güvercinin kafasında titreme acil yardım

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

güvercinin kafasında titreme acil yardım

Mesaj tarafından ibr84 Bir 1/1/2012, 8:21 pm

iki hafta önce genç kuşlarımdan bi tanesi çok kısa zamanda zayıfladı yem yememeye başladı dışkısı yeşildi ama ishal yoktu hayvanın kafasında titreme şeklinde bi durum vardı. denge bozukluğu gibi ben 8 gün boyunca nifuramycin verdim bütün kuşlara yavrum da ilerleme oldu yemini yemeye başladı fakat kafasındaki titreme geçmedi.o yavrumu bi arkadaşıma verdim bugün başka bi yavrumda aynı vaka tekrarlandı acaba yanlış tedavimi uyguladım bu konuda yardım rica ediyorum teşekkürler

ibr84

Ad Soyad: ibrahim karacan
Forum Kayıt : 22/03/10

Kullanıcı profilini gör

Geri: güvercinin kafasında titreme acil yardım

Mesaj tarafından ibr84 Bir 2/1/2012, 9:16 pm

yardım edebilecek biar arkadaş yokmu

ibr84

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından emir acar Bir 4/1/2012, 9:15 am

kafa titremesinin en büyük nedenlerinden biri paramiksovirüs hastalığıdır. bu hastalık bakteri değil virüs hastalığı olduğu için önceden aşılama dışında önlem alınması imkansızdır. biraz acımasızca olacak ama hastalık geldiyse geçmiş olsundur.
daha önce 20-25 liraya temin edebileceğin bir la sota aşısını tüm kümese tarif edildiği biçimde yapacaktın.
nedir paramiksovirüs? paramiksovirüs aslında köken olarak çocuklardaki kabakulak virüsüyle akrabadır. virüs hayvanda, ateş, halsizlik vs. ile başlar. yem ve su ayarı bozulur. güçten düşer yüksek ateşle havale geçirir, bir anlamıyla menenjit geçirir ve sinir sistemi dengesizleşir. hayvanın vücut savunması iyice düşünce de ne var ne yok kümesteki tüm hastalıklara açık olur. genelde virüsün kendi etkisi değil sonradan bulaşan hastalıklar neticesinde hayvan ölür.
yapılabilecek şeyler: hayvanların ayrılması. hastalanmamışsa özellikle 2 yaşından genç kuşların vitamin ve yemlerine dikkat edilmesi. sürekli gözaltında tutulması. hastalanmışlara elle bakım. ateşi yükselen hayvanların ise dolarjin gibi ateş düşürücü ilaçlarla destekleyebilirsin. ilacı uygun dozajda kullanman gerektiğini hatırlatmıyorum bile. durum budur.

emir acar

Ad Soyad: emir acar
Forum Kayıt : 04/03/11

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ibr84 Bir 4/1/2012, 9:25 pm

ilginiz için teşekkürler peki bu titreme durumu sürekli kalıcımıdır hayvanı yaşatabilirsem bu durum değişmeyecekmi

ibr84

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 10/1/2012, 2:02 am

ibrahim kardeş slm.

kuşlardaki vaka ateş ile başlamış.ilerleyen safhada ateş kuşta sindirim sistemi bozukluğu yaratır. ve hayvan menenjit geçirmektedir.onun için kapsamlı temizli,kuşların ayrılması ve neosülphaprim [yerli ürün] ve nifuramycin den 2 lt suya 2 şer kaşık uygula 7-8 gün uygula.

yemlerinede 1 kg sarımsak yağlı yeme 1 yemek kaşığı diazyeme 256 yem katkısını tedavi süresince yemlerine kullan.

Beysan Taştan

Ad Soyad: beysan taştan
Doğum Tarihi: 14/03/67
Forum Kayıt : 06/03/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ibr84 Bir 10/1/2012, 10:27 pm

aleyküm selam Beysan bey

nifuramycin i 1 hafta uyguladım rahatsız olan kuş yem yemeye başladı kuşu ayırmıştım zaten kümeside pürmüzle yakıp dezenfekte ettim neosülfaprim isimli ilacı sadece hasta olan kuşamı yoksa bütün kuşlaramı uygulayayım.neosülfaprim hangi hastalıklar içindir.bu konudada bilgi verirseniz sevininrim yardımlarınız için de ayrıca teşekkür ederim

ibr84

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ibr84 Bir 15/1/2012, 3:26 pm

.neosülfaprim bulamadığımdan trimisin diye bi ilaç buldum bileşimi aynı sanırım bişey fark etmez yukarıda sorduğum soruyu tekrarlayayım bu ilacı nifuramycin ile birlikte bütün kümese uygulayayımmı mantıklı olan budur fakat bunu sormamın nedeni iki hafta ara ile bütün kümese 2 kere nifuramycin uygulaması yaptım hayvanlara fazla antibiyotik uygulamaktan çekiniyorum

ibr84

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından emir acar Bir 7/2/2012, 8:16 am

biraz geç olacak ama yine de diğer arkadaşların yararlanması için cevap yazayım.
beysan bey olası bir paramiksovirüs rahatsızlığı sonrası kuşların yakalanabileceği bakteri enfeksiyonları için geniş spektrumlu bir anti-biyotik önermiş sanırım.
pek çok arkadaşımızın tanı ve imkan sıkıntısından dolayı biraz körlemesine de olsa kuşu tümden yitirmektense bu yolla kurtarmaya çalışmasını anlayabiliyorum. geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanırken aynı zamanda b ve c vitamini ağırlıklı multivitaminleri de beraber uygulamasını tavsiye ederim. antibiyotikler hep aynı saatte ve minimum 5 max 14 gün uygulanmalıdır.
antibiyotik kullanımı sonrası hayvanın vücudundaki yararlı bakteriler de öleceği için vücut savunması protozoal ve mantarlara açık olacağından en az 3 gün de ronidazole veya türevi ilaçlar uygulanması çok faydalıdır.
sülfa grubu ilaçlar kaba tabiriyle hayvanların sindirim sistemindeki ağır ishaller için çok etkilidir. trimisin'de yanlış hatırlamıyorsam hem sülfa hem trimetoprim hem de neomisin kombinesi vardı. çok güçlü bir antibiyotik kombinasyonudur. ayrıca nifurfamycin kullanmaya gerek yoktur. vitamin takviyesi ve sonrasında 3 günlük ronidazole uygulaması hayvanları eski sağlığına kavuşturacaktır.

emir acar

Ad Soyad: emir acar
Forum Kayıt : 04/03/11

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından thommy01 Bir 7/2/2012, 7:27 pm

Arkadaşlar ben beysan arkadaşımızın dediğini uyguladım 2 kuşumda vardı bu tıtreme 10 gün sürdü uygulama ve kuşlar iyileşti teşekkürler kendisine beni ve bi çok arkadaşımı da kurtardı.ALLAH Razı olsun selamlar.

thommy01

Ad Soyad: ayaz
Doğum Tarihi: 08/06/84
Forum Kayıt : 15/05/11

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ibr84 Bir 9/2/2012, 6:57 pm

arkadaşlar ben nifurfamycin tedavisi uyguladım sadece ilk uygulamada 1 kuşum hastaydı uygulamayı tüm kümese yaptım hasta olan kuşu elle besledim zaten yeme gitmiyodu tedavi sürecinden 1 hafta sonra tekrar başka bi kuşum aynı hastalığa yakalandı tekrar aynı tedaviyi uyguladım ve elle bakım şu anda kuşlarım gayet sağlıklı . hastalığın ikinci kez tekrarlaması beni korkutmuştu ama şu anda hastalıktan kurtulduk çok şükür burada merak ettiğim ikinci kez tekrarlaması tedavi sürecini kısa tutmuş olabilirmiyim 8 gün uygulamıştım yada başka bi sebebi olabilirmi virüsü yayan bi kuş ise kümesimdeki kuşlarım aynı kuşlar bir de fare geliyor aklım zaman zaman fare çıkıyor kümeste zehir kullanıyorum

ibr84

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön