TAVUK YMURTASI KABUGUNDAN HASTALIK GECERMI?

Paylaş
    eric

Ad Soyad : ali demir
    Doğum Tarihi : 20/07/76
    Forum Kayıt : 06/11/08

TAVUK YMURTASI KABUGUNDAN HASTALIK GECERMI?

Mesaj tarafından eric Bir 18/5/2011, 4:35 am

BEYSAN BEY KUSLARIMA KALSIYUM TAKVIYESI OLARAK BILDIGIMIZ YUMURTA KABUKLARI VERIYODUM. AMA BAZI KUSLARIMDA RAHATSIZLIKLAR OLDU. 4 KUSUM OLDU SANIRIM ILACIN DOZUNU AYARLAYAMADIM PANIKLE ASIRI ILAC VERDIM 4 U DAYANAMADI OLDU ICLERINDEN 1 TANESI SUANDA IYI GIBI. SIMDI KUSLARIMDA GORULEN RAHATSIZLIK HALSIZLIK, ISTAHSIZLIK, BIR IKI KANAT CIRPTIMI COK DERIN NEFES ALIP VERME, OLDUGU YERDE HALSIZ DURMA, GAGALARDA KOYU RENK SANIRIM BOGAZLARINA KADARDA INIYOR O KOYU RENK MORARMIS GIBI, KUSLAERIN BAKISLARIDA DEGISTI, SNIRLI OLUNCA NASIL KASLARIMIZI CATIYORSAK SANKI KUSLARIN GOZ OUSTUNDEKI KAFA TUYLERI GOZE BASKI YAPAR SEKILDE SINIRLI GORUNTU VAR. KAFAMA TAKILAN KISIN HIC BI SORUN YOKTU BAHAR GELDI YAVRU DONEMI DIYE YUMURTA KABUGU VERIM DEDIM KALSIYUM ALSINLAR DIYE. ONDAN SONRA BU HASTALIK OLDU, ACABA BU HASTALIK TAVUK YUMURTASINDAN GECEBILIRMI? BU ARADA BU HASTA OLAN 5 KUSUM GENC KUSLARDI 1-2 YASLARINDA DAHA YASLI KUSLARIM HASTA OLMADI YADA OLDU AMA BAGISIKLIKLARIMI VAR BILMIYORUM CUNKU BAZI YASLI KUSLARIMINDA GAGALARINDA KOYU RENK VAR AMA HASTA DEGILLER. SIMDI VITAMIN KATKILI PENISILIN VE ADINI BILMEDIGIM BASKA BI TUR ANTIBIYOTIK VERIYORUM AMA SADCE SULARINDA VAR. ONCEDEN SIRINGAYLA AGIZLARINA VERDIGIM KUSLAR OLDU SANIRIM HEM DOZUNU AYARLIYAMADIM HEMDE COK SIK VERDIM. GECEN SENEDE 7 KUSUM OLMUSTU ZEHIRLENDIGINI SANIYORDUM AMA AYNI BU HASTALIKDANDI SANIRIM.VE YINE BAHAR YADA YAZ DONEMIYDI. ACABA KUMESIMDEMI HASTALIK VAR.KUMESIMI KOMPLE TEMIZLEDIM VE CAMASIR SUYUYLA DEZENFEKTE ETTIM. DAHA ONCE E-COLI DEN BAHSETMISTINIZ AMA O ZAMAN KUSLARIMDA KUSMA VARDI SIMDI YOK. AYRICA NEDEN BAZI KUSLAR HASTA OLUYODA DIGERLERI OLMUYO? TESEKKUR EDERIM.
    eric

Geri: TAVUK YMURTASI KABUGUNDAN HASTALIK GECERMI?

Mesaj tarafından eric Bir 18/5/2011, 4:56 am

AKLIMA GELMISKEN BI ARA KAPKARA DISKILARI VARDI KUSLARIN BILIDIGIMIZ KOMUR KARASI RENGINDE. VE 4 SENEDIR BU KUSLARI BESLIYORUM,BU KAPKARA DISKIYA DAHA ILK KEZ RASTLADIM BIR KAC HAFTA SURDU BOLE.AMA SIMDI NORMAL RENGINDE, ISHAL DURUMLARI NADIREN VARDI BELKIDE VERDIGIM ILACIN ETKISINDEN ISHAL OLAN VARDI AMA SUANDA YOK. VERDIGIM YENI ILACIN USTUNDEN 1 GUN GECTI VE SANIRIM GAGALARINDAKI KOYULASMA GECR GBIBI OLMUS AGIZ ICI ,BOGAZLARI PEMBEMSI RENGINE GERI DONMUS GIBI, SIMDILIK SAGLIKLI GORUNUYOR HASTA OLAN 2 KUSUM. AMA HALEN UCAMIYOLAR YERDEN CATIYA GITTIMI ORDA KALIYOLAR UCMAK ISTEMIYOLAR. AZ BISEY UCTUMU NEFES NEFESE KALIYOLAR.
    security

Ad Soyad : E.Çağatay ÇÖL
    Doğum Tarihi : 30/11/83
    Forum Kayıt : 12/05/10

Mesaj tarafından security Bir 19/5/2011, 8:13 am

tavuk yumurtasından hastalık geçeceğini sanmıyorum eğerki haşlanmış yumurtanın kabuğunu veriyosanız. çünkü yumurtayı 90' de kaynatıyosunuz yumurtadaki bütün zararlı bakterileri öldürüyosunuz ben yumurtayı 3 günde bir hem kabuk hem haşlanmış yumurtayı birlikte veriyorum hiç bi hastalık belirtisi görmedim.

kümesinizde başka bi sorun başka bi hastalık olduğunu düşünüyorum onun cevabını beysan abiden bende merakla bekliyorum. şimdiden geçmiş olsun diliyor sağlıklı bol yavrulu günler diliyorum.
    Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
    Doğum Tarihi : 14/03/67
    Forum Kayıt : 06/03/09

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 24/5/2011, 2:10 am

syn ali kardeş slm.
    öncelikle şunu söyliyeyim.
    tavuk yumurtasının kabuğunu kuşlara vermekle hastalık olmaz.tabiki yumurta kabuğu zaten kaynatılmış oluyo çünkü kaynatılmış yumurtayı yeriz kabuklarınıda kenarda biriktirip kuşlarımıza veririz.
    zaten kanarya besliyenler kaynatılmış yumurtadan mama yapıp kanaryalara verirler.
    sizin kuşlarınızın problemi ciğerlerinde.sık sık nefes alıp verme ve halsizlik,kuşların biraz uçup konmaları olduğu yere yığılması birde ağızlarının ve ağız içinin morarması ciğerlerinde problem olduğunu gösreriyo.
    bu tür problemlerin yaşanmasının sebepleri:kümeslerin çok tozlu olması,havalandırmaların iyi olmaması,nem,rutubet olması veya kuşlara bilinçsiz bir şekilde dozunu ayarlamadan ciğerleri aşırı derecede yorultan ilaç kullanmakta bu sıkıntıyı getirir.
    kuşlarınızdaki siyah renkli dışkılarda kullanılan ilaçlardan kaynaklanır yada ayçiçeğinin fazlakullanılmasıda siyah dışkı oluşturur ama siyah dışkı tehlikeli ölümcül durum değildir.
    çok koyu yeşil dışkı var ise o tehlikelidir.
    sizin yapmanız gereken antibiotik kullanımını kesmektir.
    kuşların sularına 1 lt suya 1 lt şekerli serum katın.3-4 gün bu şekil verin kuşlarıda sık sık dışarıya çıkartın açık hava alsınlar.
    NOT:serum kuşların almış olduğu aşırı antibiotikleri vücuttan atılımını sağlar.
    bu işlemlerden bir kaç gün sonra solunum yollarına cevep vericek bir ilaç kullanmanızı öneririm.ORNİMİX TOZ 2 lt suya 1/2 ölçek ver 6-7 gün kullan bu tedavinin peşinden yine yukarıda dediğim gibi 3-4 gün serum takviyesi kullan.
    geçmiş olsun.
    eric

Mesaj tarafından eric Bir 24/5/2011, 3:36 am

tesekkr ederim Beysan kardesim.

simdi toplam 6 kusum hastaydi, ben en son degisik bir antibiyotik kullandim vitamin katkiliydi. yaklasik 4 saatte bir verdim parmak buyuklugunde bir siringayla ve gece yarisi kumese gittigimde 4 u omustu. diger ikisi iyidi ve onlar sabaha dahada iyi buldum ve simdi gayet iyiler. sanirim anyibiyotik iyi geldi ama dozunu fazla kacirdim ve zehirlenme oldu digerlerinde. yumurta kabuguna gelince hem kaynamis hemde kaynamamis ymurta kabugu verdim. ya bu kaynamamis yumurta kabuklarindan bi hastalik gecebilr, yada dusundumde kuslari bahceye birakirim ot ve degisik cicek bitkiler yiyolar. ve ben yabanci bitkileri yok etmek icin kimyasal bi zehir spreyle siktim acaba onu yiyipde zehirlendilermi diye dusunuyorum. cunku hastalik olsa digerlerinede gecer suanda hastalik belirtisi yok. ben yinede zehirlenme olayindan supheliyim. sebeplerini arastiriyorum simdilik kaynamamis yumurta vermicem ve bahcede zararli bitkileri ilaclarken daha dikkatli olcam. cuslaim kumesi gayet temiz havadar zaten kanadada yasadigim icin hic korkum yok calinma yonunden. kuslarim kapisi sabahtan aksama kadar acik ve geceleri pencereleri aciktir hergun disari cikarlar toprakdan otlardan gerekli mineralleri alirlar.vitaminleri eksik olmaz yemleri kendim alir karistiririm.kumesiimde tel izgarada var temizliginide yaptim camasir suyuyla dezenfekte yaptim. yani hastalikda olabilir ama ben zehirlenmeden supheleniyorum. onerileriniz icin tesekkur ederim simdilik bir sorun yok gibi ve 3 cift yumurta ladim beklioyorum cikmalarini.
    Beysan Taştan

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 27/5/2011, 1:55 am

ali kardeş slm.
    şimdi olay meydana çıktı.
    kuşların zehirlendiği belli.onun için bulaşıcı bir hastalık diye düşünmeye gerek yok.
    temiz hava bol banyo ve temiz su sık sık suyu değiştirelim ve hiçbir ilaç kullanmaya gerek yok.
    eric

Mesaj tarafından eric Bir 14/6/2011, 4:47 am

valla Beysan kardes nediyim bilmiyorumki, kuslarimda 6 yavru da daha bi kac gunu doldurmadan olduler hepside derin derin nefes aliyolardi yani belliki hepsinde ayni sorun kumesime girmis bi illet kurtulamadim. genelde bahar aylarinda oluyo ve butun yaz var , gecen seneden beri oluyo ben zehirlenmeden supheleniyodum ama kesin sorun o degil. halbuki kumsei daha bir ay once temizledim camasir suyuyla her tarafina spreyle bol bol siktim. son care olarak veterinere goturdum 1 tane canli 2 gunlkuk yavruyu biraktim doktor inceledi bir suru bakteri var dedi bana sorular sordu durdu bende anallttim ona gore uygun antibiyotik vercek ama oda tam kesin cozum soyleyemem dedi. anca burda devlet labratuarlari var ve sadece ciftcilere bakiyolar bole siradan vatandasin isiyle urasmiyolarmis. 2 sene oncesine kadar gayet guzel bol bol yavrular aliyodum hic bi sorun yktu. suanda 3 cif kusum kaldi 3 de erkek kus. veterinerden haber bekliyorum insallah birseyler bulur.hani bide gecen seneki hastalik belirtileriyle bu senekiler farklida, gecen sene gozbebeklerinde kuculme ve gozlerin rengi beyazlam goz kapaklarinda beyazlama vardi kusma vardi bu sene oda yok, sadece nefes alamama halsizlikvar bu sene, yine gecen seneki gibi istahsizlik ve ymelrin en ufaklarini secme var. ayrica duydumki burda kanadada hayvanlar cok hasta oluyorlarmis cunku burda inanairmisinz sehirde oldugumuz halde, yaban ordekleri, kazlar, cesit cesit kuslar, tavsanlar, fareler , sincaplar nerdeyse iciice yasiyoruz dogal hayata dokunlmuyo burda, o yuzden cok bakteri var her tarafta. ha benim en cok takildigim konu fareler. kumsete cok fare giriyodu bende bol bol zehir koydum kumesin icinde bir yere hepsini alip gotiruyolardi ve bu baharda hic fare gelmedi sanirim goturdukleri zehiri kisin yediler ve soylarini kuruttum simdilik koydugum zehiri daha fareler dokunmamis demekki hepsi oldu ve ben daha gormedim. sanirim fareler kumesime bi hastalikmi artik bakterimi her neyse onlar soktu kumesime, valla bende artik son 3 cift kusumu aldim evimin bodrum katina koydum butun yaz burda tutcam yavru alabilirsem ne ala. artik kumesten korkar oldum bunlarda olecek diye. doktordan haber bekliyorum.
    Beysan Taştan

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 25/6/2011, 9:11 am

ali kardeş slm.kuşlar zehirlenme belirtisi gösterdiğinde ilk önce kusma olur daha sonra nefes darlığı ön plana çıkar.zor nefes alıp verirler buda nefesini çeviremeyip ölmelerine sebep olur.
    ama sizde farelerin çok olduğunu söylüyosunuz.unutmayınki fare veba mikrobunun taşıyıcısıdır.
    tabiki diğer yaban hayvanlarının çok olmasının hastalık bulaştırma riskide çok yüksek.
    siz en iyisi yaz günleri kümesin toz ve tüylerini sık sık temizlerseniz faydasını görürsünüz.
    kış günleride yine sık temizlik yaparak nem ve rutubetten kaynaklanan bakteri üremelerinin önüne geçmeniz gerekli haftada 2 defa temizlik yapabilmiş olsanız çok iyi olur. her temizlik sonrasıda dezenfekte yapmanızı öneririm.
    geçmiş olsun sağlıklı kümesler dilerim.
    eric

Mesaj tarafından eric Bir 25/6/2011, 1:32 pm

BEYSAN KARDES, DOKTORDAN BAYTRIL ALDIM 5 GUN BOYUNCA HEPSINE IGNE ILE VERDIM. KUSLARIMDA TEKRAR 6 YUMURTA DAHA YAPTILAR YAVRULARI CIKARDA YASARSA IYI YOLDAYIM DEMEKTIR. AMA OLURLERSE BILEMIYORUM NAPCAGIMI. BAYTRIL BURDA BULACAGIMI SANMIYODUM AMA VETERINERDE VARMIS. AMA ANCAK VETERINER KONTROLUYLA VERILIYOR. HER YERDE BULUNMUYOR.
    Beysan Taştan

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 5/7/2011, 4:29 am

tekrar geçmiş olsun sağlıklı kümesler vede iyi yavrular almanı dilerim.

Forum Saati 23/1/2018, 7:58 am