Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Paylaş
  avatar
  Forum Admin

  Mesaj Sayısı : 6294
  Ad Soyad : Güvercin Forum
  Nerden : Türkiye
  Doğum Tarihi : 05/10/84
  Forum Kayıt : 10/01/08

  Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından Forum Admin Bir 23/4/2008, 10:09 am

  Bir Alman yetiştirici kuyruküstü olmayan güvercinlerle ilgili gözlemlerinde kuyruk telek sayısı 14 ve daha fazla olan ırklarda kuyruküstü bezesi bulunmadığını ve aynı zamanda bu güvercin ırklarının hastalıklara karşı daha duyarlı olduğunu bildirmiştir. Gerçi bu ırklar içerisinde bazı bireylerde küçük de olsa kuyruküstüne rastlamak mümkündür.

  Kuyruküstü bezesinin herkesçe bilinen fonksiyonu tüylerin yağlanmasıdır. Güvercinlerde kuyruk ustu bezesinin bu fonksiyonu su kanatlılarına nazaran çok daha önemsizdir. Güvercinlerde bu amaçla deride oluşan “kepeklenme” öne çıkmaktadır. Uzunca bir süre yıkanma olanağı verilmeyen güvercinlere bu olanak tanındığında suda yoğun bir “toz” göze çarpar. İşte bu toz deri kepeklenmesidir. Yine de güvercinlerde de tüylerin yağlanması, tüylerin su geçirgenliğinin azaltılması, tüylerin düzgün “istifi” için kuyruküstünden salgılanan yağ kullanılmaktadır. Aynı zamanda soğuk günlerde tüyler arasındaki hava muhafaza edilerek kuşun vücut sıcaklığını daha yavaş olarak dışarıya vermesi sağlanmakta, bir tur izolasyon oluşturulmaktadır. Bu anlamda bir yorum yapılacak olursa tüylerini yağlayamayanlar, yani kuyruküstu bezesi bulunmayanlar vücut sıcaklıklarını korumak için daha fazla enerji harcamak zorunda kalacaklardır. Metabolizmaları da buna bağlı olarak ısı üretme işiyle daha fazla ilgilenmek durumundadır. Bu arada bağışıklık sistemi ikinci plana itilebilir ve dolayisiyla bu kuşlar hastalıklara daha duyarlı olabilirler.

  Kuyruk ustu bezesi ile ilgili araştırma sayısı kısıtlıdır. Özellikle güvercinlerde yok denecek kadar az araştırmaya rastlanmıştır. Bu nedenle aşağıda, farklı kanatlı türlerinde kuyruküstu bezesi ile ilgili bazı araştırmalardan önemli olan noktalar özetlenmiştir.

  Kaya güvercininde (yabani güvercin) kuyruküstü bezesinin cerrahi yöntemlerle uzaklaştırılmasının kuşun genel durumuna ve görünüşüne bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Benzer şekilde bıldırcınlarda yapılan bir çalışmada kuyruküstü bezesi uzaklaştırılmış olanlarla kuyruküstü bezesi mevcut olanlar arasında vücut gelişimi, vücut sıcaklığı ve hematolojik değerler (kan değerleri) arasında bir fark bulunamamıştır. Ancak bu çalışmalarla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken nokta gözlemlerin belli bir süre ile kısıtlı olmasıdır.

  İsketelerde yapılan bir çalışmada, kuyruküstü bezesinin büyüklüğü ve salgı miktarı ile kuş üzerinde bulunan tüy akarlarının (kuşçular yanlış olarak tüy biti diyorlar) sayısı arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Yani kuyruküstü bezesi büyük ve daha fazla yağ salgılayanlar üzerinde daha fazla sayıda akara rastlamışlar. Araştırıcılar kuyruküstü bezesi salgısının kokusunun sözkonusu parazitler üzerinde çekici bir etkisi olduğu kanaatine varmışlardır. Buna göre akarlar açısından kuyruk ustu bezesi olmayan güvercin ırklarının daha avantajlı olması gerekir.

  Tavuklarda yapılan ilginç bir araştırmada belli sayıda tavuk iki gruba ayrılmış ve bir gruptaki hayvanların kuyruküstü bezesi uzaklaştırılmıştır. Altmış gün sonra yapılan incelemelerde sağlam gruptaki tavukların tüylerinde bulunan mikroorganizma (mikrop) türleri ile kuyruküstü bezesi uzaklaştırılmış gruptaki tavukların tüylerinde bulunan mikroorganizma türlerinin birbirlerinden farklı oldukları görülmüştür. Sağlam grupta patojen olmayan (hastalık yapmayan) ve hatta salgıları ile (antibiyotik) patojen mikroorganizmaların çoğalmasını önleyen türlere rastlanırken, kuyruküstü alınmış gruptaki tavukların üzerinde yalnızca patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmalara rastlanmıştır. Herhalde kuyruk ustu salgısı, tavukların üzerinde simbiyotik (tavuk ile ortak) olarak yaşamlarını sürdüren mikroorganizmalar için besin ortamı görevini görüyor.

  Tüm bunların yanısıra kuyruküstü bezesi salgısının bir tür fungusit (mantar oldurucu) olduğu bilinmektedir. Tavuklarda yapılan çalışma ve kuyruküstü salgısının son olarak anılan özelliği de, kuyruküstü olmayan ırkların hastalıklara daha duyarlı olabilecekleri savını güçlendirmekte ve açıklamaktadır.

  Doç. Drç. Türker Savaş


  En son Forum Admin tarafından 20/4/2009, 7:08 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
  avatar
  Forum Müdür

  Mesaj Sayısı : 411
  Ad Soyad : Güner Tunalı
  Nerden : Gaziemir
  Doğum Tarihi : 28/02/70
  Forum Kayıt : 11/04/08

  Geri: Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından Forum Müdür Bir 26/4/2008, 10:10 pm

  ewet kuyruk üstü olan kuş war olmayan neden bu nedendir acaba
  avatar
  balamir

  Mesaj Sayısı : 121
  Ad Soyad : hakan balamir
  Nerden : izmir
  Doğum Tarihi : 27/10/87
  Forum Kayıt : 27/05/08

  Geri: Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından balamir Bir 2/7/2008, 6:15 pm

  paylaşım için teşekkürler admin
  avatar
  OĞUZKO

  Mesaj Sayısı : 46
  Ad Soyad : xx
  Nerden : xxxxx
  Doğum Tarihi : 06/07/90
  Forum Kayıt : 31/05/08

  Geri: Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından OĞUZKO Bir 24/8/2008, 1:46 pm

  paylaşım için tşk
  avatar
  Yönetmen

  Mesaj Sayısı : 34
  Ad Soyad : Alper Uzun
  Nerden : İstanbul
  Forum Kayıt : 14/07/08

  Geri: Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından Yönetmen Bir 25/8/2008, 8:40 am

  Kuruküstünde bir siyahlaşma var leblebi büyüklüğünde bir şey acaba bu yağ bezesimi??
  avatar
  galaca _foca

  Mesaj Sayısı : 16
  Ad Soyad : fevzi
  Nerden : foca
  Doğum Tarihi : 30/03/90
  Forum Kayıt : 19/12/08

  Geri: Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından galaca _foca Bir 21/1/2009, 8:25 pm

  ben duyduklarımı anlatayım dönek ve sayada kuyryk üstü olmayacak olnlar kusun atalarında kırılma oldugu anlamına gelmekte ve cins saya ve döneklerde olmamakta
  avatar
  yıldırım

  Mesaj Sayısı : 71
  Ad Soyad : hüseyin koca
  Nerden : denizli
  Doğum Tarihi : 10/08/94
  Forum Kayıt : 01/06/09

  Geri: Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından yıldırım Bir 10/6/2009, 5:59 am

  ewet dönek.dolapçı ve kelebek denilen güvercinlerde olmaz eğer varsa kırıktır ama azman ve taklacıda olması gerek :)
  avatar
  uzun

  Mesaj Sayısı : 2
  Ad Soyad : UĞUR GENÇ
  Nerden : İZMİR
  Forum Kayıt : 08/02/12

  Geri: Kuyruk Üstü Yağ Bezesi

  Mesaj tarafından uzun Bir 15/3/2012, 7:58 am

  galaca _foca demiş ki:ben duyduklarımı anlatayım dönek ve sayada kuyryk üstü olmayacak olnlar kusun atalarında kırılma oldugu anlamına gelmekte ve cins saya ve döneklerde olmamakta

  Arkadaşlar Kuyruk üstü olan döneklere kırık demişsiniz eğer çift fıstıklı kuyruk üstü olan varsa elinizde ne kadar varsa alırım uçmasada olur.

   Forum Saati 15/12/2017, 10:07 am