Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Mesaj Sayısı : 4
Ad Soyad : Mehmet
Nerden : Mersin/ Merkez
Doğum Tarihi : 01/01/83
Forum Kayıt : 12/05/09
Kullanıcı profilini gör

Yumurtlamama ve Halsizlik...

Bir 11/3/2014, 1:11 pm
iyi günler, Selamlar.

1 ay önce almış olduğum güvercinlerimden dişinin ayağında şişlik var (sanırım ur), kuşlarım 20 gündür çiftleşiyor ama yumurtlamadılar henüz, ayrıca 2-3 gündür dişide halsizlik var az yem yiyor, tüyleri kabarmış üşüyormuş gibi duruyor.

hem halsizliği için hemde yumurtlaması için ne yapabilirim? önerdiğiniz ilaçlar ve tedavi yöntemler nelerdir. Şimdiden çok teşekkürler.
avatar
Mesaj Sayısı : 67
Ad Soyad : koray
Nerden : akpınar
Doğum Tarihi : 22/04/87
Forum Kayıt : 13/07/14
Kullanıcı profilini gör

Geri: Yumurtlamama ve Halsizlik...

Bir 14/7/2014, 10:29 pm
Bu sorun onlarca sebebden olabilir bu şekilde yardım göremezsin anlayan bilen birisine kanlı canlı olarak göster derim. Trichomonasis olan kuşta yumurtlama problemi olabilir, kalsiyum eksikliğinden olabilir güneş görmüyorsa o yüzden olabilir, salmonella olabilir,en kötüsü genelde genç kuşlarda ve yumurtlamak üzere olan dişilerde yada yumurtladıktan hemen sonra görülebilen adenovirüs hastalığındada bu problemler olabilir(adenovirüsde tüyler kabarık iştahsız şekilde tünekte 2 ayak üstünde durup kafayı vücuda gömme hareketleri yaparlar arada bir kafayı uzatıp sağa sola sallar sonra hemen başını gövdesine çeker),ilk yumurtasıysada olabilir,mebran oluşumunu tetikleyen organlarda problem varsa genetik yada sonradan oluşmuş bir hasar kabuk oluşamadığı için yine yumurtlamaz vs vs.daha 1 sayfa neden yazabilirim sana bu şekilde kim nerden bilebilirki neden yumurtlamadığını . Böyle durumlarda en güzeli kuşa ilaç yüklemesi yapmak yerine bol bol besin takviyesi yapıp bağışıklığı güçlendirmek problemi bünyenin kendi kendine çözmesini beklemek daha akıllıcadır. Birde kuş anlattığına göre hasta sen önce hastalığı iyileştir yumurtayı düşünme bile erkeği şimdi sürekli kuluçkaya yatırmak için dövüp rahatsız ediyordur, kuş genel anlamda sağlıklı gözükene kadar eşindende ayırmak gerekir.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz