konya takla güvercinleri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

konya takla güvercinleri

Mesaj tarafından mehmet ali apalı Bir 10/8/2012, 11:50 am

selam arkadaşlar konya takla güvercinleri hakkında bazı yazılan makaleleri okudum sitede ksik bilkbazı bilgilerin dogruluk payı var,bazıları eksik bilgi iceriyor kendi bilgilrime dayanarak.Ben önce kendimi tanıtayım.Benim adım :mehmet ali apalı 30 seneyi geçkindir kuş meraklısıyım.şu an izmr de yaşamak tayım ve hala güvercin beslemekteyim.1983 yılından beri yaklaşık aynı damar kuşlara bakmaktayım.güvercinde ırk takip etmeye özen gösteririm.gelelim konya da takla güvercinlerinin tarihine;konya da takla güvercinlerinin tarihi cok eskilere dayanmaz .,1970 ler den sonra yaygın laş maya başladı konyanın eski kuşları selçuklu kuşlarıdır,daha sonraları takla güvercinleri beslemmeye başlandı.ilk takla güvercin meraklıları arasında odacı ahmet;silleli paşa dayı;temel,rasim hoca,terz nevzat,ovakavaklı harun,halterci cevat abimiz,bunlardan bazıları idi.Daha sonrasında doganlar mahallesinden katil cemal,bakkal fariz kardeşi cemal dayı okkıran dediğimiz şahıslararın isimleri damarları ortaya cıkmaya başladı.şimdi bu damarlara biraz değinelim odacı ahmet büyümüzü ben hasta ikeken dedem le ziyarete gittiğimiz de gördüm.ve son zamanki kuşlarıı gördüm.oldukca karışmışlardı ve konya ya kalıcı bir damar oluşmadı.tek bilinen damarı kökü yozgat a daya nan nebi çavuşlardı gercek ten güzel kuşlardı benek li gökler di.ama kendinde bile kalmadı idi.bir kaç tane silleli paşa aracılıgı ile konya ya cıkmıştı,rahmet li odacı hakkın da size birşeyler anlatayım.Bu nu bana anlatan silleli rahmet li paşa dayı idi gercekten kuştan anlayan bir adam dı paşa dayı.odacı ahmet gercekten cok kıymetli kuşlara sahipmiş.fakat rahmetli hiç kuş vermezmiz kimseye durumuda iyi olan rahmetli türkiyede nerede iyi kuş varsa hemen almaya gidermiş.hatta bir rivayete göre kayseriden al dığı bir kuşun kacırdıgında kayseride tekrar evine döndügünü kendisinin de motorla kuşu takip ettiği söylenirdi.bir gün çorum da çok birisinin cok güzel kuşları oldugu haberi gelir.paşa dayı ile birlikte atlar çoruma giderler .adamı bulub kuşları seyrederler kuşlar cıplak ayak gok alalarmış ve kuşların oyunlarını çok begenirler.rahmetli oda cı paşa dayıya der paşa ne yapıp edelim bu kuşların tamamını alalım demiş.ve almışlar yuklu bir para arşılıgı.ve eve dönerler daha iyi si olmaz artık diyerek butun evde ki kuşları keserler.corum kuşlarını ucurmaye başlarlar ve orada gördükleri gibi oyun yapmaya başlarlar ancak kuşlar oyundan kısa bir süre sonra sık devre yapıp düşmeye başlar lar.bu olayda rahmetli odacı nın kuşlarının sonu olur.paşa dayının amlattıgı hikaye bence de doğru çünkü son zamanı kuşlarını gördügümde kısa paacalı ala kuslar da vardı.konya kuş damarlarının ilkleri mukluf dedigimiz biraz mora calan belleri beyaz kanat larının üzeri bazılarındannet miyorum a üçün cü silik sırması olan kuşlardı.bu kuşların en önemli özellik leri çok damarlı olması idi.verdidiniz yerden üç sene sonra dahi gelirdi.oyunları ise biaz daha dama yakın üçbazen dört tokatlı orta serttikte kuşlardı şimdi konya dakaldığını zannetmiyorum .en son rahmet li karocu addullah abimizin evinde üç beş tane görmüştüm oda 20 sene oldu.daha sonra sı temelin kara ları var idi bu kuşlarda cok dama yakın koyu siyahlardı üç tokat yaparlardı damarları iyi idi.konyada bunun gibi beş altı ırk damar vardı.ayrıca halterci cevat abimizin calılı cinslerinede degineyim.bu kuşların en büyük özelligi tiplri idi.uzun tırnaklar bembeyaz ağızlar koyu sümbül siyah ve koyu gök renklerindeydi bazılarında kanatlarında beyaz tel verird,biraz da karanlık ortamlarda bakılırdı oda tip guzelliğini daha da arttırırdı.oyuna geldigin de çok agır ve oyun kabiliyeti yoktu.ama konya nın ilk tipli kuşları idi.daha sonra ları kendisini de oglu hüsnü abiyide yakın dan tanıdıgım rahmet li cemal agabeyizden bahsedelim.apdal dediginiz apdalın adı ilk kez konya da seksenler den sonra duyulmaya başladı bu adı ilk duyuran kişiler göcülü ali bekci hasan silleli oldu.göcülü ali aga bir inek parasına bir cift guvercin aldı bu konya da duyulmaya başladı.ondan sonra nam aldı başını gitti.rahmet li apdalın kuşlarına değineyim rahmet lide en az altı ırk kuş ceşidi vardı.oyun agırlık lı tip agırlıklı ama kuşlar gercekten hisli güzel kuşlardı.oyun agırlık lı damarı ana mardinli denilen kardeşi rahmetli fariz den gecme kuşlardı.bir tarafıda kırşehire dayanıyordu. o dönende takkalı akları ,tokat bozdakları da vardı bu kuşlar çok sert oldukca iyi kuşlardı.benim bildiğim takkalı aklardan bir adet göcülü ali ye geçti akıbatini bilemiyorum.bozdak ar dan bana geçti o dönem de üretemedim zannedersem onlardakilerde 1986 gi idi herhalde yaygın bir veba hastalıgında kendillerinde de kalmadı,kendi kuşlarının bazı tiplilerinin cinsinde calılı damarı vardı.bunlar alın lı siyahlar uzun tırnaklı takkalı bazen de çift takkalı kuşlardı bunlardan teklemeye piyasaya cıkanlar oldu.ancak oyun ları yoktu.oyunlu olan damarlarının özelliği ise ucuruldugu zaman içerisinde baskın gelip bazıları cevirip oyun açarlar idi.eger yavru iken ceviren oyun acar dı cevirmiyen ömrünün sonuna kadar ucursa oyun acmazdı.oyun acanların da bazıları cok hırslanıp oyun da cıkamazdı.oyun yapan kuşlarda önne dogru kanadıyla oyuna girer basamak gibi cok sert gititce hızlanırnı.sonuçta gercekten güzel kuşlardı.konya da hastalık tı abdal kuşu besleyen başka kuşu kümese sokamazdı.yedi sekiz tokata kadar cıkardı.benin aklıma gelen ler şimdilik bu kadar ancak size meaklılara bir tavsiyem olacak eskiden bizler cins takip ederdik.şimdiki arkadaşların kümeslerinde her biri farklı kuşlar var emin oldugunuz kuşlar üzerin de yogun laşın kuşun iyisi az olan dan ürer inandıgınız kuşlara yogunlaşın.ben otuz senedir aynı kuşlara bakarım begen diğim bir kuşu getirdiğim de ayrı bir kümeste karıştırmadan dene melerini yaparım.bu arada konya da apdal kuşu kalmamıştır bu kuşlar diye satanlara inanmayın begendiğinizi alın.

mehmet ali apalı

Ad Soyad : mehmet ali apalı
Forum Kayıt : 02/03/11

Kullanıcı profilini gör

Geri: konya takla güvercinleri

Mesaj tarafından ezeldayii Bir 7/9/2012, 6:25 am

EMEĞİNE SAĞLIK BİLGİ İÇİN

ezeldayii

Ad Soyad : can dogan
Doğum Tarihi : 01/06/76
Forum Kayıt : 05/09/12

Kullanıcı profilini gör