DIŞ PARAZİTLER

  Paylaş
  avatar
  Forum Admin

  Mesaj Sayısı : 6294
  Ad Soyad : Güvercin Forum
  Nerden : Türkiye
  Doğum Tarihi : 05/10/84
  Forum Kayıt : 10/01/08

  DIŞ PARAZİTLER

  Mesaj tarafından Forum Admin Bir 21/5/2008, 4:51 pm

  GÜVERCİNLERDE GÖRÜLEN DIŞ PARAZİTLER


  GÜVERCİN BİTİ
  Mallophaga adı verilen ısırıcı bitler takımının Menoponidae ve Philopteridae familyasına bağlı bazı bit türleri güvercinlerde de asalak olarak bulunurlar. Güvercinler üzerinde bulunan tüm bit çeşitlerini ben bu yazı kapsamında kabaca “güvercin biti” olarak adlandıracağım.
  Burada önemle belirtmek istediğim bir nokta, güvercinler üzerinde bulunan bit türlerinin hiç birinin insana bulaşmayacağıdır. 3500 kadar çeşidi bulunan bit, üzerinde yaşadığı canlıya göre özelleşmiş bir yapı gösterir. Hatta aynı canlı üzerinde canlının farklı bölgelerine özelleşmiş bit türleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla güvercin üzerinde yaşayan bir bit çeşidini insanın üzerine taşırsanız bu bit insanın üzerinde yaşayamaz ve ölür. Çünkü güvercin bitlerinin tümü tüy ve telek yiyebilecek bir çene yapısına sahiptirler. İnsanda görülen bit türleri sadece kan emerek yaşayabilen Anoplura takımına ait alt türlerdir.
  Kuşların çoğunda vücudun değişik bölgelerinde yaşamaya uyum sağlamış en az 4 ya da 5 tür bit aynı anda asalak olarak yaşamını sürdürebilir. Güvercinler üzerinde yaşadığı saptanmış bit türleri şunlardır.

  GÜVERCİNLERDE GÖRÜLEN BİT TÜRLERİ
  1 ) Menopon gallinae : Menoponidae ailesindendir. Antenleri 4 parçalı ve uzundur. Gövde iki parçalı bir görünümdedir. Ayak uçlarında bir çift tırnak taşır. Tavuk biti ya da kırmızı bit adı ile bilinen bu bit türü, daha çok tavukların üzerinde bulunmaktadır. Sarımsı bir rengi vardır. Üzerinde kırmızı benekler bulunduğu için “kırmızı bit” adı ile de anılır. Bu bit türü tavukların yanı sıra nadiren güvercinler ve kanaryalar üzerinde de görülmektedir. Tüy ve telek yiyerek yaşar.

  2 ) Goniocetes piageti : Philopteridae ailesindendir. Antenleri 5 parçalıdır. Ayak uçlarında bir çift tırnak taşırlar. Tüy ve telek yiyerek yaşarlar. Evcil ve yabani kuşlarla birlikte yoğun olarak güvercinlerde de bulunurlar. Rengi sarı, kahverengi tonlarındadır.

  3 ) Goniocetes compar : Philopteridae ailesindendir. Antenleri 5 parçalıdır. Ayak uçlarında bir çift tırnak taşırlar. Tüy ve telek yiyerek yaşarlar. Evcil ve yabani kuşlarla birlikte yoğun olarak güvercinlerde de bulunurlar. Rengi sarı, kahverengi tonlarındadır.

  4 ) Columbicola columbae : Philopteridae ailesindendir. Antenleri 5 parçalıdır. Ayak uçlarında bir çift tırnak taşırlar. Tüy ve telek yiyerek yaşarlar. Evcil ve yabani kuşlarla birlikte yoğun olarak güvercinlerde de bulunurlar. Rengi sarı, kahverengi tonlarındadır. Diğer güvercin bitlerine göre daha uzunumsu bir yapısı vardır.

