temel ilaçlar veya vitaminler ?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

temel ilaçlar veya vitaminler ?

Mesaj tarafından ersin çırakman76 Bir 17/3/2011, 5:49 pm

öncelikle herkese hayırlı günler...

arkadaşlar güvercinler hasta olmasın diye veya belirli bir süre sonra bitmiş bir hastalığın tekrar olmaması için kuşlara verilen genel bir ilaç varmıdır varsa acaba ismi nedir ?
örnegin benm 2-3 ay öncesi güvercinlerimden birisinin gözü sulanıyodu bu kuşu elimden çıkardım şimdi bu olay yine başıma geldi ve yuvayı değiştirdim daha 2-3 hafta önce kuşuda yeni almıştım ....bu tip olaylarla tekrardan karşılaşmamak için varmıdır bir ilaç ?

veyahutta misal ayda bir veya 3-4 haftada bir vermem gereken bir ilaç varmıdır kuşları zinde ve sağlıklı tutabilecek ?

şimdiden çok teşekkürler ..

ersin çırakman76

Ad Soyad : ersin çırakman
Doğum Tarihi : 11/03/93
Forum Kayıt : 21/12/10

Kullanıcı profilini gör

Geri: temel ilaçlar veya vitaminler ?

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 18/3/2011, 12:31 am

Selam,

ben kendi fikrimi ve düsüncemi paylasim seninle, simdi, hastalik normal birsey, insanoglu bile ister istemez er veya gec hasta olur, ufak tefekte olsa bizi ne hallere soktugunu sen kendin daha iyi bilirsin, neren agriyorsa canin orda misali, ...

ROPA - B diye bir toz var, bulabilirsen onu vermeni tavsiye ederim, bunun yanisira Multivitamin, Vitamin B, Vitamin C, Vitamin E, bunlar cok mühim, hele hele B Vitamini, ondan sonra Rodimin, Vi - Spumin, Glutamin, Bira Mayasi, Mineral, Calsiyum, ... Sarimsak, ... yani verebilecegin cok sey var, ama hiriltida olur, nezlede, göz sulanmasida, ... bende mesela bir ön güllü kusum vardi, aklima gelmezdiki, birgün elime aldim ve baktim, gözü sulanmis, meger tügü gözüne kadar gelmis, kesmek lazimmista biz bilemedik, iltihap oldu sonunda, kusta halsizlesti o yüzden, ... ne bilek arkadas, neyse gittik aldik 5 Euroluk göz damlasini, tamamen bitkisel, hergün sabah ve aksam damlata damlata 3 günde düzelttik, ben 7 gün boyunca verdim ama, her iki gözünede, ... diyecegim suki, olan yine oluyor, hastalik nedir bilmem diyen gercekten hasta kusu ve hasta olmiyani ayiramadigindandir, ... illaki ufakta olsa birseyler olur, keske olmasa ama oluyor, senin yapacagin, iklime ve hava sartlarina göre tedbir alabilirsin, mesela kisin buz gibi degilde ilik veya hafif sicak su verebilirsin kuslarina, bazen bakiyorumda, soguk moguk demeden kana kana iciyorlar buz gibi suyu, ben onlari o halde izlerken hasta oluyorum bile, yani uzun lafin kisasi, hersey birazda sende olup bitiyor, madem bakiyoruz o yaratiklara, duruma göre davranmak ve yerinde müdahele etmekte bizim elimizde, ... önlemekte, dedigin gibi önlemek tedavi etmekten iyidir, ... kolay gelsin, ... elimden geldigi kadar ben böyle yapiyorum veya yapmaya calisiyorum, ... memnunum, ...

Saglikli Kümesler dilerim

Saygilar

Kuscu-Murat

Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10

Kullanıcı profilini gör http://murat-tuna66.jimdo.com/

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 18/3/2011, 12:35 am

Ve unutmadan, her hasta kusu elinden cikarirsan kümes kus`suz kalir, ... bu isin en kolayi, hani gözünde veya altinda ur cikti desen, korktu filan diyebilir insan, ufak vakalarda illaki olur, ... Allah dert verip derman aratmasin, cok sükür hemen hemen herseye bir care var, hic birsey bilmiyorsan eger, Beysan abiyi ara, oda seve seve yardimci olur, ...

Saygilar

Kuscu-Murat

Mesaj tarafından ersin çırakman76 Bir 18/3/2011, 7:39 pm

eyv saol murat abi dediklerin mantıklı ve gayet açıklayıcı teşekkürler ...

ersin çırakman76

Ad Soyad : ersin çırakman
Doğum Tarihi : 11/03/93
Forum Kayıt : 21/12/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 19/3/2011, 10:08 am

Sende sagol var ol insallah, kisa sunuda ekleyim, ben bu Güvercin Hobby`sine baslarken agizi olan konusuyor misali herkes hastaliklardan dert yaniyordu, öyle göz sulanmasi filanda degil, direk Salmonella ve buna benziyen agir hastaliklar, hani herkes "Kuscu", onlar o an belli bir mekànda, kuslari kim bilir ne sartlar altinda, temizlik acisindan diyorum, ... ama Kuscular`ya, ...

Bende yeniyim tabiki, bundan 3 yil önce, aksilik ve insanlik hali, o an elim biraz zor durumda para konusunda, hani Muhabbet Kuslarim ile fistik gibi bas ediyorum, ... Güvercinlere ilaci veren dahada öfkeli sanki o an, hani cok degerli insanlar, cagin insani diyebilecek kadar yani, adamlar teshisden sonra yanlis ilacida kullandiklarini sanmiyorum, fakat kuslarin cogu asisiz olunca haliyle ilaclara daha gec veya hic tepki göstermiyorlar, ... asinin bir diger yaninda bu, hem kusu vaktinde korumak, hemde eger birsey olur ise takviye ile durumu yine tezden toparliyabilmek, ...

Ama Zehirdir benim gözümde, Baytril mesela, aslinda büyük bas hayvanlarda kullanilan bir ürün, velhasilikelam, lafi uzattim yine king basladim arastirmaya, okudum, yabanci yetistiricilerden cok fikir aldim, ASI olmaz ise olmazlarin basinda geliyor, tabiki yinede Kümesinin en güzel kusu ölebiliyor, bunun önünede hic birsey gecemez, ... hayat bu, ...

Önemli olan canimin istedigi vakit degilde, Kuslarimin buna ihtiyac duydugunda buna basvurmamdir, mesela cetin bir KI$`a kuslarinin direncini arttirabilmen icin yaz aylarinda baslamalisinki belli uygulamalaraki ilk Bahara elindeki kuslar ile basliyabilesin, hani Kümesin Beton agirlikli ise kuslarin ister istemez daha fazla nezle olur, hasta olur, ... Betonun verdigi soguktan dolayi, üzerine Günes vursa gündüzleri cekilir, fakat gece o Betonun halini düsün artik, ... bazen aksamlari denk geliyor, Kümes ziyaret ediyoruz, adamlar isik filan takmis ama, kimildamadan ayni yerde duramiyor insan, BUZ gibi !!! (Ayaklari diyorum)

Sana tavsiyem, oku oku oku, kuslarinin sayisini az tut, ASI`ni vurdur her sene ve kollari sivayip belli uygulamalari uygula, kimi zaman yavru dönemi icin daha verimli olabilmek icin erkenden VITAMIN E Takviyesi, Tüg dönemi icin yine Tüge yarayan besinler, yeterli Banyo firsati, gece soguklarina karsi icten kusu direndirecek kondisyon ve performans Takviyesi, ...

Ben isitici taktim Kümesime, hani Kis icin, ama az ceryan yemiyor degil, 500 ile 2000 Watt arasi, su an toz oluyor diye söktüm, havalar sogsun tekrar takarim, ...

Rica ederim, hani bu benim aklima gelenler, ben böyle basladim, herseyi kendin yapa yapa ögrenirsen kim ne derse desin, kendi tecrübelerin sonucta ortada ve parayla satin alamazdin onlarida, insan bazen görmeyince ve yasamayinca anliyamiyor, hersey cok daha iyi bilenler hep olacaktir, yap, gör ve ondan sonra bakarsin artik asli varmi yokmu anlatilanlarin, ... akil var, mantik var, ...

Az yazim dedim, umarim basardim king

Saygilar

Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 11/4/2011, 5:43 pm

ersin kardeş slm.
bu durum ornitos diye adlandırılır.veya kuşçular arasında nezle denir.
bu gibi hastalıktan dolayı kuş elden çıkartılmaz. kuşlara sularına genel olarak ORNİ STOP verebiliriz ithal bir üründür.2lt suya kutunun içindeki ölçeği ile yarım ölçek ver.6-7 gün uygula geçmiş olsun.

Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
Doğum Tarihi : 14/03/67
Forum Kayıt : 06/03/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ezeldayii Bir 5/9/2012, 12:37 pm

saygı değer hocalar yılardır kuş beslerim ama ne ilaç nede iğne yapmadım ege bölgesinde besliyordum ve tahinim çıktı ıstanbula geldim ama buranın ıklım şartları malesef farklı ve buradaki tavsiyelerinizi uygulayacağım ben şuan posta besliyorum bir kaçtanede taklacı var beslemem amma arkadaşım hediye etti kıyamıyorum satmaya
verirsemde postayla takas veririrm satmam hediye kuşu asla satmam neyse lafı uzatmıyayım şu iğne iğne diyorlar bu iğne nasıldır nerden temin edebilirim ve enseye vuruluyor sanırım ismi nedir nerede bulurum ben ıstanbulda oturuyorum okmeydanında şimdiden teşekkürler

ezeldayii

Ad Soyad : can dogan
Doğum Tarihi : 01/06/76
Forum Kayıt : 05/09/12

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content Bugün 6:06 am

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön