Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Mesaj Sayısı : 6294
Ad Soyad : Güvercin Forum
Nerden : Türkiye
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
Kullanıcı profilini görhttp://turkiye-guvercin.forum-2007.com

ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 23/4/2008, 7:38 am
ORHAN GÖKMEN ISPARTA 0246 2594302








avatar
Mesaj Sayısı : 2
Ad Soyad : MURAT DURMUŞ
Nerden : BURSA
Forum Kayıt : 14/12/09
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 6/1/2010, 12:01 pm
allah nazardan saklasın ..ben bu kusların hastasıyım.
avatar
Mesaj Sayısı : 244
Ad Soyad : kemalettin kalaycıklıoğlu
Nerden : ankara
Forum Kayıt : 08/01/10
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 12/1/2010, 2:34 pm
ah bir de paçalı olsa bu dolapçılar süper olurmuş.aslında kuş kırmaya karşı çoğunluk fakat bir deneme yapılamaz mı taklacılarla.bence olabilir.baktık iyi sonuç vermiyor bırakırız çalışmayı.teşekkürler
avatar
Mesaj Sayısı : 42
Ad Soyad : muhammet güven
Nerden : istanbul
Forum Kayıt : 13/12/09
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 12/1/2010, 9:26 pm
kemocan senya kuştan anlamıyon yada makaradasın bu kuşlarla nasıl mardinleri kırcan işi bırakıp nasıl zengin olcan allah bilir orasını ankarada böyle kuşlar olmadıgından bilmiyorsu bu kuşların huyunu suyunu kırılmaya gelmez bu kuşlar
avatar
Mesaj Sayısı : 244
Ad Soyad : kemalettin kalaycıklıoğlu
Nerden : ankara
Forum Kayıt : 08/01/10
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 13/1/2010, 7:18 am
sayın muhammet bey bu dolapçılarla ilgili açıklama yaparsanız sevinirim.teşekkürler
avatar
Mesaj Sayısı : 42
Ad Soyad : muhammet güven
Nerden : istanbul
Forum Kayıt : 13/12/09
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 13/1/2010, 8:52 pm
size ne anlatsam yalan yakından bu kuşları izlemeden yada görmeden anlatılmaz çok güzel kuşlardır sadece size bunu anlata bilirim bu kuşlarla ilgili vidyoda yok ben daha bulamadım detaylı bir şekilde anlatan
avatar
Mesaj Sayısı : 52
Ad Soyad : Kemal Bıyıklı
Nerden : istanbul Avcılar
Doğum Tarihi : 24/02/80
Forum Kayıt : 19/01/10
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 29/4/2010, 10:39 am
DOLAPÇI PERFORMANSI
Dolapçı deyince uçuş ve dönüş tarzıyla kendini gösteren enerjik bir güvercin ve onun zengin stilleri akla gelir. Dolapçı performansı kendi içinde farklı uçuruş tarzlarını barındırır ve bu özelliği yetiştiricisinin emeğiyle birleşip güçlenerek gözler önüne serilir. Yetiştirildiği yörelerde birbirine çok yakın, çoğu zaman aynı stillerde uçurulan Dolapçılar havada kaldıkları sürece zevkle izlenirler. Gökyüzündeki kıpır kıpır kanat atışları, kıvrak oyunları, gezinerek uçmaları, kendi evlerinden başka bir etkiye tepki vermemeleri ve yere alındıklarında doğal bir disiplinle hareket etmeleri ırkın belirgin özelliklerindendir.

Performans izleme örneklerinden bazıları... Dolapçılar uçuşa alındığında eğer hava esintiliyse rüzgarın şiddetli olması halinde yaklaşık 10 güvercin birden salınır ve savrulmaları beklenir. Daha sonra kümes kırığıyla, kabartmasıyla (pırıltı) savrulan ve araları oldukça açılan Dolapçıların rüzgar yönünden salmaya doğru birer ikişer oyunlarını göstererek gelmeleri izlenir. Bu yöntemde kuşlar birbirlerinden "gıcık" alırlar. Eğer esinti yoksa 3-5 güvercinden oluşan bir grup havalandırılır ve gökyüzüne çekilmeleri beklenir, kuşların kendiliklerinden oyuna girmeleriyle ikinci bir grup daha uçurulur ve üsttekilerin yeni gruba doğru oyunlarını göstererek alçalmaları izlenir. Üsttekilerle alttakilerin orta havada birleştiği duruma "köprü" denir ve gökyüzüne doğru ip gibi enfes bir görüntü doğar. Bu esnada araları açılmış kuşlar özgürce oynamaktadırlar. Sonrasında alttan hafifçe kuş kabartılarak uçucuların birer ikişer bağlama dolaplarını göstererek inmeleri sağlanır.

Bazen az sayıda örneğin 3 güvercinlik bir grup havalandırılır. Uçarak havaya doyan kuşlar dolaba başlarlar ve alçalırlar. Kırık gösterilmeyince tekrar yükselirler ve tekrar aynı görüntüleri sergilerler. Bu seyir verilen eğitime bağlı olarak defalarca tekrarlanabilir. Bazen tek bir Dolapçı havalandırılır, gökyüzüne çekildikten sonra dikine, açılı-çapraz ve karşıya (yere paralel) oyuna girip çıkma kombinasyonları kuş yere alınmadan defalarca izlenir, uzun süren bu gösteride odak noktası tek bir güvercindir. Bazen de yine tek bir Dolapçı el kırığı (pırıltısı) ile dolaba alınır. Örneğin ortalama 6-7 m.lik dolabı yere 2-3 m. kalıncaya kadar izlenir. Bu durumda kuş bağlama oyunundadır ve yere yakınlaştıkça devrini arttırır. Yere alınmazsa tekrar havalanır ve yükselir. Devamında yine el kırığı ile bağlama dolabı izlenir. Kimi zamanda hava postalarının devamı getirilmez, el kırığıyla doğrudan yere alınır.

Dolapçılar Bango, Baska ve Azman gibi sıkı grup uçucularıyla da havalandırılabilirler. Bu durumda onları sıkı uçan grubun üzerinde kısmen dağınık görürüz ve grupla aralarını çok açmazlar. Kontrollü bir uçumdur. Havada başka gruplarla çarpışarak karışmaları istenir. Bu da farklı ve heyecanlı bir seyir zevkine hitap etmektedir.

Kısacası Dolapçılar farklı uçurma yöntemleri uygulanabilen bir ırktır. Yukarıda sayılan örnekler çoğaltılabilir. Bazı yöntemler yerine bağlı yetişkin kuşlar ister, bazıları ise acemi kuşlar ve yavrular için uygundur. Ayrıca bölgedeki rakip salmaların çokluğu, yırtıcı kuşların oluşturduğu risk, yetiştiricilik yapılan yerin yüksekliği ve benzeri dış faktörler uçurma tarzını belirler. Yetiştirici en iyi performansı nasıl izleyebileceğini kendisi tayin eder. Kelebek, Bursa Oynar, Makaracılar gibi diğer ırkların yetiştiricilerinin Dolapçıları tüm yönleriyle tanımaları için uygulanmakta olan performans izleme örneklerinin tamamının bilinmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.

Bir Dolapçı belli başlı dolap sitillerinin hepsini birden gösterebilir. Hem sağına hem de soluna dönebilir. Eğer kalabalık uçurulmuyorsa (ve sağlıklı ise) yırtıcı kuşların saldırılarından kurtulabilecek kadar hız ve çevikliğe sahiptir. Olumsuz hava koşullarına ve mükerrer uçumlara dirençlidir. Bir de üstün performansını sergilediği süre içinde takla, makara, oturma, çengelleme, sarak vs. gibi Dolapçı ırkından türetildiği bilinen Kosova, Makedon, Selanik, Oynak gibi ırkların belirli olumsuzluklarını göstermiyorsa o gerçek bir Dolapçı'dır. Performans söz konusu olduğunda örneğin göz renginin her zaman alışılandan başka bir renk tonunda olmasının ya da gövde renginin o veya bu olmasının hiç bir önemi yoktur. İdeal bir göz rengine sahip kuşlardan veya ideal bir kostüme sahip kuşlardan sıfır performans sergileyenlerin olduğu unutulmamalıdır. Tüm dünyada yapılmakta olan performans yarışmalarında eldeki vasıflara bakılmamakta ve eldeki vasıfların değerlendirildiği Irk Güzelliği yarışmaları ayrıca yapılmaktadır. Biz Dolapçı yetiştiricilerinin bu konuya yaklaşımları ise üstün performansa sahip güvercinlerin içinden ırk güzellerini seçmek yönündedir. Aksi halde yıllar içinde Dolapçı'nın bir kostüm ırkı haline gelmesinden endişe etmekteyiz. Dolapçı'nın eldeki vasıfları havada yetersiz kuşlar sözkonusu olduğunda onları okumak için geçerlidir. Tek başlarına çok şey ifade etmezler. Yetiştiriciler bu konuda zamanla tecrübe kazanırlar ve tecrübelerini kendi sistemleri içinde uygulamaya koyarlar. Yanlış anlamalara sebep olabileceği için burada Dolapçı'nın eldeki vasıfları konusuna girmemek gerekmektedir. Böyle konular (toplantılar - forumlar gibi) tartışma ve paylaşma ortamlarında dile getirilmelidir.

Dolapçı Performansı bir bütündür ve bütünlüğün içinde sergilenirse anlam kazanır. Örneğin "uzun süre uçum" tek başına birşey ifade etmez, hiç bir yetiştirici salt özellik olarak kuşlarının uzun süre uçmasıyla gururlanmaz. Fakat yukarıda saydığımız performans özelliklerini izleme çeşitlerinin tamamına yakını "çoklu ve uzun uçum" ister, birkaç dakikalık veya bir iki turlu uçuş yeterli olmaz. Ayrıca uzun süreli uçuşlar kuşun performans anormalliklerini varsa tetikler ve artı bir değer olarak sadakatini ölçmemizde bize yardımcı olur. Çok ve uzun süreli uçuşlar Dolapçı'nın oyununu açmasında ve kanat yumuşamasında etkendir.

Birden fazla sayıda uçurulmalarına gelince seyir keyfinin dışında yine performans anormalliklerini göstereceği için önemlidir. Dolapçı tek uçurulup dolaba alınabilir. Hatta tek uçurmak bazen daha da güvenlidir... Birden fazla sayıdan oluşan grubun içinde uçurulan Dolapçı ya gıcık alarak oyununu sergileyecektir ya da takla, makara, sarak, oturma gibi Dolapçı kanında olmaması gereken-istenmeyen Kosova, Makedon, Selanik vs. özellikleri varsa daha kolay gösterecektir. Bu sebeple yetiştiricilik sistemimizde ve anlayışımızda birden fazla sayıda Dolapçı uçurmanın önemi büyüktür.

Performansın maksimum seviyede ortaya konmasında önde gelen unsurlardan biri Dolapçı'nın yavruluğundan itibaren uçurulmasıdır. Uçurulmakta geç kalınmış bir kuş performansını tam anlamıyla sergileyemeyecektir. Bir oran vermek gerekirse %50 oranında kapalı kalacaktır. Böylece performans anormallikleri de saklanmış olur. Yavruluğunda uçurulmuş ve oyunu açılmış kuşlar sonradan bazı sebeplerle yatırılmış olsalar bile tekrardan fazla zorlanmadan uçuma alınabilirler.

Dolap dediğimiz dönüşte giriş-çıkışlar önemlidir. Denge unsuru çok önemlidir. Dönüş esnasında ve dönüşe giriş-çıkışlarda göze gelebilecek sallanma, dikdönme, kanırma, pervane, kayıkta gezme, çengelleme, sarak ve çıkıştan sonra makara, oturma, düşme vs. gibi anormallikler (kısacası 9 kusurlu hareket) yoksa, uzun uçum içinde birden fazla sayıdan oluşan grupla birlikte zenginleştirilmiş temiz bir oyun izleniyorsa aynı zamanda sadakati de sağlamsa dolabın uzunluğu anlam ve değer kazanır. Uzun dönüş bu bütünlüğün içinde önemlidir. Tek başına uzun dönüş Dolapçı yetiştiriciliğinde çok şey ifade etmez. Uzun dönüşü bulmak için yapılmış ve yapılmakta olan melezlemeleri gözönüne almalıyız. Dolapçı performansının geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da bir bütün olarak ele alınmasının gerekli olduğu bilincindeyiz.

Dolapçıların sınanacağı tek yer resmi performans yarışmalarıdır. Geçmişte farklı yarışmalar dar dairede çokça yapılmış olsalar da artık ırkın korunarak yaşatılması adına kapsamlı tüzüğe sahip yarışmaların düzenlenmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bu bilinci ortaya koymak ve gereğini yapmak biz Dolapçı yetiştiricilerinin doğal görevidir. Böylelikle kavram kargaşalarını aşarak ideallerimize ulaşacağımıza ve somut neticeler alacağımıza inanıyoruz.

ALINTI...www.dolapci.com
avatar
Mesaj Sayısı : 30
Ad Soyad : mehmet ozbas
Nerden : istanbul
Doğum Tarihi : 29/08/83
Forum Kayıt : 20/02/09
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 28/6/2010, 4:18 pm
Çok güzel kuşlar paylaşım için teşşekürler.
avatar
Mesaj Sayısı : 51
Ad Soyad : muygun
Nerden : AFYONKARAHİSAR
Forum Kayıt : 21/03/10
Kullanıcı profilini gör

Geri: ORHAN GÖKMEN (ISPARTA)

Bir 24/11/2012, 11:22 pm
maşallah güzeller
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz