ust alt gaga arası ince uzayan salgı..

Paylaş
    cemil ERCAN

Ad Soyad : cemil ercan
    Doğum Tarihi : 11/12/78
    Forum Kayıt : 04/04/12

ust alt gaga arası ince uzayan salgı..

Mesaj tarafından cemil ERCAN Bir 6/4/2012, 5:19 pm

öncelikle selamlar.

kuşların agzını açtıgımda üst gaga ile alt gaga arasında ince tükürük tarzı bişey görüyorum bu bir hastalık sebebi mi yada olucagınamı gösterir.yardım edebilecek yada fikri olan varsa esirgemesin lütfen. + bide isal durumu var ara ara 2 kuşumda da kusma durumu oluyor şimdi den teşekkür edrim.

herkeze sağlıklı kümesler dilerim ..

bilgisini paylaşan arkadaşlar yada abilerime şimdiden
    recepacar25

Ad Soyad : recep acar
    Forum Kayıt : 25/03/12

Geri: ust alt gaga arası ince uzayan salgı..

Mesaj tarafından recepacar25 Bir 8/4/2012, 5:31 am

Kusunda Peynır Hastalıgı Var Bazıları Sarımsak Verıyor Ama Sen Tam Bilgi Almadan Uygulama :D
    emir acar

Ad Soyad : emir acar
    Forum Kayıt : 04/03/11

Mesaj tarafından emir acar Bir 9/4/2012, 12:41 pm

gagasını açıp yüksek ışıklı bir alanda gaga birleşme noktaları ve boğaza doğru krem gibi bir beyazlaşma olup olmadığına bak.
    kuşun ağzını burnuna yaklaştır ve kokla eğer rahatsız edici derecede pis kokular (çürük kokusu gibi) geliyorsa trikomonasise yakalanmıştır. kuşlarda çok yaygın bir hastalıktır genellikle tüy dökümü dönemi ya da antibiyotik tedavisi sonrası vücut savunmasının düştüğü dönemde ortaya çıkan fırsatçı bir hastalıktır.
    eczanelerde yaklaşık 2 tl'ye satılan "nidazol 250 mg" tabletin 1/4'ünü 12 saatte bir en az 5 gün verirsen rahatsızlık sona erecektir. yanında multivitamin takviyesi yapmak hayvanın direncini arttıracağından faydalıdır.
    bunun dışında ağız mukozasındaki pıhtılaşmanın pek çok nedeni olabilir. görünen o ki, hayvanın vücudunda su kaybı söz konusudur.
    bu kadar bilgi ile tanı koymak zordur. sallama cevaplar kuşa yanlış ilaçlar vermene neden olabilir.
    ishal için ise yapabileceğin en kestirme uygulama. sindirim sistemi enfeksiyonlarına karşı sülfa+trimetoprim içeren ilaçlar kullanmandır. bu başlığın altındaki başlıklarda konu ile ilgili romanlar yazılı. istersen bir göz at...
    cemil ERCAN

Mesaj tarafından cemil ERCAN Bir 10/4/2012, 10:34 am

selam.

teşekkür ederim emir bey ilginiz için.

beyazlaşma yok sadece gaga nın birleşme yerinde üst gaga alt gaga arasında ince tükürük ip gibi uzanan bi durum. şimdi zaten isal için tedavi yapıyorum sizin bilginiz den yararlanarak.

bactrim 100ml şurup +glukoz kullanıyorum. ilk gün kurt tedavisi yaptım.

bugün 3.gün 5 gün devam edicem.yanlış yaptıgım birşeyler varsa lütfen bilgilendirin saygılarımla çok teşekkür ederim..
    emir acar

Ad Soyad : emir acar
    Forum Kayıt : 04/03/11

Mesaj tarafından emir acar Bir 12/4/2012, 11:47 am

ishali varsa bactrim tedavisinde bir sakıncası yok. ben tercih olarak toplu tedavi uygulamadığım zaman tablet tedavisini doz ayarlaması daha kesin olduğu için uygun buluyorum. (tableti uygun miligrama çekmek için bölüyorum tabii.)
    antibiyotik sonrası varsa ronidazole yoksa yine uygun doza ayarlanmış beşeri ilaç olan nidazol'ü en az 3 gün veriyorum. vitamin takviyesi zaten oluyor.
    şimdilik olağandışı bir problem yaşamadım. tabii, her koşulda doğru teşhis önemli. hayvanın fiziksel belirtileri, vücud sıcaklığı, göz, ağız ve dışkı kontrolü ilk etapta tamamen bildirilmeli. buna rağmen bazı hastalıklar çok benzer belirtiler gösterdiği için yine de bazı tahliller gerekebilir. bizde talil durumu hak getire, o sebep en azından yukarıda saydığım halleri belitmek lazım. örneğin en yaygın kafa dönmesi hastalığı salmonelladır fakat hayvan iç parazitlerden dolayı da kafa çevirebilir.
    o sebep önemsemediğiniz bir belirti doğru teşhis konulmasında önemli bir rol oynayabilir.
    saygılar.
    cemil ERCAN

Mesaj tarafından cemil ERCAN Bir 14/4/2012, 9:20 pm

selam.
    teşekkür ederim kıymetli bilgilerin için.
    kuşlarımın yem yememe durumu yok maşallah iştahları yerinde
    vucut sıcaklıgı, gözleri normal dışkıları normala döndü gibi. bogazları normalden biraz kırmızı gibi hepsi degil
    bugün baktıgımda birinin bogazında hafif balgam vardı.nidazol'ü 4 de bölerek verdim ama 1 gün verdim yanlış yapmışım +tarak tüydeki yavrulara da vermelimiyim ? vitamin verirken taş yada kil vermelimiyim sakıncası varmı antibiyotik harici...
    antibiyotik tablosu paylaşmıştınız zahmet olmazsa
    basfmen@hotmail.com yollarmısınız.

çok sağolun değerli bilgileriniz için.
    saygılarımla sağlıcakla kalın...

Forum Saati 18/12/2017, 1:26 am