YARALI YABANİ GÜVERCİN ACİL LÜTFEN

Paylaş
    mesuthaksoy

Ad Soyad : mesut
    Forum Kayıt : 19/07/11

YARALI YABANİ GÜVERCİN ACİL LÜTFEN

Mesaj tarafından mesuthaksoy Bir 19/7/2011, 11:40 pm

Herkese merhabalar;

Okuduğuınuz için öncelikle teşekkür ederim..

2 gün önce eve gelirken yerde yürüyen bir yabani güvercin gördüm.Biraz üzerine yürüyünce uçmayınca yakalamaya çalıştım br arabanın panjuruna kadar havalandı ama tutunamayıp tekrar yere inince bir ayağını yere basamadığını gördüm.Sonra yakaladım bir kutuya koydum ve eve götürdüm..Fakat yolda iken birden kutudan uçarak elektrik direğinin tepesine kadar uçtu ama oraya da konamadı ve direk tekrar yere indi..Tam kedi kapacaktı ki tekrar yakaladım ve bu sefer kutudan kaçmasına izin vermeden eve getirdim.

Kuşlardan hiç anlamam bunu baştan söyleyeyim.Bulgur ve su verdim..Suyu bol bol içti fakat ilk gün birşey yediğini hiç görmedim.
    Eve getirdikten birgün sonra (dün) Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi hayvan hastanesine götürdüm..Üç saat bekledikten sonra acilde bir doktor baktı fakat kendisinin kanatlılardan anlamadığını,hocasının bakması gerektiğini belirtti.
    Neyse kuşu orada bıraktım ve eve döndüm..Bugün tekrar gittim..Hekim ile görüştüm..

Şimdi kuşun durumunu anlatayım..İlk bulduğumda Bir ayağı oldukça şiş,yere basamıyordu.Ayrıca bacağında yanık izleri ve ödem gözüme çarptı..Röntgeni çekildi hastanede, ayağında kırık yok.Doktor bepanten pomat ve vitamin içeren bir şurup verdi.
    Kuşu eve getirdim, güzel bir kutuya suyunu ayarladım,içine vitaminini ekledim, ayağına da dikkatlice bepanten sürdüm ve kutuya bıraktım..
    Hergün 1 bardak suya 1/2mg şurup koyacağım ve günde 2 kez bepanten pomat uygulayacağım,doktor böyle söyledi.

Fakat bugün kutusuna koyduktan sonra hemen su içmeye başladı fakat çok korktuğum ve sorun olabilecek birşey olduğunu düşünüyorum..
    Birincisi, önüne hep bulgur koydum ve hiç yerken görmedim..Başka birşey vermem gerekiyorsa ne olduğu önemli değil solucan bile bulur getiririm lütfen söyleyin..
    Esas problem, suyu plastik bardağa koydum,bardağı da kutuya devrilmicek şekilde telle bağladım fakat gagasını suya sokup kafasını kaldırdığında göğüs bölgesinden su akıyor..Hani kafasını bardağa soktuğunda tüyleri ıslanıyor dicem ama o kadar su akması imkansız gibime geliyor..Bu akşam bakamadım,yarın kuzenim gelecek beraber göğsünde birşey var mı yok mu bakacağız..

Hastaneden bununla ilgili hiçbirşey söylemediler..Ben de farketmemiştim.
    Acaba göğsü delik vs olabilir mi?Başka ne geliyor aklınıza?Ne yapmam gerekir?

Lütfen yardım edin..2 gündür git gel 8 vasıta yaptım sıcaklarda..Yaşasın ölmesin şu mübarek

Tşkler:))
    Kuscu-Murat

Ad Soyad : Murat Göcmen
    Doğum Tarihi : 04/02/78
    Forum Kayıt : 04/01/10

Geri: YARALI YABANİ GÜVERCİN ACİL LÜTFEN

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 20/7/2011, 12:16 am

Selamlar,

Ku$ suyu görüp Banyo yapmak istemesin ?!?

Ilac tedavisine aynen devam edin, ... yemleme bölümünde yem örnekleri var, bir bakin, ... kolay gelsin ve gecmis olsun, ...

Saygilar

(Not. : Muhabbet kusu yemi bile i$e yarar, Kanarya yemi yine öyle, solcana gerek yok yani)
    security

Ad Soyad : E.Çağatay ÇÖL
    Doğum Tarihi : 30/11/83
    Forum Kayıt : 12/05/10

Mesaj tarafından security Bir 20/7/2011, 10:22 am

buğday pirinç kırmızı mercimek ıslatılmış ekmek verebilirsiniz.ama söyldediğinize göre kuşun gursağında delik olabilir yırtıcı bi hayvan saldırmış olabilir. vakit kaybetmeden kuşun gursağını kontrol edin gerekirse tekrar veterinere götürün.

geçmiş olsun
    mesuthaksoy

Ad Soyad : mesut
    Forum Kayıt : 19/07/11

Mesaj tarafından mesuthaksoy Bir 20/7/2011, 11:34 am

Yardımlarınız için teşekkür ederim...Şu an dışarıdayım birkaç saat sonra evde olucam..Arkadaş da gelecek, herhangi bir yırtık ya da yaralanma olup olmadığına bakacağız..
    Bir arkadaşım da şırınga ile biraz su vermemi söyledi.Böylece yırtık varsa gaga bölgesinde mi kursak bölgesinde mi anlarsın dedi.Ama tabi bunun yanında gözle de kontrol edeceğiz yırtık var mı diye..

Bir de ben Bursa'da yaşıyorum.Fakülte çok yoğun, pek ilgilenmiyorlar..Zorla yani.
    Bursa'Da kanatlılardan anlayan, gerekirse göğsünü dikebilecek veteriner tanıdığı olan varsa oraya da götürebilirim.Bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim.Teşekkürler
    security

Ad Soyad : E.Çağatay ÇÖL
    Doğum Tarihi : 30/11/83
    Forum Kayıt : 12/05/10

Mesaj tarafından security Bir 20/7/2011, 2:41 pm

eğerki gursakda yırtık varsa bunu sizde yapabilirsiniz veya piyasadaki herhangi bir veteriner de diker
    Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
    Doğum Tarihi : 14/03/67
    Forum Kayıt : 06/03/09

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 1/9/2011, 12:16 pm

mesut kardeş slm.

kuşun ayak baldırına baytril iğneden 0,2cc iğne vur.4-5 gün uygula birde gırsağında yırtıcı hayvan saldırısından ötürü yırtık olabilir iyi konturol edin.yırtık var ise ona dikiş yapılmalı.

geçmiş olsun.
    flora9727

Ad Soyad : Özgür Elalmýþ
    Forum Kayıt : 17/05/12

Mesaj tarafından flora9727 Bir 17/5/2012, 7:54 am

Herkese Merhaba,

Güvercinlerle ilgili hiç bir deneyimim olmadığı için bir bilene sormak lazım diye internette araştırma yaparken bu foruma rastladım. Ve bana yardım edip bilgi verebilecek birileri mutlaka vardır diye üye oldum.

2 hafta kadar önce kapımın önünde yaralı halde yabani bir yavru güvercin buldum. Ağız bölgesinde tüyler top haline gelmişti. Biraz suya tutup o topağı çıkardım. Sonra kafasının her iki yanında da kötü yaralar olduğunu fark ettim. Antiseptik bir krem sürdüm hemen. Bu arada yavrunun kanat altı ve gögüs bölgesinde tüyler tam çıkmamıştı, neredeyse tüysüzdü diyebilirim. Kanatlarındaki tüylerden bazıları da yolunmuş gibiydi.Yaralarını elimden geldiğince temizledikten sonra sıra "ben bu yavruyu nasıl besleceğim?" sorusu geldi. Kendi kendine beslenemiyordu çünkü. Bu sorunu büyük boy bir şırınga, bir bez parçası, lastik ve dövülmüş yem ile hallettim. İki haftadır yavruyu elde besliyorum. Kanat altı ve göğsü iyice tüylendi artık. Yalnız yavruyu nasıl kendi kendine beslenmeye alıştıracağım. Neleri yanlış yaptım bilemiyorum. Önerisi veya uyarısı olan varsa lütfen yardım etsin. Şimdiden teşekkürler
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 17/5/2012, 1:37 pm

Selam,

Ku$un bir resmini aktarabilirseniz ya$ini tahmin edip ne $ekilde yeme devam edebileceginizi daha isabetli diyebiliriz, Ku$`ten cok ne var burda, ... degilmi, ...

Dövülmü$ yem iyidir, misir tüm hali ile, veya bugday`i, veya dariyi, veya bezelyeyi tüm olarakta verebilirsiniz, tabiki bunu anca OK almadan ba$latin, zaten ac Ku$ ister istemez kendiside yeme gaga salacaktir, ister istemez, ... ya yiyecek, yada acliktan ölecek, bunun iki yolu var, ...

Resimi bekliyoruz, ...

Saygilar ve kolay gelsin
    flora9727

Mesaj tarafından flora9727 Bir 17/5/2012, 5:55 pm

flora9727

Mesaj tarafından flora9727 Bir 17/5/2012, 6:08 pm

flora9727

Mesaj tarafından flora9727 Bir 17/5/2012, 7:27 pm

Resimlerden de anlasilacagi gibi yavruya evde dusa kabinin icinde bakiyorum. Evde bir kedi olunca en guvenli yer orasi oluyor. havalar sicak gitse balkonda da bakabilirim ama orasi o kadar guvenli degil. beslerken tuylerine yapisip kalan islak yemler kuruyunca sorun oluyor bir de. temizlemeye kalkinca baktim tuyler yplunuyor vazgectim. tavsiyelerinizi bekliyorum
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 17/5/2012, 9:39 pm

Elinize saglik, aynen devam edin, arti, 1 hafta sonra yem tanelerini önüne bir kaba koyabilirsiniz, hatda $imdide koyun, fakat yemlemeye 2 haftadir yaptiginiz gibi devam edin ve bakin, dövülmüs veya kirik veyada tüm olarak önüne serdiginiz yeme gaga saliyor ve yiyormu diye, ...

Yem böyle, icecek suyu dersek onuda önüne serin, siz verin, fakat kap ile önüne serinki merakla kendi bir baksin, icsin, icebilsin, ... birde Güvercinler icin özel migde taslari oluyor, ondanda bir kap koyarsaniz tamamdir bu i$ !!!

Ku$ gayet saglikli gözüküyor, Kedinize yem olmaz ise bence cok zevk ve keyifli anlara sebep olacaktir sizin acinizdan, Allah sizden razi olur insallah

Saygilar ve kolay gelsin
    flora9727

Mesaj tarafından flora9727 Bir 17/5/2012, 9:55 pm

İlginiz ve yardiminiz icin tesekkur ederim. is mide tasini bulmakta sira. Ankara da yim. petshoplarda olur mu acaba?bakacagim artik.
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 18/5/2012, 5:30 am

Rica ederim, lafimi olur, ben Gurbetde kaldigim icin, nerde ne bulunur, ne bulunmaz bilmiyorum, Sakalli Sadik arkada$imiz Ankara`dan, bildiginiz Pet Shoplarda bir$ey bulamazsaniz birde ona dani$in, eminim yardimci olacaktir size, selam söyleyin, ...

Aramaya cikamazsaniz eger, az keskin gibi duran, bugdayin yarisi ve misirin yarisi boyunda ta$lar toplarsanizda olur, mesela kumun icinde cocuklarin kum süzgecleri ile bunlari tez meydana cikartabilirsiniz, baktiniz aramaya cikamadiniz, ... hatda kumuda serebilirsiniz önüne, ...

Saygilar
    flora9727

Mesaj tarafından flora9727 Bir 18/5/2012, 8:52 pm

Bu aksam nihayet kendi kendine yemlendi. benim icimde biraz olsun rahatladi.
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 19/5/2012, 7:36 pm

mecbur yiyecek, siz yine gözlemlemeye devam edin, ... gün gectikce geli$ir Allahin izni ve sizin cabaniz ile in$allah, su icmesinede dikkat edin, icmez ise, gagasini suya tutun, anlasin, ögrensin, ...

Kolay gelir in$allah

Saygilar
    flora9727

Mesaj tarafından flora9727 Bir 19/5/2012, 10:14 pm

Yem kabinin yanina su kabida koydum. yem kabindan su kabina sicrayan yemleri yemek isterken su icmeyide kesfetti sonunda.Hafta basindan itibaren de balkonda bakmayi dusunuyorum. dogal ortamina bir an once alismis olur boylece.
    Endisem disaridaki saksagan gibi diger kuslarin yavruya zarar verebilecek olmalari.korunakli bir kosemi yapsam yoksa elimde buyuk bir kedi kutusu var onu mu kullansam. hangisi daha uygun olur? yavruyu birden bire disari birakamam sonucta. onerilerinizi bekliyorum.
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 19/5/2012, 11:17 pm

Emniyetsiz olur ise kesinlike ya sizin yada ba$ka bir Kediye yem olur, aninda !!!

Sizin
    yapacaginiz, Ku$u Ku$ olana kadar beslemenizdir, bana göre, zaten size
    ali$mi$ olacaktir o güne dek, eliniz ile büyütmü$ olursunuz nede olsa
    !!!

Yavruluktan cikmis Ku$ bile Kediye yem olurken, sizinkinin halini siz dü$ünün artik, mesele bile degil, ...

Ya Istanbuldaki gibi bulunan toplu Güvercinlerin icine salarsiniz, ben orayi bildigim icin misal olarak dedim yani, ... yada ormana, ama oralarda bile fazla ya$amaz, ...

Kapali
    kedi kutusu dediniz, $u an icin en iyisi o olur, fakat ön cephesine,
    yani kapisinin araliklari kedinin pencesini iceriye aliyor ise, o
    araliklar ufaltin, arkadan veya önden + kareli teli örünki kedi telin
    icine girmesin, girememeli, yani pencesi o araya sigmamali !!!

Tirnaklari ile ku$u kapip telden ceke ceke param parca ettigini cok gördüm, ... sizde görün istemem, ...

Umarim anladiniz demek istediklerimi, ... tercih sizin, Allah razi olur in$allah

Saygilar
    flora_x79

Ad Soyad : Ozgur Elalmis

Son durum

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:35 pm

Baktım hava güzel yavruyu duşakabin esaretinden kurtarayım dedim ve balkona çıkardım. Biraz ürkmüş olacak hemen balkonun köşesinde kendine kuytu bir yer buldu. Ben de dokunmadım. Yemini ve suyunu önüne koydum. Bütün günü orada geçirdi. Ama akşam içeriye alacağım yine. Geceleri dışarısı epey serin geçiyor. Her ne kadar doğal ortamlarında devamlı dışarı da olsalar da riske atmak istemiyorum. Bir de bir tanıdığım biri geçen gün yavrunun resimlerini görünce, kırık tüyleri ile ilgili bir şey söyledi.Bu kırık tüylerin yeniden çıkması için eskilerinin çekilerek çıkartılması gerekiyormuş. Bu doğru mu? merak ettim. Kendi kendine çıkar mı yoksa? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler
    flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:36 pm

flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:37 pm

flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:38 pm

flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:39 pm

flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:39 pm

flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:40 pm

flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 2:41 pm

Forum Admin

Ad Soyad : Güvercin Forum
    Doğum Tarihi : 05/10/84
    Forum Kayıt : 10/01/08

Mesaj tarafından Forum Admin Bir 22/5/2012, 7:34 pm

bütürseniz kuşcu olacaksınız demektir o yawru size alışır gitmez balkonda yaşar
    flora_x79

Mesaj tarafından flora_x79 Bir 22/5/2012, 10:32 pm

Aslında beslemeye devam etmek isterim. Ama kendi başının çaresine bakacak hale gelince bırakmayı düşünüyorum. Tabi nasıl olacak o ayrı bir sorun. Nedenide,12 senedir beslediğim kedi. kuşlara epey meraklı. Öldürmese bile hırpalar. Balkon kapısı açık kalırda kuşa ulaşırsa sonucu kötü olur yani.En azından uçmayı öğrenene kadar çok dikkatli olmam lazım. Birde 2 ay kadar sonra yıllık izin alıp şehir dışına çıkacağım. Ben yokken başının çaresine bakması için bırakmak zorundayım. geri geldikten sonra ne olur bilemiyorum. Keşke bakabilsem.
    Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 22/5/2012, 10:39 pm

Sakin tügünü yolmayin !!! SAKIN !!!

Hele bir büyütünde bunu sag saglim, arti, Ku$ bu, baglasanizda ucacaktir, ba$inin caresine bakacaktir, etrafta Ku$ görse yanlarina inecektir, ... ve sonunda ne olur onu burda hic kimse bilemez, insallah av olmaz yirtici hayvanlara, ... O Vakti geldiginde tügünüde atar, ucarda, e$inide bulur ve onlar ile "belki" sizi ziyarete gelir, yani neler olur neler, akla gelmiyen bir bakmi$iniz ba$iniza gelmi$, ... nerdeyse Ku$cu oldunuz Site yöneticinin dedigi gibi, aramiza ho$geldiniz king

Yeriniz güzel, yinede Kediye dikkat, bu Ku$u yemesi an meselesi, ... yeterki firsati olsun, ...

Saygilar

Not: Aynen devam edin
    flora9727

Mesaj tarafından flora9727 Bir 22/5/2012, 11:01 pm

Yemezde oynar daha cok. daha oncede ufak kuslara aynisini yapti cunku. apartman dairesinde firsati olmuyor tabi. yazligimizin oldugu yerde kucagima az kus ve fare birakmadi. hadi kus neyse de,fare olunca hediyesi pek hos olmuyor.gerci simdi yaslandi eskisi kadar hareketli degil ama kedi bu can cikar huy cikmaz demisler

Sponsored content

Mesaj tarafından Sponsored content

Forum Saati 18/11/2017, 8:09 am