s.a tüm kuşçu abilerim kardeşlerim sorun yumurtalar sürekli cılk çıkıyo

Paylaş
    kenann

Ad Soyad : kenan demirel
    Doğum Tarihi : 01/04/81
    Forum Kayıt : 22/01/11

s.a tüm kuşçu abilerim kardeşlerim sorun yumurtalar sürekli cılk çıkıyo

Mesaj tarafından kenann Bir 8/6/2011, 8:40 am

tam üç kez yumurtladılar üçüde her seferinde cılk yani 3 çift yumurta çöpe gitti neyse dedim bunlar adam gibi yatmıyolar aldım başka bi çif kuşum var onun altına sürdüm ordada cılk çıktı şimdide kendileri yatıyo bı takım yumurtada ne yapayım lütfen bi akıl verin bana yuvadaki en iyi kuşum bunlar ama verim bunlardan alamıyom diyer kuşlar makine gibiler sürekli yavru alıyom problem yok bunlara çok önem veriyom ondanmıdır nedir anlamadım vallaha
    Kuscu-Murat

Ad Soyad : Murat Göcmen
    Doğum Tarihi : 04/02/78
    Forum Kayıt : 04/01/10

Geri: s.a tüm kuşçu abilerim kardeşlerim sorun yumurtalar sürekli cılk çıkıyo

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 8/6/2011, 9:03 am

Kuslarin cifthane gibi dar alandami yoksa serbestlermi ?

Yani Kümesin icinde ordan oraya gidebiliyorlarmi ?
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 8/6/2011, 9:11 am

Örnek vermek gerekirse, benim bir cift`im var, Baba Kus 4 yildir bende, disi olani ise henüz 6 ay olmadi, ... erkek olandan uygun bir disi olmadigi icin hic yavru almadim, sonra bir kez es almis birisiyle ve iki yavrusu oldu, sevindim, yumruk kadar olmadan öldüler, Kümes kalabalikti, ha bire yuva kavgasi, olacagi oydu, ... ve yeni 2 yavrusunu aldim, saglam bir disi ile, yeni yeni ucuruyorum, ... fakat o yavrulardan sonra 2 kez daha yumurtladi, ve her iki seferinde`de cikan toplam 4 yumurta bos cikti, cifthanede olduklari icin büyük ihtimal ile biraz kilo aldilar, buda yavru alma konusunda bana göre büyük bir engel, su an serbest biraktim, bu senelik yeter, hem dinlensinler ve bende onlardan aldigim yavrulari bir kovalayim, bakalim ne vermis, ...

Kümesimde 40`tan fazla tabak var, hepsi dolu, diyecegim suki, her kustan yavru alabiliyorum ama bunlardan alamiyorum diyorsun, bence titizligini ve tarzini degistirme, biraz daha bekle, beslemede citayi alcaltma ve arkasi bunlarda`da gelir (insallah), ...

Allah sabir versin ve kolay gelsin

Saygilar
    kenann

Mesaj tarafından kenann Bir 8/6/2011, 12:24 pm

yardımcı alduğun için allah razı olsun yuvanın içinde gezebiliyolar serbesler kümesin içinde 20 kuş var hepsinden yavru alıyom bunlardan alamadım daha cılk cılk cılk şaştım kaldım başka kuşun altına sürdüm yine cılk bakalım her şeyin hayırlısı çifthane olayı nedir baba ya unu bi kez daha açık söyle sana zahmet çok saol teşekür her şey için görüşürüz
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 8/6/2011, 12:50 pm

Cifthane genelde kapali olan ve kuslara ait olan bir "Kafes" diyebiliriz, icinde bir veya iki yuva tabagi olur, ...

Yani hic disariya cikamiyorlar ise, ... sende rahatlar, ... sana verebilecegim tavsiye VITAMIN E takviyesi yap 2 hafta boyunca, ciftlestirmeden önce basla, yumurtalarin geldiginden sonrada ayni sekilde versen zarar etmezsin, insallah cikacak olan yavrununda gücünün yerinde olmasini saglar, erken yavru ölümünü engeller, artisi cok, ... ne ekersen onu bicersin, ...

Saygilar
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 8/6/2011, 12:51 pm

sendende insallah
    kenann

Mesaj tarafından kenann Bir 8/6/2011, 4:13 pm

murat baba son bişey bu e vitamini hanki besinler vereyim yazarmısın onları sana zahmet neler vereyim tuz mısır kum zaten var terasta bazen maydanoz veriyom doğrayım veriyom başka neler vereyim onları yazarsan tamam her şey için çok saol görüşmek üzere kuşların resimleri yükleyecem yakında inşallaha görüşürüz
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 8/6/2011, 9:38 pm

Estagfurullah, Beysan abi daha iyisini bilirdi ama, kendisi bu konuda beni düzeltir artik, ben Kuslara has satilan Vitamin E (Selen) icerikli besin takviyesinde bahsettim aslinda, ...

Vitamin E sunlarda var:

Antep Fistigi

Findik

Badem

Hindistan Cevizi (bundan ama az, cünkü Selen maddesi yogun olabilir, oda zarar)

Ay cekirdegi

ve Misir yagi mesela, akila ilk anda gelen bunlar, kirip kirip önlerine sersen yeter, tabiki migde tasi olmaz ise olmazlardan, birde sabir ve son veya ilk olarak Allahin izniyle her kustan yavru alirsin insallah, Brokkolide cok ama cok faydali !!!

Saygilar
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Bir 8/6/2011, 9:41 pm

kardesim erkegin yasli yada cok gencse eslesmede sorun vardir bence hem disinin hemde erkegin kuyrugunun altindaki tuyleri tiras et bir de oyle dene poposundaki yani kolay gelsin he murat kardesin dedigi gibi vitamin takviyesi mutlaka yap ozellikle damizlik kuslarda ALLAH gonlune gore versin insallah cozume ulasirsin dahada olmadi en son cozum es degistir bir de oyle dene
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 8/6/2011, 9:49 pm

gokkuş

Ad Soyad : gokhan yapici
    Forum Kayıt : 29/03/11

Mesaj tarafından gokkuş Bir 8/6/2011, 10:16 pm

çift i ayirip erkek oldugundan emin oldugun bir kusun yanina birak teker teker, erkek her ikisine de kavga etmedenkabarip döner öterse ikiside disidir..

çok zayif ama bir ihtimal iki disi çiftlesmis de olabilirler.. yumurta olur dölsüz, yani cilk..
    gokkuş

Ad Soyad : gokhan yapici
    Forum Kayıt : 29/03/11

Mesaj tarafından gokkuş Bir 8/6/2011, 10:19 pm

bu durumda hangisinin erkek numarasini oynadigini anlamak için "öpüsme" lerini izle, hangisinin gagasi digerinin gagasi içindeyse o disi rolunde, digeri erkek rolünü oynar..
    cabir

Ad Soyad : ZAFERKARAGOL
    Forum Kayıt : 16/11/09

Mesaj tarafından cabir Bir 8/6/2011, 10:21 pm

merhaba arkadaşlar aynı sorunu bende yaşıyordum EVİCAP diye bir ilaç var insan ilacı e vitamini ben kullandım vede kesin çözüm diyebilirim 400 mg lık tavsiye ederim 2 günde bir tane 2 hafta kullanıldıgı zaman çok işe yarıyor
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 8/6/2011, 10:57 pm

Evet, e$ cinsel ku$`ta var, kendim gördüm, neler oluyor neler Kümeslerde king
    kenann

Mesaj tarafından kenann Bir 9/6/2011, 10:40 am

Hepinizden allah razı olsun dediklerini aynen uygulayacam kuşun birinin erkek diyerinin dişi olduğundan adım gibi eminim o yönden sorun yok cabir kardeş o yazdığın ilacı nasıl vercem onuda yazarmısın sana zahmet üç çifti cılk çıktı dördüncüyü araplarım var onların altına sürdüm ordada aynen cılk çıktı şimdi 10 gündür yine yatıyolar yumurtada bakalım hayırlısı bunlar öyle olursa gerekenleri söylediklerinizi aynen yapacam çok saolun teşekürler ALLAHA emanet olun görüşürüz
    cabir

Ad Soyad : ZAFERKARAGOL
    Forum Kayıt : 16/11/09

Mesaj tarafından cabir Bir 9/6/2011, 9:02 pm

2 günde bir tane 2 hafta kullandıktan sonra kuşunu eşe at faydasını göreceksin ama 400 mg lık olanından kullan eczaneden temin edebilirsin sende ALLAH A emanet ol
    Forum Admin

Ad Soyad : Güvercin Forum
    Doğum Tarihi : 05/10/84
    Forum Kayıt : 10/01/08

Mesaj tarafından Forum Admin Bir 10/6/2011, 5:54 pm

1. kuşun follugu nasıl ?

yumurtayı tutmaya müsait olmalı mümkünse altında tabak içine ince talaş kum çöp keçe vs... olmalı

2. kuşlar iyi çiftleşebiliyormu ?

kuşları çift olarak salıp çiftleşmelerini kontrol etmelisin.

3. yumurta mı tutmuyor yoksa erkekte problem varmıdır ?

erkekle dişiyi farklı kuşlara eş edip birde degişik çift olarak deneyerek erkegin togumsuz olup olmadıgını anlayabilirsin. yumurtayıda iyi bakıcılarından birinin altına atıp tutup tutmadıgı kontrol edebilirsin.
    emir acar

Ad Soyad : emir acar
    Forum Kayıt : 04/03/11

Mesaj tarafından emir acar Bir 12/6/2011, 12:16 am

e vitamini faydalı olacaktır fakat 400 mg tek seferde kuşlar için çok yüksek bir değer.
    insan için bile günde 1 gr'dan fazlası doz aşımı olarak nitelendiriliyor. evicap ilacının reçetesinde yazıyor zaten bu. kuşlar yetişkin bir insanla aynı değildir.
    2 günde 1 verilse bile tek dozda 400 mg bir güvercin için çok fazla.
    saygılar.
    security

Ad Soyad : E.Çağatay ÇÖL
    Doğum Tarihi : 30/11/83
    Forum Kayıt : 12/05/10

Mesaj tarafından security Bir 13/6/2011, 10:44 pm

E vitamini olarak ıspanak - marul-lahana-semizotu gibi yeşil sebzeler vererek veya haşlanmış yumurta ile kuşunuza vitamin takviyesi yapabilirsiniz.
    Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
    Doğum Tarihi : 14/03/67
    Forum Kayıt : 06/03/09

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 25/6/2011, 8:58 am

kenan kardeş slm.
    yukarıda arkadaşlarımızın yorumları mantıklı hepsinde ayrı ayrı doğruluk payları var.
    ben size kendi yorumlarımı ve düşüncelerimi söyliyeyim.
    1-erkek kuş yaşlı olabilir.veya çok genç olupta tecrübesizliktende olabilir.
    2-çiftleşme esnasında dişi kuş yürüyerek hareket eder ise çiftleşme gerçekleşmez.
    3-kümesteki diğer kuşlar yani kümesteki diğer sert erkekler çiftleşme esnasında kıskançlıktan dolayı göğüs vurarak çiftleşmeyi bozabilirler.
    4-erkek kuş salmonella hastalığı geçirmiş olup dölleme yapamıyor olabilir.
    5-bu kuşların dişisini ve erkeğini başka kuşlar ile eş edip problemin hangi kuşta olduğunu çözmek gerekli ona göre çözüm üretilebilir.
    6-bu iki eş kuşları eşhanede üretim yapmayı deneyebilirsiniz.
    7-bu denemeleri yaptıktan sonra eğer yine problem var ise büyük olasılıkla erkek kuşta olabilir.erkeğe vitamin E ve selenium takviyesi yaparak erkek kuşun hücre yenilemesini sağlayarak tedavi edip sonra eşe atılır.
    gerekirse beni telefonden arıyabilirsin.benim tel:0 532 523 8045
    sağlıklı kümesler dilerim.Beysan Taştan.

Sponsored content

Mesaj tarafından Sponsored content

Forum Saati 18/11/2017, 8:12 am