Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Mesaj Sayısı : 6294
Ad Soyad : Güvercin Forum
Nerden : Türkiye
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
Kullanıcı profilini görhttp://turkiye-guvercin.forum-2007.com

MİNERALLER

Bir 14/8/2009, 4:56 pm
CALSİYUM (CA) Kemiklerin oluşması ve yumurta verimi için çok önemlidir.Yumurta oluşumunda kalsıyumun hemen hemen tamamı sarfedilir. Eksikliği yumurta kabuğunun oluşumunu etkiler.(Kabuk ince olur) Halsizlik görülür. Pekmez badem ve susamda bolca bulunur.
FOSFOR (P) Kalsiyumla birbirini tamamlar birinin eksikliğinde digeride eksilir. Eksikliğinde yumurta kabuğu incelir ve kalitesi bozulur.Mısır ,bezelye,soya fasulyesi ve mercimekte bulunur.
MAĞNEZYUM (MG) Eksikliği halinde yavrular gelişemez gelişme çok yavaş olur veya durur. Ölümle sonuçlanabilir. Marul,turp buğdayda mevcuttur.
SODYUM (NA) Eksikliğinde gelişme yavaşlar kemikler zayıflar ve ishal görülür.Gagayla yeme vurur ama yemi alamazlar.(Görme bozukluğu baslar)Yumurtanın şekli bozulur küçülür ve hafif olur.FAZLA VERİLDİĞİNDE SİNİRSEL BOZUKLUKLAR ve ÖLÜMLERE YOL ACABİLİR. Maydanoz, Marul ve Ispanakta mevcuttur.
POTASYUM (K) Eksikliğinde kuşlarda zayıflık,iştahsızlık görülür. Kanat düşürme ayakta duramama gibi sorunlarla karşılaşabilinir. Elma sirkesi, bal, pekmez ve yeşil sebzelerde mevcuttur.
MANGANEZ (MN) Gelişme ve üremede çok büyük rolü vardır. Manganez gereksinimi oldukça yüksektir.Yemlerde bulunan manganez genellikle yetersizdir. Eksikliğinde kemiklerde ve yumurta kabuğunda gelişme olmaz ve kalite düşer. Ceviz ve bademde mevcuttur.
ÇİNKO (ZN) Çok az miktarda gereksinim vardır. Büyüme ve iskeletin gelişimine yardımcı olur. Eksikliğinde bacaklarda halsizlik, ayakta duramama gibi durumlar görülür. Yavrularda gelişme yavaşlar ve tüy gelişimide durur. Bacak ve ayaklarda şişlikler olur.Tahıllarda ve lahanada mevcuttur.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz