Düzenli olarak verebileceğim daha sağlıklı bir kümes için kullanabileceğim ilaçlar vs.

Paylaş
    oynakspor1903

Ad Soyad : fırat kaymazer
    Doğum Tarihi : 07/07/76
    Forum Kayıt : 05/07/08

Düzenli olarak verebileceğim daha sağlıklı bir kümes için kullanabileceğim ilaçlar vs.

Mesaj tarafından oynakspor1903 Bir 11/2/2011, 7:43 am

Merhaba arkadaşlar.....
    Kümesimde herhangi bir hastalık durumu yok.Fakat hastalanmalarına önlem olarak düzenli kullanabileceğim hastalığı en aza düşürecek ilaçlar nelerdir.
    1-) iç parazitler için.
    2-) Kümes içine uygulayabileceğim.
    3-) vitaminler
    bu işe gönül vermiş deneyimli abilerimin ve kardeşlerimin yardımı bekliyorum.
    NOT:Yeni aldığım kuşumda yer değişikliğinden olsa gerek bir üzüntü iştahlı yem yememe hali gözlemlediğim bunlar ne yapılması uygundur.
    Teşekkürler....
    Kuscu-Murat

Ad Soyad : Murat Göcmen
    Doğum Tarihi : 04/02/78
    Forum Kayıt : 04/01/10

Geri: Düzenli olarak verebileceğim daha sağlıklı bir kümes için kullanabileceğim ilaçlar vs.

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 11/2/2011, 11:51 pm

Selam,

Kümesin Beton`mu veya tas agirliklimi ?
    Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
    Doğum Tarihi : 14/03/67
    Forum Kayıt : 06/03/09

Geri: Düzenli olarak verebileceğim daha sağlıklı bir kümes için kullanabileceğim ilaçlar vs.

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 16/2/2011, 9:18 pm

fırat kardeş slm.
    çok güzel ve ön tedbir olarak koruyucu kullanmayı düşünmen çok yerinde bir karardır.
    ne mutlu böyle düşünce ile kuş besliyen arkadaşlara.
    1-iç parazitler için:ilk önce 4-5 gün vitamin ver sonra 1 lt suya 1 çay kaşığı levamin 10 ver bir gün içsinler.sonra 4-5 gün vitamin ver.11 gün sonra tekrar kurt ilacı ver.larvalar için.
    2-kümes içine dezenfekte amaçlı dezen veya terminatör kullanabilirsin.bu dezenfekte işlemini haftada 1 defa uygulamak çok iyi olur.
    3-vitamin olarak kuşların sularına 1 lt suya 1 çay kaşığı süpervit kullanmak iyi olur.10 günde bir periyodik olarak tekrarlamak gerekli.
    4-depomin mineral deposu anlamına gelen bu ürünü kuşlara kullanmak gereklidir.10 günde bir defa 1lt suya 4-5 gr olarak vermeniz yeterli gelir.
    5-kümes temizliği haftada 1 defa yapınız,temiz hava alsınlar,kümesler havalandırmalı olmalı,karışık taneli yem kullanınız,haftada 1-2 defa kışında olsa banyo yapmaları sağlıkları açısından faydalıdır.
    bukadar tedbirli kullanım uygulamalarını yerine getirebilseniz.harika olur.
    sağlıklı kümesler ve iyi yavrular almanızı dilerim.
    Beysan Taştan.
    ezeldayii

Ad Soyad : can dogan
    Doğum Tarihi : 01/06/76
    Forum Kayıt : 05/09/12

Mesaj tarafından ezeldayii Bir 5/9/2012, 12:05 pm

emeğinize sağlık bu çok faydalı bir bilgi
    emir acar

Ad Soyad : emir acar
    Forum Kayıt : 04/03/11

Mesaj tarafından emir acar Bir 16/9/2012, 2:00 pm

beysan bey'in son madde olarak yazdığı kümes sağlık koşulları, temiz su ve yem kullanımını başa çekerek bir şeyler de ben eklemek istiyorum.

şurada yazan hastalıkların pek çoğu ya sulukta fazla bekletilmiş ve kaynatılmadan konulmuş sulardan (aynı zamanda suluklar da tertemiz yıkanmalı ara ara en azından çamaşır suyu ile sulandırılmış bir suda temizlenmelidir) ya, içinde küflenmiş, kurtlanmış taneleri olan bazen de satılan yerde farelerin ulaşıp kirlettiği yemlerden veyahut da kuş pisliği ve tozları temizlenmediği için kötü koşullardaki kümeslerden oluşur.
    bunun dışındaki faktörler bellidir zaten, dışardan hasta kuş katılması diğer kuşların bulaştıracağı hastalıklar vs. vs.
    en temel koşul temiz kümes, temiz su, temiz yem kullanılmasıdır çünkü dertler bunlardan biri ya da birkaçının eksikliğiyle başlar.
    bahçe ve doğal ortamlarda genellikle anadolu'da kuşçuluk yapan arkadaşlarımızın çok fazla takviye malzemesi kullanması gerekmiyor kuşlar genellikle gerekli vitamin ve mineralleri toprak ve bitkilerden sağlar.
    iyi kuş beslemede en temel olan olabildiğince ilaç kullanılmaktan kaçmaktır.
    fakat yaşantıları tıpkı bizim güvercinleri bir salmaya sıkıştırdığıız gibi şehirlere sıkıştırılmış kuş besleyen arkadaşlarımız çoğunlukta. o sebep kuşlar genelde çatı veya teras katlarında beslendiğinden bazı vitamin ve mineral takviyeleri yapmak elzem oluyor.
    minarel için mümkünse deniz kumu ya da dere kuunu yıkayıp verebilisiniz yoksa hazır satılan paketlere kaldınız demektir. hazır satılan paketler için şöyle bir uyarıda bulunmak istiyorum. bu mineraller mercek altında bakıldığında denizdeki gibi sürtüne sürtüne yuvarlaklaşmadıkları için sivri uçlu olabiliyorlar. eğer kuşları yavrulara bakmadan evvel yemlerken bu mineralleri verirseniz anaç kuşlar yavrulara kusarken bu taşları da kustuklarından yavru kuşların hassas yemek borularına çizikler attıklarından bu bölgeler kolayca vaginidis entiridis veya çeşitli mantar hastalıkları enfeksiyonlarına neden olabiliyor. küçücük yavrular bir neden yokken ölmüş gibi görünüyor. bu mineralleri kuşların yemek ve yavru bakım saatleri arasıda bir zamanda verin.

vitaminler için gidip kamyonla para vermeyin diye defalarca yazdım buralarda bir yerlere. vitaminler evrenseldir. kuş için de aynı insan çinde aynı c vitamini vardır. herhangi bir eczanede 5 ytl verip alacağınız örneğin polivit 100ml dir ve aylarca gider. muadil pek çok vitamin şurubu vardır sanırım bir tek vitabiol'de e vitamini yok. diğerlerinin hangisini bulursanız kullanın.

şu parazitler meselesinde ben beysan bey'den farklı bir ilaç uygulaması yapıyorum. vilsan'ın ürettiği vilmectin hem iç parazitler, hem uyuz benzeri dış hastalıklar, bitler, keneler bütün o ıvır zıvırlar için birebirdir. vilsan veterinerlik bölümüyle kurduğum irtibatta kullanımına dair bilgiler aldım. ( burada vilsan ilaç sanayinin bir mailime istinaden hemen kontak kurup bizzat telefonla ilaç konusunda bilgilendirme yapması ülkemizde ender görülen bir hizmet anlayışıydı buradan kendilerine saygılarımı iletirim.) normalde üretilen enjektabl sıvı koyun, kedi, köpek için şırıngada bir değerdi ama kuşlar için çok az kullanılması gerektiğinden enjekte edilmesi zordu. bu sıvıyı insülin enjektörüne çekip kuşların ensesine iki damla damlatınca bir haftaya ne bit kalıyor ne solucan hayvanlarım bu konuda rahat ve temiz.
    kümes temizliği için herhangi bir dezenfektan hiçbir şey bulamıyorsanız iyice havalandırmak koşuluyla çamaşır suyu katılmış su kullanabilirsiniz.
    kuşlar tüy dönemlerinde çok yoğun mineral kaybına uğradıklarından ve tüy çıkarmak için çok fazla vücutlarından yediklerinden hastalıklara en açık oldukları zamanlardan biridir. o sebeple beysan beyin önerdiği depomin'i ben de özellikle tüy döneminde ben de öneririm. lakin depomin açıldıktan sonra bir ay içinde tüketilmelidir. 1 kiloluk depomin de haliyle bir ayda tüketilmez bunu üç beş kümes bir araya gelerek almak uygundur gerçi 20 ytl civarında bir şey ama yine de ancak 50 ml kullanacağınız bir şeyin 950 ml'sini dökmek yakışıklı değil.
    bunun dışında her zaman el altında bulundurulması gereken ilaçlar listesi var.

bunlar kısaca

antibiyotikler

anti-protozoallar- anti mantar ilaçları

kortikosteroidler ( mecburi haller için )

ülkemizde güvercinler için üretilmese de aşılar.

aşı kısmına girmek istemiyorum. sonuçta etkisi hemen görülemeyen bir şeydir aşı ve korunması çok zordur. iyi korunamadan yurt dışından getirilmiş aşı getirenin vicdanına kalmıştır. paramiksovirüs ve çiçek aşısı bu dediğim risler çerçevesinde yapılabilir bunun dışında verilen aşılar la sota suşu ihtiva eden tavuklar için üretilmiş aşılardır ancak % 25 çapraz koruma sağlar.

zamanım kalmadığı için antibiyotikler ve anti-protozoallar-mantarlar kısmı için bir kaç bir şey daha sonra yazmak istiyorum.

Sponsored content

Mesaj tarafından Sponsored content

Forum Saati 21/11/2017, 7:26 pm