Hünkari Güvercinleri

  Paylaş
  avatar
  Kusbaz

  Mesaj Sayısı : 6
  Forum Kayıt : 24/05/08

  Hünkari Güvercinleri

  Mesaj tarafından Kusbaz Bir 19/11/2015, 4:44 pm

  Ana Sayfa » Hünkari Güvercinleri

  [size=22]Hünkari Güvercinleri

  Kusbaz | Makaleler | 24 Ekim 2015

  HÜNKARİ
  Osmanlı döneminde güvercin besleme kültürünün önemi bilinmektedir.Halkın bu merakı     saraylarda ki yaşamada yansımış ve bu güvercinlere özel ilgi gösterilmiş, istisna mekanlar tahsis     edilmiştir.Bu dönemde birçok güvercin ırkı ön plana çıkmasına karşın Hünkari cinsi güvercinler     adından da anlaşılacağı gibi özel öneme ait olup Hünkar güvercini anlamına gelen “HÜNKARİ”
  diye anılmaktadır.
  Osmanlı’nın güvercine olan ilgisi dolayısı ile 3 kıtaya yayılan topraklarında yetişen güvercinleri     bir araya getirerek geniş bir koleksiyon oluşturulmuştur.Çok farklı ırk ve niteliklere sahip     güvercinler şehzade şehri olarak bilinen ve Osmanlı’yı yönetecek padişahların yetiştirildiği     Manisa’da toplanmışlardır.Osmanlı padişahlarının kendisine has ırk yaratma arzusu ile başlatılan     melezleme çalışmaları sonucu emsalsiz güzellikleri ile bugün dünyada estetik açıdan en nitelikli ırk     kabul edilen Hünkariler üretilmiştir.
  Anlaşılacağı gibi Hünkariler doğal bir ırk olmayıp yetiştirilmesi ve üretilmesi özel ilgi, beceri ve     yöntem gerektirmektedir.
          Osmanlı yönetimi yabancı misafirlerine gurur ile izlettikleri Hünkari ırkını 1860’lı yıllardan     itibaren değer verdikleri misafirlerini onurlandırmak için hediye etmeye başlamışlardır.
          Böylece ülke içinde saraylar dışında beslenmesine izin verilmeyen Hünkariler Avrupa’ya     yayılmaya başlamış ve büyük ilgi görmüştür.Avrupa’da kısa sürede büyük beğeni toplayan     Hünkariler daha sonra Amerika Kıtası’na da geçerek aynı ilgiyi orda da görmüştür.

  Osmanlı’nın çöküşünü takiben saraylarda ki Hünkariler halk tarafından yetiştirilmeye     çalışılmıştır.Ancak Osmanlı’ya ait bir kültür olmaları ve özel ilgiye ihtiyaç duymaları dolayısı ile     bugün  özellikleri ve vasıfları kaybolma noktasına gelmiştir.

  Avrupa ve Amerika’da ise farklı bir gelişim olmuştur.Hünkari’nin özel bakım ve üretim tekniğini     çözerek ırkın geliştirilerek korunmasını sağlamışlardır.

  Bugün Oriental Frill adı ile anılan Hünkariler Blondinette ve Satinette tipleri ile ifade edilerek 12     renk çeşidi ile Amerika ve Avrupa’da özel dernekleri olan ve ülkelerarası yarışmalar ile estetik     değeri en yüksek ırk olarak itibar görmektedir.

  Hünkari ırkı ülkemizde farklı bakım ve yetiştirme olanakları istemesi, yeterince damızlık ve bilgi     sahibi olunamaması nedeni ile sınırlı sayıdadır.

  Ancak kesin olan şudur ki “Hünkari”nin nitelikleri ile tanışan her güvercinsever mutlak birkaç çift     Hünkari besleme arzusu duymaktadır.   Tayfun Küçükoğlu

  [/size]

  Hünkari Genel Özellikler

   
  Son yıllarda artan Modern (iri) Hünkari’lerin varlığı, Manisa, İzmir ve Ege genelinde yetiştirilen yerli (orijinal) Hünkari’yi bize unutturdu, yıllardır sanki bu kuşlara biz bakmamıştık, kafa, tepe, gül, gaga, paça, renk, pare özellikleri, kanatlarda çapar sayısı eşitliği, kuyruk kapağı olup olmadığının bakılması, gibi özellikleri ikinci plana attık ve bugünlerde aranan özellik olarak en başa konulan irilik oldu. Peki asil duruşlu hünkari’lerde iriliğin damızlık seçiminde birinci sıraya konulması ne kadar doğru? Buyurun siz karar verin.


  Ülkemizde Hünkari üzerine bir standart kabulü bulunmadığı için, örnek olarak yurtdışındaki yarışma puan çizelgesini bir taslak olarak aşağıda sunulmuştur

   
                                    Puanlama Sistemi

  Baş:

  Boyut, şekil, profil, yanaklar15
  Gaga – kompozisyon ve ayar10
  Gaga gerdan, gırtlak ve esneme5
  Göz ve göz burun5
  Tepe, boyun ve yele5
  40

  İşaretler ve renk:

  Düz Kuşlar
  Doğruluk, netlik ve doğruluk(tamlık)5
  Temel renk (siyah, kırmızı, mavi vb.)8
  Zemin rengi7
  Kuyruk5
  Geri Çekilme5
  30

  Çavuşlu(Çubuklu) Kuşlar
  Temel renk (kırmızı, gümüş, mavi vb)10
  Çavuş renk ve özellikler, düzgün kenar çubuğu dâhil.10
  Kuyruk renk ve işaretler5
  Geri çekilme renk ve işaretler5
  30

  Kalan:

  Boyut ve tüy kalitesi10
  Türü(tip), şekli ve taşıma10
  Gül5
  Bacak ve ayak (paça dahil)5
  30
  Toplam Puan100

  Hünkari’nin temel özelliklerini oluşturan fiziksel özellikleri üzerine aşağıda çeşitli karşılaştırmalar sunulmuştur.

   
   

   


   Forum Saati 15/12/2017, 10:19 am