genç yetişkinlerde ani ölümler

  Paylaş
  avatar
  emir acar

  Mesaj Sayısı : 21
  Ad Soyad : emir acar
  Nerden : istanbul
  Forum Kayıt : 04/03/11

  genç yetişkinlerde ani ölümler

  Mesaj tarafından emir acar Bir 4/3/2011, 11:54 pm

  öncelikle tüm forum yöneticilerine güvercin severler için böyle faydalı bir paylaşım alanı açtıkları için teşekkr ederim. bu benim ilk mesajım. bu sebepten kusurum olursa affola.
  benim yaşadığım sıkıntı şu: kümese yeni hayvanlar dahil edildi ve gayet sağlıklı olan bu hayvanlardan iki genç dişi biraz keyifsizlik, tüy kabartma, bazen tek ayak üstü tünekte bekleme gibi tepkiler verdiler ve hemen hemen 3-4 gün içinde aniden öldüler. kümes kalabalık olduğu için dışkılarını gözlemleme imkanımız olmadı. önemli göstergelerden biri, ikinci ölen dişinin folluğunun altındaki bölümde sonradan fark ettiğimiz yoğun kan lekeleri oldu fakat aynı şekilde ölen ilk dişinin bulunduğu alanda kan lekeleri yoktu. tüm kuşları inceledim fakat ölen dişi de dahil olmak üzere kanat patlatma ya da yaralanma hadisesi yaşanmamıştı. benim kanaatim hayvanın kan kustuğu yönünde. şimdi bazı kuşlarda da benzer keyifsizlik halleri var fakat bu ani ölümler neticesinde paranoya yapıyor olabileceğimden de şüpheliyim çünkü hastalık ne ise daha müdahale şansı bile tanımıyor. 2-3 gün içinde öldüler. ölünce fark ettiğim şey hayvanların epeyce zayıflamış olmasıydı. aldığımızda da fazlaca gürbüz değillerdi ama oldukça hareketlilerdi. solunum yollarında bir sıkıntı gözlemlemedim. çiçek vs gibi belirtiler de yoktu.
  çeşitli güvercin hastalıkları tariflerine baktığımda sanki tanım kursakda oluşan candida mantarı belirtileri gibiydi ama ağız içlerinde herhangi bir anormallik yoktu. bu mevsimde candida da ne kadar olasıdır bilmiyorum.
  şimdi ise yerlerde ishallere rastladım. bol sulu kaygan ishaller ve 3 aylık özene bezene yetiştirdiğim bir beyaz yavruyu bugün yem kusarken gördüm. onda da ne akıntı ne ağız yaraları ne de solunum sıkıntıları türünden belirtiler yok fakat tüyde bir hayvan. ölen kuşlarda ise kusmalara şahit olmamıştık aynı anda farklı hastalıklar yaşıyor da olabiliriz sanıyorum. her an kümeste ağır bir salgın yaşanacakmış tedirginliği başladı. şu anda ishallerden dolayı e-coli olma ihtimali nedeniyle vitaform ve içme suyuna baytril koydum. biraz da panikle böyle bir şey yaptığım için tedaviyi bugün de kesmedim fakat candida ise sanırım hiçbir fayda alamayacağım. bu durumda beysan beyin tavsiyesi ne olabilir? ne tür bir tedavi uygulaması kalabalık kümes için uygundur. küçük yavrular olduğu için dezenfekte etme sıkıntısı da yaşıyorum.
  yardımınızı rica ediyorum.
  avatar
  Kuscu-Murat

  Mesaj Sayısı : 5509
  Ad Soyad : Murat Göcmen
  Nerden : Almanya
  Doğum Tarihi : 04/02/78
  Forum Kayıt : 04/01/10

  Geri: genç yetişkinlerde ani ölümler

  Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 5/3/2011, 1:41 am

  Gecmis olsun
  avatar
  Beysan Taştan

  Mesaj Sayısı : 907
  Ad Soyad : beysan taştan
  Nerden : lüleburgaz
  Doğum Tarihi : 14/03/67
  Forum Kayıt : 06/03/09

  Geri: genç yetişkinlerde ani ölümler

  Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 12/3/2011, 3:14 pm

  syn emircan kardeş slm.önceliklearamıza hoşgeldiniz.
  sonra geçmiş olsun.
  şimdi şöyle başlıyayım.
  kümeslerde kalabalık kuş demek herzaman hastalık olabilir demektir.yavru üretmedede sıkıntı olur.
  bence sizin sıkıntının sebebi kuşların kalabalık olması.
  kan kusan kuşun ciğerlerden geldiğinide bilmek gerekli.
  veya ani ölüm ise ters gursak problemi.
  yada kan kusan kuşun herhangi bir şeyden zehirlenme ihtimalide var.(zehirliyem veya fare zehiri gibi)
  şu an kuşlara 2lt suya 2 çay kaşığı neosülphaprim+parastop 5 gr lık tozdanda 1 paket vermelisiniz.7-8 gün tedaviye devam edin.
  birde ters gursak dediğimiz olay yani ağızdan koku gelen ve kusan kuşada MUKOSTATİN ŞURUP al 1ml günde 1defa ver.4-5 gün devam et.
  geçmiş olsun.

   Forum Saati 24/1/2018, 5:53 am