Balkonuma düşen güvercin

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Balkonuma düşen güvercin

Mesaj tarafından abbigss Bir 12/7/2011, 11:45 pm

Arkadaşlar herkese merhaba,

Önceki gün terasımda olağan dışı kanat sesleri duyunca fırladım ve bir güvercinin terasın ortasına düşmüş olduğunu gördüm. Güvercini elime aldığımda sakat olduğunu gördüm, sol ayağını basamıyor. Yürümeye çalışırken de sol ayağını sürüyerek yürüyor. Tutup incelediğimde sağa kanadında bir selobant olduğunu gördüm, bu siteleri araştırınca anladım ki güvercin meraklılarında kanat bantlamak diye birşey varmış, sanırım bir meraklının güvercini bir şekilde benim balkonuma düştü.

Kanadının aldında biraz tüy döküntüsü var ama yara sayılmaz, ben yine de tentürdiyotla temizleyip, teramisyn sürdüm.

Güvercini kuytu bir köşeye alıp su ıslak ekmek verdim biraz yedi.. Sonra siteleri gezdim, sol ayağının basmamasının kalsiyum eksikliği olduğunu okudum ve petshoptan güvercin yemi ile kalsiyum içerikli vitamin takviyesi ve bir torba buğday aldım.

Şu anda tavanarasında duruyor, gazete kağıdı serip suyu yemini yanına koydum.

Öteki kuşlar gibi insandan fazla korkmuyor ama yine de hayvan tedirgin, ölürse diye endişeleniyorum.

Nasıl davranmam gerek, ne yapmalıyım, ne zaman salmalıyım bilen biri akıl verirse sevinirim.

Videosu bu:

abbigss

Ad Soyad : Selçuk Yiğit
Doğum Tarihi : 11/09/76
Forum Kayıt : 12/07/11

Kullanıcı profilini gör

Geri: Balkonuma düşen güvercin

Mesaj tarafından security Bir 13/7/2011, 6:23 pm

öncelikle sağ duyunz için canı gönülden kutluyorum.
evet kuş evcil güvercin mir meraklı(çocuk)tarafından kanadı bantlanmış ve bayağ bi hırpalanmış.kuşun kanadına yaptığınız tedevi son derece doğru. fakat ayak için onu söyleyemiycem kuşun ayağı kırık yani ben öyle teşhis koydum. kuşu elinize alıp kuşun bacağında kırık olup olmadığı hakkında kesin kanaat getirmemiz lazım. daha sonra kırık bilgeye atel uygulaması yapmamız gerekiyor bunu 1,5-2 cm uzunluğunda kortup parcasını kesip bacağı içine almamız gerekli bu uygulamada kırık ili kemik ucunu karşılıklı birleşecek şekilde yapıp o gortumu bacağın hareket etmeyecek şekilde bantlamanız gerekiyor. Veyahut ekmek içini suyla sılatıp hamır haline getirip yine kırık yere sarıp bir parça bezle sarmanız gerekiyor. daha sonra da pet shop dan aldığınız vitamin le birlikte 20-25 güne kadar kuşun iyileştiğini göreceksiniz.

GEÇMİŞ OLSUN

security

Ad Soyad : E.Çağatay ÇÖL
Doğum Tarihi : 30/11/83
Forum Kayıt : 12/05/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından abbigss Bir 13/7/2011, 10:39 pm

yanıt verdiğiniz için teşekkürler, yazdıklarınızı okuduktan sonra kuşun ayağını biraz daha inceledim, ayağında ve bacağında, eklemlerinde kırık belirtisi yok, sol kanadının altında bacak ekleminde tüy düküntüleri ve morluklar var, yani muhtemelen bacak eklemi ile ilgili bir sorun gibi görünüyor. ayağını sargı bezi ile düz basacak şekilde sardım şimdilik rahat görünüyor, bacak eklemini haraket ettirince de içerden bazı sesler geliyor ama hayvanda acı belirtisi de yok. ayağını basmaması dışında genel olarak keyfi yerinde gibi görünüyor yemini yiyor suyunu içiyor.

mahalledeki herkese haber verdim, sahibi bulunamazsa bile en kötü ihtimal bir kuş meraklısına vericem yarın, alan olmazsa haftasonu veterinere götürmeyi düşünüyorum

abbigss

Ad Soyad : Selçuk Yiğit
Doğum Tarihi : 11/09/76
Forum Kayıt : 12/07/11

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 1/9/2011, 12:06 pm

selçuk kardeş slm.

duyarlılığınız için teşekkür ederim.

yaptıklarınız uygulamalar yerinde olan ve uygundur.

bire eklemdeki hasarlı bölgeyi İMPETEX MERHEM ile günde 2 defa masajlama yap.4-5 gün uygulamaya devam et.birde kanadındaki bantları sök. sonra sağlığına kavuştuğu zaman salarsın özgürlüğüne kavuşsun.

geçmiş olsun.

Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
Doğum Tarihi : 14/03/67
Forum Kayıt : 06/03/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından colleaq123 Bir 22/11/2012, 4:59 pm

Ben KuşLarımı İLk Aldığım Gün Çıakrıdm Çatıya Kuşlarımı KanatLarını Banltladım Kuşları SErbes Bırktım Elime Hİç Almdım güvercinler Kümesi Girip çıkıyorlar we ozaman güvercinler senin kümesini alımştır we 2 hfta olduktan sonra kuşlarımı uçurdum we kuşlarım bana damar oldu we satmadım hiç hala durolar kagıt mavi ve sabuni eş vurdurdum 2 hfta salmıdm kuşlarımı

colleaq123

Ad Soyad : oquzhan deniz
Forum Kayıt : 22/11/12

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından colleaq123 Bir 22/11/2012, 5:00 pm

colleaq123

Ad Soyad : oquzhan deniz
Forum Kayıt : 22/11/12

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content Bugün 8:37 am