Kursakta su birikmesi, felç, titireme ve ölüm...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Kursakta su birikmesi, felç, titireme ve ölüm...

Mesaj tarafından reset Bir 12/8/2011, 6:03 pm

Beysan abi, benim kümeste yaklaşık 1 aydır hastalık var. Kuşların öncelikle kursaklarında su birikiyor.
3-4 gün sonra kuşların çoğunun bacaklarına, bazılarınında kanadına felç geliyor ve kafaları titriyor.
Çoğu açlıktan ölüyor. Böyle çok sayıda kuş olduğu için tek tek yediremiyorum.
Sadece kafalarını sokup su içirebiliyorum. Bir haftalık yavrular bile felç geçirip ölüyor.
Denemediğim antibiyotik kalmadı. Yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

reset

Ad Soyad : alperen poyrazlar
Forum Kayıt : 12/08/11

Kullanıcı profilini gör

Geri: Kursakta su birikmesi, felç, titireme ve ölüm...

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 12/8/2011, 8:16 pm

Gecmis olsun, Salmonella olmu$ Kümesindeki Ku$lar, Bey$an abi yogun bu ara, onu ararsan belki birkac Ku$unu kurtarabilirsin, ama cok beklemi$sin, ... Gecmis olsun !

Saygilar

Beysan Taştan : 0532 523 80 45

Selam söyle, ...

Kuscu-Murat

Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10

Kullanıcı profilini gör http://murat-tuna66.jimdo.com/

Mesaj tarafından rasputin Bir 20/8/2011, 7:00 pm

aynı hastalık şimdi bende oldu arkadaşım, 1-2 haftada belki 30 tane kuşum öldü, ne yapacağımı şaşırdım. sen bir çözüm bulabildin mi, ve benimle paylaşır mısın?

rasputin

Ad Soyad : yunus kağıtçı
Doğum Tarihi : 19/03/79
Forum Kayıt : 11/01/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından rasputin Bir 22/8/2011, 12:14 am

kardeş, kuşları veterinere gösterdim, veba olmuşlar bunun tedavisi yok dedi. ancak veba gelmeden önce aşısını yaparak kurtarabilirmişiz :(

rasputin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 22/8/2011, 12:22 am

Bey$an abi yogun yine, uzun zaman oldu yine ugrayamadi, ...

Bu konu, hatda Veba ele alinmi$ bir konu, senin adina üzüldüm, hani beklediysen eger vakit kaybetmi$in, ... Vebanin tedavisi olmaz olurmu, her$eyin tedavisi olur, hatda bundan sonra tedavi yerine önlemeye bak, sen tedbirini al, az ve temiz besle, hastalari ayirabilecek müsait yerin olsun, ilk önce evcil receteler ilede ilerliyebilirsin, ... Elma sirkesi i$ görür, sonra Tkk gibi özel ürünler var, yine evcil olan sarimsak ve Probiotikler ve parazitleri engelliyen Defender`ler var, varda var yani, ugra$ilmayada deger, tedavisi yok demek umursamamak anlaminda bana göre, sen veya ben, ortaya yaziyorum, 365 gün baktigimizi farz edersek, tedaviyi yapmadigimiz vakit 364 gününü bo$una yem ile su yedirmi$ oluruz, ... ölürse ölsün dersek yani, buda hic olacak i$mi, Aydin`dan Hasan Olgun abimizin Kümesine bir bak, son yazisinda hastalik ile alakali bir yorum birakti, ... belki Kümesindeki bir degi$iklik seninde daha saglikli ilerlemeni saglar, canini sikma derim, olacagi varmi$, ... tekrar Gecmi$ olsun, üzülme, ...

Saygilar

Kuscu-Murat

Mesaj tarafından rasputin Bir 31/8/2011, 4:58 pm

ilgin için teşekkür ederim murat kardeş, dediğine katılmamak elde değil tabi ki, bırakalım ölsün demek zalimlikten başka birşey değildir. ama bu veba denilen sinsi hastalıktan uzak durmak istiyorsak hastalık gelmeden önce tedbirleri almak gerekiyor, geldikten sonraki çabaların pek birşeye yaramıyor, bunu bizzat yaşayarak (hem de en acı kısmından) öğrendim. kümesin yarısına yakın bir kısmı telef oldu. iğneler, ilaçlar ne yapsan nafile. bundan sonra her sene veba aşısını uygularım, kaçmaz. ayrıca kümeste az ve öz kuş bulundurmak lazım. 20 kuşun yaşayacağı kümese benim gibi 70-80 tane tıkıştırırsan sonuç felaket oluyor. benim de kötü bir niyetim yoktu, yavrulara kıyamadım, kuşlara kıyamadım ve elden çıkaramadım. bugün yarın azaltırım derken ben azaltmadan tabiat ana azalttı :( şimdi mühim olan kalanlara en güzel şekilde bakmak. 1 haftadır dezenfekte işleriyle uğraşıyorum, yuvalıkları yemlikleri ne varsa temizledim, fazlalık kuşları da elden çıkardım. artık bundan sonra aynı hataya birkez daha düşmeden önümüze bakacağız. tekrar danke schön bruder :)

rasputin

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 31/8/2011, 5:27 pm

Selam,

$imdi, kimisi sirke ile Ku$unu aritiyor, kimi ba$ka $eyler ile, ...yani ev receteleri Türk insaninin kafasini yorup bir$eyler yaptirtiyor, ... dogrumu yanli$mi bunuda kim biliyor !?!

Yolumuz bazi ürünleri o marketlere ugradikca alir, kimisi tertipli bir $ekilde dönem dönem uygulamalari uygular, ... di$ etkenlerde cok mühim, Ki$lar artik daha cetin geciyor, ... Kümesteki hayvan ne etsin, oraya haps edilmi$ ise, ...

Ben Güvercinlerime ve besledigim Muhabbet Ku$larina A$i vurmuyorum, ... Avrupada Domuz Gribi dendi, korkudan bile öleni oldu, bize göre vàde yetince ama, ... vuranda ölecek, vurmayanda ölecek, ... benim sana tavsiye edebilecegim, Ku$larini düzenli bir $ekilde Kurlar yapmandandir, yari$maya Ku$ cikarmiyacaksan, ... ben kendim icin besliyorum, ... Probiotikler Ku$u aritir, direnmesini art`tirir, güclendirirde, Probiotikler hakkinda bir ara$tirma yaparsan arama motorlarindan görürsün ne demek istedigim, ama dönem dönem olmali, ... A$i deniliyor, benim bildigim, A$i saglikli Ku$a vurulur, hasta olmu$ ise ne fayda ederki, A$i birebir o mikroptur, bir kac degi$iklik ile, buna yakalanmi$ Ku$a aynisini birdaha vermek Ku$u tamamen hakka kavu$tur`turur, ... Brokkoli, kimya maddesiz topraklardan cim, ta$, kum, ... Sarimsak suyu, dogru doz ile, Probiotik yine öyle, ... yeni siva atilmak isteyince eski sivayi dökmek lazim, ... üzerine vurursan sivayi bir i$e yaramaz, oda tutmaz, ... yine i$ cikartir ba$ina, ... bu i$ler i$i bilip i$ten kacmak ile olmaz, cok niyetlisin, belli, ... bana göre A$iya gerek yok, A$i, daha sonra, tabiki Ku$ A$idanda ölmez ise, oda var, ... ilaca daha cabuk teshir göstermesidir, gaye bu, ... yoksa grip gibi ilac ile 1 hafta atarsin, ada caylari ile 2 haftada, ... ama zararsiz olur, ... Ku$un dilindende anlamiyoruz, öyle her$ey ile doldurup pompalamak yanli$ bence, onlar Kö$elerde büzüldükce bizimde moralimiz bozuluyor, ... elimde $u an 300 Güvercinden 150 kaldi, dagittim vs. ... 4 tane kafasi cekilmek üzere Ku$ aldim, hepsi yavru biri haric, ... kurdalar $u an, ayri, karantinada duruyorlar, hastaliklari Salmonella, ... olsun, ben onlari ucururum, yavrusunuda alirim, zamani gelirse ve Allah önce bana ve daha sonra onlarada izin verirse tabiki, ... kimya katkili ilac vermeyi hic aklimin ucundan gecirmedim, ba$ka yollarda var, ... tabiki ilac satan onu bunuda tavsiye eder, kimiside lazim degil der, bu sefer sende inatla, olsun, ben en iyisi bunu alimda bir verim dersin, sonucta yine o $ahisin dedigi degilde, istedigi olmu$tur, ... demesede, ... herzaman degil fakat cogu zaman, ...

Bitteschön abisi king gut gut Mönschengladbach hause gehen weisst du, ja ja king gut gut (Manasini sorma, bende bilmiyom, abüdük gübüdük i$te)

Kuscu-Murat

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 1/9/2011, 4:06 pm

syn.alperen kardeş slm.

kuşlarınızda ecoli hastalığı oluşmuş.

2lt suya 1 paket colimix ve 2 çay kaşığı nifuramycin tedavisi uygulamak gerekli tedaviye 7-8 gün devam edilmeli. sonra kümesleri ve kümes ekipmanlarını iyi temizleyip dezenfekte etmek gerekli.

şimdi burdaki asıl olay küçük kümeslerde çok kuş bulundurmakta hastalıkları tetikler.

birde dışarıdan kuş getirip kuş girdi çıktısı yapmak en büyük tehlikelerden biridir.

geçmiş olsun.

Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
Doğum Tarihi : 14/03/67
Forum Kayıt : 06/03/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content Bugün 4:21 am

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön