10

Kullanıcı profilini gör

Geri: Kış

Mesaj tarafından şenol Bir 17/12/2010, 3:22 pm

kümesi hava akımı(ceryan) olmayacak şekilde kapatırsan kümes çatısından damla inip kuşlar ıslanmıyorsa yemlerinide kışa göre ayarlarsan kış kuşlar için zor bir dönem değil ama kümesi soğuk var diye havasız da bırakma(ceryan olmayacak şekilde). bırak kuşların soğuğunda tadına baksın. kuşların kışı yaşayıp o dönemi doğal geçirmesi bana göre daha doğru.

şenol

Ad Soyad : Şenol YALÇIN
Forum Kayıt : 20/05/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Enis Atayılmaz Bir 17/12/2010, 4:04 pm

teşekkür ederim. ben akşam olunca eski bir halıyla kümesin üstünü kapatıyor. içeriye su ya da hava girmiyor. kışa göre yem ayarla demişsiniz. birazda açıklayabilir misiniz ? bide ilaç takviyesi yapmak lazım mı ?

Enis Atayılmaz

Ad Soyad : Enis Atayılmaz
Forum Kayıt : 13/05/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından şenol Bir 17/12/2010, 10:44 pm

ilaç işini ben bilmem. onu ehline sormak lazım ama kuşların yemini eğer kuşları uçuruyorsan az miktarda yağlı yemlerle destekleyebilirsin. ama uçurmuyorsan bu kuşları yağlandırır. birde karışıma arpa eklemeni tavsiye ederim.

şenol

Ad Soyad : Şenol YALÇIN
Forum Kayıt : 20/05/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Hasan OLGUN Bir 17/12/2010, 11:36 pm

İmkan varsa kuşlar ayrılabılır. Bütün yıl boyunca yumurtlayan yavru buyuten kuslar bıraz olsun dınlenme fırsatı bulurlar.

İlaç olarak ben koruycu olarak bazı ilaçalrı hafta bır kullanıyorum. Örnegin Nufiramicyn. E-Coli, salmonlella vs gibi hstalıklara ıyı gelen bır ılaç. Arada kuslara vıtamın takvıyesı yapmak gerek.

Kış aylarında kusların daha fazla enerjıye ıhtıyac duyacakları ıcın yem karısımlarını zengınleştırmek de gerekır. karısık yem ıyıdır.

Kumesı tabı dış şartlardan korumak gerekır ancak tamamen kapatmak da saglıklı degıldır. Kuşların her zaman temız havaya ıhtıyacı vardır. Önemli olan cereyanda, yagmur altında vs kalmalarını engellemek ve nemli, rutubetli bir kumesten kaçınmak gerekır.

Kumeslerın duzenlı temızlıgıne de dıkkat edılırse sorun kalmayacaktır.

Hasan OLGUN

Ad Soyad : Hasan Olgun
Doğum Tarihi : 24/01/73
Forum Kayıt : 05/01/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 18/12/2010, 7:01 pm

enis kardeş slm.yukarıda şenol ve hasan kardeşim size kümes koşullarını yaklaşık olarak anlatmışlar.olması gerekenleri yazmışlar.
buna ilaveten kuşlara aşı yapıp birde vitamin takviyesi uygulaman yeterli gelir.
kalın sağlıcakla.

Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
Doğum Tarihi : 14/03/67
Forum Kayıt : 06/03/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content Bugün 1:53 am

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön