Yumurtlamama ve Halsizlik...

  Paylaş
  avatar
  naglita

  Mesaj Sayısı : 4
  Ad Soyad : Mehmet
  Nerden : Mersin/ Merkez
  Doğum Tarihi : 01/01/83
  Forum Kayıt : 12/05/09

  Yumurtlamama ve Halsizlik...

  Mesaj tarafından naglita Bir 11/3/2014, 1:11 pm

  iyi günler, Selamlar.

  1 ay önce almış olduğum güvercinlerimden dişinin ayağında şişlik var (sanırım ur), kuşlarım 20 gündür çiftleşiyor ama yumurtlamadılar henüz, ayrıca 2-3 gündür dişide halsizlik var az yem yiyor, tüyleri kabarmış üşüyormuş gibi duruyor.

  hem halsizliği için hemde yumurtlaması için ne yapabilirim? önerdiğiniz ilaçlar ve tedavi yöntemler nelerdir. Şimdiden çok teşekkürler.
  avatar
  bozdumanlı_susami

  Mesaj Sayısı : 67
  Ad Soyad : koray
  Nerden : akpınar
  Doğum Tarihi : 22/04/87
  Forum Kayıt : 13/07/14

  Geri: Yumurtlamama ve Halsizlik...

  Mesaj tarafından bozdumanlı_susami Bir 14/7/2014, 10:29 pm

  Bu sorun onlarca sebebden olabilir bu şekilde yardım göremezsin anlayan bilen birisine kanlı canlı olarak göster derim. Trichomonasis olan kuşta yumurtlama problemi olabilir, kalsiyum eksikliğinden olabilir güneş görmüyorsa o yüzden olabilir, salmonella olabilir,en kötüsü genelde genç kuşlarda ve yumurtlamak üzere olan dişilerde yada yumurtladıktan hemen sonra görülebilen adenovirüs hastalığındada bu problemler olabilir(adenovirüsde tüyler kabarık iştahsız şekilde tünekte 2 ayak üstünde durup kafayı vücuda gömme hareketleri yaparlar arada bir kafayı uzatıp sağa sola sallar sonra hemen başını gövdesine çeker),ilk yumurtasıysada olabilir,mebran oluşumunu tetikleyen organlarda problem varsa genetik yada sonradan oluşmuş bir hasar kabuk oluşamadığı için yine yumurtlamaz vs vs.daha 1 sayfa neden yazabilirim sana bu şekilde kim nerden bilebilirki neden yumurtlamadığını . Böyle durumlarda en güzeli kuşa ilaç yüklemesi yapmak yerine bol bol besin takviyesi yapıp bağışıklığı güçlendirmek problemi bünyenin kendi kendine çözmesini beklemek daha akıllıcadır. Birde kuş anlattığına göre hasta sen önce hastalığı iyileştir yumurtayı düşünme bile erkeği şimdi sürekli kuluçkaya yatırmak için dövüp rahatsız ediyordur, kuş genel anlamda sağlıklı gözükene kadar eşindende ayırmak gerekir.

   Forum Saati 13/12/2017, 12:49 pm