  Güvercinlerde görülen bu bit türleri daha çok mevsimlik bir şekilde ortaya çıkarlar. Kış aylarında güvercinler üzerinde nadiren bite rastlanır. Ancak havaların ısınması ile birlikte aniden bütün kuşlarımıza yayıldıklarını görüp şaşırabiliriz. Güvercin bitlerinin üremesi için yaz mevsimi ideal koşulları sağlar. Tüy değişim dönemleri ise bitlenmenin en yaygın dönemlerini oluşturur. Bu dönemler bit açısından bol besin vardır. Uzun süre üzerinde bit barındırmış güvercinlerin özellikle kuyruk ve kanat teleklerinde bitlerin yemesi sonucu oluşmuş delikler ve belirgin zedelenmeler gözlenebilir.
  Bit üzerinde yaşadığı güvercini hemen hemen hiç değiştirmez. Hatta güvercinin bir nedenle ölmesi halinde üzerinde yaşayan bitlerde sonradan ölürler. Ancak güvercinler arası kavgalar, çiftleşme, ortak beslenme ve sürtünme gibi yakın temas durumlarında bit diğer kuşa geçebilir. Aslında salmamızda bir kuş bitlendiyse ve biz onu hemen tespit edip ayırarak tedavi yoluna gitmemişsek büyük bir ihtimalle bit, salmamızdaki tüm kuşlara kısa zamanda yayılacaktır.


  2 ) ATSİNEĞİ
  Bazı kuşçular tarafından kan emici özelliği nedeni ile “kene” olarak da adlandırılan bu parazit, aslında kene grubuna dahil değildir. Çiftkanatlılar ( diptera ) takımının bir üyesi olan atsineği, bu takımın Hippoboscidae ailesindendir. Bu ailenin üyeleri Asya ve Afrika kıtaları üzerinde yaygın olarak bulunmaktadır.
  Bütün çiftkanatlılarda olduğu gibi, atsineği de iki kanatlı ve üç ayaklıdır. Uçucu bir böcek olan atsineğinin iri petek gözleri başının üzerinde yer alır. Ağız yapısı kan emmeye ve delmeye uygun bir şekilde gelişmiştir. Kan emmek için kuvvetli ve gelişmiş bir hortuma sahiptir. Bu hortum istenildiğinde kafanın içine çekilebilmektedir. Hortum hafice döndürülerek üzerinde yaşanan hayvanın içine doğru sokulur. Kan emme süresi ve sıklığı türlere göre değişir.
  Uzunluğu 7- 10 mm kadar olan bu asalak, yassı bir vücut yapısına sahiptir. Tıknaz gövdeli ve küt kanatlı olan atsineğinin vücudu sert bir kitin tabakası ile kaplıdır bu nedenle karasinek gibi ezilerek kolayca öldürülemez. Kuşların üzerine yaşayanları bu kitin tabakası sayesinde gaga darbelerinden kurtulurlar.
  Çiftkanatlıların çoğu gibi atsineği de hastalık taşıyıcıdır. Bir canlıdan diğerine geçerek yaşadıklarından bir çok hastalığı da beraberinde bulaştırabilirler. Güvercinlerde, Pox, Pramyxovirosis, Salmonella, Trichomonas gibi hastalıkların bulaşmasında atsinekleri bir etken olabilir. Atsineği, üzerinde bulunduğu güvercinin tüylerinin az olduğu koltuk altı ya da sık uçurulan kuşlarda görülen kanat çırpma sonucu oluşan kanat başlarındaki ufak yaralar gibi yerlerden kuşun kanını emerek onu fena halde rahatsız eder. Üzerinde atsineği bulunan kuşlar zaman içinde kan kaybı ve oluşan aşırı stres sonucu halsiz ve güçsüz düşebilirler. Bu durum ortaya çıkmak için fırsat kollayan çeşitli hastalıklar için ideal bir ortam yaratır.
  Atsineği adından da anlaşılacağı üzere sıcak kanlı hayvanların özellikle de at ve sığır gibi memelilerin bir asalağıdır. Bu tür hayvanların bacak arası, karın ve kuyruk altı gibi daha tüysüz bölgelerine yerleşip kan emerek yaşamını sürdürür. Aslında bu şekilde asalak yaşayan atsineği genellikle dişidir. Çünkü dişiler yumurtalarını geliştirebilmek için kandaki proteinlere gereksinim duyarlar. Atsineği bazen çok nadir olarak insanlarda bile görülebilir. Güvercinlerde ise oldukça yaygındır. Güvercinde ve insanda görülen tür, Hippobosca equina adı verilen aynı türdür.


  HIPPOBOSCA EQUINA
  Atsinekleri üzerinde yaşadıkları canlıya göre değişik türler altında toplanmışlardır. Güvercinler üzerinde görülen atsineği, Hippobosca equina adı verilen bir türdür. Bu tür güvercinlerle birlikte yaklaşık 15 kadar canlıda da görülmektedir. Bu türün kan emme süresi 15 ile 40 dakika arasındadır. Kan emme sıklığı ise günde 5-6 defadır. İyi bir uçucu değildir. Kanatları kısmen körelmiştir. Genellikle üzerinde yaşadığı canlıyı değiştirmeme eğilimindedir. Bu nedenle kanata fazla gereksinim duymaz.
  Hayatları tamamen üzerinde yaşadıkları canlıya bağlı olarak gelişir. Güvercinlerde görülen bu tür sadece kan emerek yaşamını sürdürür.

  3 ) KENE
  Acarina takımının bir üyesi olan kenelerin büyüklükleri 1 mm ile 3 cm arasında değişmektedir. Yuvarlak yapılı bir canlı olan kene, kuşlarda, evcil hayvanlarda, insanda ve bitkilerde çoğunlukla parazit olarak yaşar. Çoğunlukla diyorum çünkü bazı türleri zaman zaman ya da yaşamının belirli bir evresinde parazittir. Bazı türleri ise parazit değildir. Genellikle karsal ortamda bulunmakla birlikte tatlısuda ve denizlerde yaşayan türleri de bulunmaktadır. Bu ailenin sıcak kanlı canlılar üzerlerinde yaşayanlarına kene adı verilirken suda yaşayan üyelerine akar denilmektedir. Bütün bu türlerinin sayısı 30.000 kadardır. Yeryüzünün hemen hemen tüm bölgelerine yayılmış olarak bulunurlar.
  Dış görünüş olarak en önemli özellikleri vücutlarının bölütlü olmamasıdır. Vücut bölgeleri tamamen kaynaşmış durumdadır. Yuvarlak tek parça bir gövdeden çoğu defa 4 çift yürüme bacağı çıkar. Bacakların uçlarında kavrama ve tutunma işine uygun birer çift tırnak bulunur. Ağız parçaları delmeye ve emmeye uygun şekilde gelişmiştir. Vücutlarının üzeri genellikle tüy ve dikenlerle kaplıdır. Gözleri fazla gelişmemiş bir canlı olan kenelerde bu tüyler dokunma organı görevi görürler.
  Renkleri değişiktir. Kahverenginin çeşitli tonları, siyah, turuncu, yeşil ve kırmızı olanları vardır. Bazıları da bu renklerin bir karışımı şeklindedir. Yaprak döküntülerinin arasında, humuslu topraklarda, çürümüş köklerin arasında, bir parça orman toprağının içinde, memeli hayvanların inlerinde, kuş ve karınca yuvalarında, güvercin salmalarında bir çok kene türü bulunabilir. Bunların bir çoğu ancak mikroskop altında görülebilecek büyüklüktedir.
  Kuşlar ve memeli hayvanlarda görülen kene türleri genellikle yalnız beslenecekleri zaman konukçularına yapışırlar. Bunun dışındaki zamanlarını konukçunun vücudunun dışında bir yerde geçirirler. Örneğin konukçunun yuvası gibi. Kenelerin vücutları, güvercinlerde bulunan diğer parazit türlerinde olduğu gibi sert bir kitin tabakası ile kaplı değildir. Bu nedenle keneler kan emdikçe şişerler.
  Genelin aksine kuşlarda görülen bazı kene türleri bütün yaşamlarını konukçuya yapışık olarak geçirirler. Telek yiyerek yaşayan bazı türler buna örnektir. Beslenme tipine göre Parafajen olarak adlandırılan bu türler, üzerinde yaşadıkları canlıya ( konukçularına ) kan emici diğer türlere göre daha az zarar verirler. Bazı kene türleri ise konukçularının solunum sistemlerinde iç parazit olarak bulunurlar.
  Kene türleri mikrop taşıyıcı ve hastalık bulaştırıcı canlılardır. İnsana humma mikrobunu taşıdıkları gibi uyuz hastalığına da neden olurlar. Tahıl keneleri ise depolanmış tahıllara büyük zararlar verebilirler.

  GÜVERCİNLERDE GÖRÜLEN KENE TÜRLERİ
  1 ) Dermanyssus gallinae : Kuş kenesi adı ile de bilinen bu parazit kan emicidir. Uzunluğu 0.7 mm kadardır. Tavuk ve sülün gibi canlıların yanı sıra güvercinler üzerinde de rastlanmaktadır. Nadiren evcil hayvanlarda ve insanda da görülebilir. Sürekli olarak konukçularının üzerinde yaşamazlar. Sadece kan emecekleri zaman konukçularına yapışırlar. Gündüzleri aktif değildirler, genellikle bir yerde gizlenirler. Gece olunca aktif hale geçerek kan emecekleri canlıyı aramaya başlarlar.

  2 ) Argas reflexus : Güvercin kenesi adı ile bilinir. Güvercinlerde en sık görülen kene türüdür. Erkekleri 4, dişileri 8 mm uzunluğundadır. Vücutları yassı oval şekillidir. Kan emerek yaşar. Güvercinlerin dışında nadiren tavuk, ördek ve insandan da kan emerler. Sürekli olarak konukçularının üzerinde yaşamazlar. Sadece kan emecekleri zaman konukçularına yapışırlar. Gündüzleri aktif değildirler, genellikle bir yerde gizlenirler. Gece olunca aktif hale geçerek kan emecekleri canlıyı aramaya başlarlar.

  3 ) Argas percisus : Daha çok tavuklarda bulunan bir kene türüdür. Nadiren güvercinlerde de görülür. Kan emerek yaşar. Geceleri aktiftir.

  Güvercinlerde görülen kene türlerinin hepsi kan emici türler olup geceleri aktif haldedirler. Gündüzleri ise genellikle güvercinlerin yuvalarında ya da yakın yerlerde gizlenirler. Güvercinlerde kene çok yaygın değildir. Ya da farklı bir söyleyişle bit ve atsineğine oranla daha az görülür. Kene de çoğu asalak gibi hastalık taşıyıcıdır. Bir canlıdan diğerine geçerek yaşadıklarından bir çok hastalığı da beraberinde bulaştırabilirler. Güvercinlerde, Pox, Pramyxovirosis, Salmonella, Trichomonas gibi hastalıkların bulaşmasında kene bir etken olabilir. Kene güvercinin kanını emerek onu fena halde rahatsız eder. Üzerinde kene bulunan kuşlar zaman içinde kan kaybı ve oluşan aşırı stres sonucu halsiz ve güçsüz düşebilirler. Bu durum ortaya çıkmak için fırsat kollayan çeşitli hastalıklar için ideal bir ortam yaratır.

  ÜREMESİ
  Keneler ayrı eşeylidir. Çoğu yumurtlayarak, bazı türleri ise yumurtaların dişinin içinde açılması sonucu doğurarak ürerler. Bir çok türünde ise döllenmesiz üremeye rastlanır. Çiftleşme davranışları türlere göre değişiktir. Spermler erkekten dişiye doğrudan çiftleşme organı ya da sperm kapsülleri aracılığı ile aktarılır. Erkek sperm kapsüllerini bir yüzeye bırakabildiği gibi, ağzı yolu ile dişinin üreme deliğine de bırakabilir.

  Yumurta sayısı türlere göre değişiklik gösterir. Yumurtalar genellikle toprak ve humus içersine depo edilirler. Yumurta bırakan türlerde yumurtadan yavru çıkana dek 4 ayrı gelişim evresi gözlenir. Yumurtadan yavru çıkma süresi 4 ; 6 hafta kadardır. Çıkan yeni yavruların önemli bir özelliği 3 çift bacağa sahip olmalarıdır. Böylelikle yavrular 4. Çift bacaklarının olmaması ile erginlerden ayrılabilirler.

  DIŞ PARAZİTLERE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER
  Yukarda incelendiği gibi güvercinlerde görülen dış parazit türleri oldukça çeşitlidir. Ancak parazitin türü ne olursa olsun izlenecek koruyucu önlemler hemen hemen aynı gibidir. Bunların başında, güvercin yuvalarının, salmaların temizlik ve hijyenik açıdan bakımı gelmektedir. Daha sonra güvercinlerimizin periyodik kontrolu ve ilaçlanması söylenebilir. Eğer güvercinlerimizin parazit taşımalarını ve hastalık yapıcı mikroplara açık olmalarını istemiyorsak alınabilecek koruyucu önlemleri şu şekilde özetleyebiliriz.

  1) Kuşlarınızı yerde yemlemeyiniz. İçine kuşların dışkısı girmeyecek şekilde özel olarak hazırlayacağınız yemlikler kullanınız. Tavuklar için üretilmiş olan üstü telli yemlikler güvercinler için de kullanılabilir.
  2) Suluklarınız da aynı şekilde içine dışkı bulaşmayacak biçimde korunaklı olmalıdır. Piyasada satılan üstü kapalı güvercin suluklardan kullanabilirsiniz.
  3) Kuşlarınızın yemlik ve sulukları, başka kuşların ( serçe, yabani güvercin ) kullanımına açık olmayacak şekilde bulundurulmalıdır.
  4) Salmanızı ve salma içi ekipmanlarınızı sık ve düzenli aralıklarla temizleyiniz. Bu temizleme sırasında dezenfektan ilaçlar kullanmak uygundur. Hiçbir ilaç yoksa klorlu bir çamaşırsuyu da iyi bir dezenfektan görevi görür. Salmanın temizlenip dezenfekte edilme aralığı en fazla bir hafta olmalıdır. Ayrıca salmanın içinin havadar olmasına özen gösteriniz. Havadar olmayan dar ve küçük mekanlarda güvercin beslemek, güvercinlerimizin sağlığı açısından hiç de uygun değildir.
  5) Salmanın tabanı ıslak olmamalıdır. Islak ortam bir çok mikrobun barınması ve parazitlerin yumurtalarının gelişimi için oldukça uygun bir zemin yaratmaktadır. Salma tabanına kum sermeyiniz. Salma tabanındaki kum, mikrop ve parazitler için iyi bir barınma ve gelişme ortamı sağlar.
  6) Salmanızı, içine her tür parazitin, sineğin, böceğin vb girmesini engellemek amacı ile uygun gözenekli kafes teli kullanarak yalıtınız.
  7) Kuşlarınızın diğer bütün kuşlardan evcil ve yabani bütün güvercinlerden uzak ve yalıtık bir ortamda yaşamasına ve uçurduğunuzda bu tür kuşlarla temas etmemelerine dikkat ediniz.
  8) Güvercinlerinizin tümünü en az ayda bir kez genel sağlık kontrolünden geçiriniz. Bu kontrol sırasında olması muhtemel tüm hastalıkların belirtilerini inceleyiniz ve dış parazit taşıyıp taşımadıklarını gözleyiniz. Yaz aylarında ve tüy değişim dönemlerinde dış parazit kontrollerini artırınız.
  9) Sürekli kaşınan ve huzursuz bir görüntü sunan kuşlarınızı mutlaka parazit taramasına tabi tutunuz. Salma içini belli aralıklarla parazit öldürücü ilaçlarla ilaçlayınız.
  10) Kuşlarınıza haftada bir banyo yaptırınız. Banyo sularına parazit önleyici ve koruyucu ilaçlar karıştırınız. Ayrıca parazit taşımasalar bile güvercinlerinizi yaz aylarında ayda bir, kış aylarında iki ayda bir dış parazit öldürücü ilaçlar ile ilaçlayınız. Bu konuda ilaçlar bölümde detay bilgi vereceğim.


  En son Forum Admin tarafından 29/11/2008, 11:19 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
  avatar
  Kuscu-Murat

  Mesaj Sayısı : 5509
  Ad Soyad : Murat Göcmen
  Nerden : Almanya
  Doğum Tarihi : 04/02/78
  Forum Kayıt : 04/01/10

  Böcekler ve Fareler

  Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 6/7/2010, 7:50 pm

  BÖCEK VE
  FARE İLAÇLAMA  AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ


  Amerikan Hamamböceği: Ortalama 2 - 3 Cm
  uzunluğundadır. Kanatlı kırmızımsı kahverenginde
  en büyük hamam böceği türüdür. Amerikan hamam
  böcekleri aynı zamanda nemli, sıcak ve pis
  mekanları severler. Bu haşere türü çeşitli
  şekillerde yaşadığımız mekana girebilirler.
  Amerikan hamam böceklerin mücadelesi oldukça
  zordur. Mücadele satın alınan çeşitli ürünler
  yapılan kısmi mücadele başarılı olmadığı gibi
  zaman ve ekonomik kayba da yol açar. Aynı
  zamanda Amerikan hamam böceklerinin bu süre
  zarfında üremeleri de artar. Aynı zamanda uygun
  ilaç ve periyodik uygulama gerekir.
  ALMAN HAMAM BÖCEĞİ (kalorifer
  böceği)


  Alman hamam böceği, kalorifer böceği olarak da
  bilinir, açık kahverenginde ve ön göğüs bölgesinde iki
  koyu bant taşır. Alman hamam böceği 10-12 mm
  boyundadır. Alman hamam böceği hiç zorlanmadan
  bir yerden bir yere geçebilir veya taşınabilir. Alman
  hamam böceği
  yumurta yöntemiyle ürer ve çoğalır.

  Alman hamam böceği
  yumurtalarını sırtında taşıyarak gittiği her yere
  yumurtalarını götürür. Alman hamam böceği her
  türlü pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırır. Kazan
  dairesi, depo bodrum altı gibi yerlerde yoğun

  olarak bulunur. Alman hamam böceği gıda zehirlenmeleri,
  verem, hepatit, mantar hastalıkları gibi çeşitli
  hastalıkların mikroplarını taşır ve bulaştırır.
  ORYANTAL HAMAMBÖCEĞİ ( BLATTA
  ORİENTALİS ) (KARA FATMA)


  Oryantal hamam böceği (kara fatma) oval biçimli,
  parlak siyah ve çok koyu kahverengindedir. Oryantal
  hamam böceği
  25-30 mm. boyundadır. Oryantal hamamböceğinin anavatanı Asya olup buradan tüm
  dünyaya yayılmıştır.

  Oryantal hamam böceği (kara
  fatma) her türlü gıda ve organik maddeyi yeme özelliğine
  sahiptir. Aynı zamanda her türlü pisliği, mikrobu
  taşırlar ve bulaştırırlar. Oryantal hamam böceği
  (kara fatma) özellikle evlerde ilk yerleşeceği
  mekanlar mutfak ve banyolardır. Karanlığı çok severler
  ve bu nedenle de geceleri ortaya çıkarlar. Oryantal
  hamam böceği
  (kara fatma) bilinçsizce yapılan amatör
  mücadelede yöntemlerinde ilaçlara karşı çok çabuk direnç
  kazanır. Aynı zamanda oryantal hamam böceği (kara
  fatma) gıda zehirlenmeleri, verem, hepatit, astım vs
  gibi hastalıkların mikroplarını taşır ve bulaştırır.
  KARINCA İLAÇLAMA (HYMENOPTERA
  FORMİCİDAE)


  Sosyal yaşayan, yapıları ve görevleri
  ile farklı sınıflardan topluluk oluştururlar. Bazıları
  15-20 yıl yaşamaktadırlar. Erkekler; işçi ve kraliçeden
  belirgin olarak ince yapılı olmaları ile ayrılır.
  Kraliçe ilk yumurtalarını martta bırakmaya başlar ve ilk
  yumurtadan kanatlı eşeysel bireyler oluşur. Eylülde
  yumurta bırakma durur. Yazın dış mekanlarda yuva yapmayı
  tercih ederler. Kimyasal olarak; halk sağlığı alanında
  kullanılan Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı
  insektisitlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.
  Karınca ilaçlama önemlidir. Karınca ilaçlama dikkatle
  yapılmalıdır.  KARA SİNEK - KARASİNEK

  Bu
  zararlılar ev sineği olarak bilinirler. Çöpler ve
  çürümekte olan organik atıklarla beslenirler ağız
  yapıları sokma-ısırma niteliği taşımadığı için
  yalayıcı-emici özellikte gelişmiştir. Vücutları
  aracılığı ile binlerce hatta milyonlarca zararlı madde
  ve mikroorganizmayı insanların yiyecek içeceklerine
  bulaştırmak suretiyle birçok hastalığın taşınmasında
  önemli rol oynarlar. Kara sinek ilaçlama önemlidir. Kara
  sinek ilaçlama değişik yöntemlerle yapılabilir.  SİVRİ SİNEK - SİVRİSİNEK

  Bu
  cinsler sarı hummat, deng ve ansefalit hastalıklarının
  taşıyıcılarıdır. İstirahat halindeyken gövdeleri
  dinlenme düzeyine paralel, hortumları eğik durumdadır.
  Ayrıca dişilerinde kuyruk duyargası bulunur.
  Yumurtalarını yağmur birikimlerine veya tuzlu su içeren
  bataklıklara bırakırlar. Bu yumurtalar diğer cinslere
  göre kuruluğa uzun süre dayanırlar. Bu cinslerin yaşam
  siklusları (sivrisinek) ortalama 10 gündür. Sivrisinek
  önemli hastalıklara neden olmaktadır. Bu yüzden sivri
  sinek ilaçlama yapılması önem arz etmektedir.
  Sivrisinekler insanlar da en çok sıtma denilen hastalığa
  neden olduğu, halk arasında bilinmektedir. Sivri sinek
  ilaçlama da dikkat edilmesi gereken en önemli olay
  ilaçlama yapan kişinin sivrisinek ilacını püskürtürken
  solunum yollarından uzak tutmasıdır. Sinek ilaçlamasına
  çok dikkat edilmelidir. Sivri sinek ilaçlama yaparken
  maske takılması sağlık açısından son derece önemlidir.
  Sivrisinek ilaçlama da eğer kapalı yerlerde yapılacaksa
  ilaçlama etkisi hemen geçmemesi için bir müddet kapalı
  tutulmalıdır.  TATARCIK SİNEĞİ

  Tatarcık çift
  kanatlılar takımının phlebotamidae (tatarcık)
  ailesindendirler. Tatarcık Akdeniz ikliminde bol
  miktarda bulunurlar sadece dişi cinslerinin kan emdiği
  bu sineklerin erişkinleri sivrisineği andırır. Tatarcık
  çoğunlukla gündüzleri kuytu yerlerde saklanarak geceleri
  ortaya çıkarlar ve aynı zamanda soktukları yerlerde
  şiddetli ağrı, kızarma ve kaşıntıya neden olurlar.
  Tatarcıkların dişileri genelde bir kez yumurtlar ve
  ölürler ancak bu evrimi birkaç kez yenileyeni de vardır.

  Şark çıbanı, kala-azar ve tatarcık
  humması gibi hastalıkların insanlara taşınmasında aktif
  rol oynarlar. Tatarcık ilaçlaması bulundukları yerlerde
  yapılmalıdır. Tatarcık ilaçlama yaparken bilir kişilere
  bırakılması en iyi sonucu vermektedir.
  TAHTA KURUSU - TAHTAKURUSU


  Heteroptera (yarım kanatlılar)
  takımının tahta kurusu ve tahta kuruları cimicidae
  ailesindendirler. Tahta kurusu yaklaşık 75 değişik
  türleri olmasına rağmen bizi en çok ilgilendiren "cimex
  Lectularius" türüdür. İnsan, memeli hayvan ve kuşların
  kanlarını emerek beslendiği bilinmektedir .tahtakurusu
  erişkinleri 4-5 mm. Uzunluğunda,yassı oval ve kızıl
  kahverengindedirler.

  Tahta kurusu çok itici bir koku salgılar ve tahta
  kurularının emdikleri kanı sindirebilmeleri günlerce
  sürebilir ve bir kez beslenen tahtakurusu gerektiğinde
  bir yıl hatta daha fazla beslenmeden yaşayabilirler.
  Tahta kurusu ısırdıkları yerde kızarıklık, kabartı ve
  çok kaşıntıya neden olarak rahatsız edicidir. Tahta
  kurusu genelde bulaşıcı hastalık vektörü değildir.  BİT


  Phthiraptera takımından
  yaklaşık 3.300 değişik türü olan, küçük, kanatsız, yassı
  ve renkleri kirli beyazdan-siyaha varan asalaktır.
  Çin de insan bitinin de bulunduğu Anoplura alt takımı
  üyeleri emicidirler ve sadece memelileri
  seçen bu alt takıma "gerçek bitler" de denilmektedir.
  İnsan vücut bitlerinin dışında tüm bitler, hayat
  evrelerinin tamamını konakladıkları canlının vücudunda
  geçirirler. Sadece vücut biti giysi kıvrımlarında
  barınır. Dişi bit sirke denilen yumurtalarını, tek tek
  veya topaklar halinde saç, tüy ve kıl diplerine
  bırakırlar. Tek bir dişi bit iki ay içerisinde 5000
  yumurta bırakabilir. Bitler genellikle bulunduğu ortamı değiştirmezler. Özellikle evcil hayvanlarda
  aşırı çoğalmaları halinde hayvanın derisini tahriş
  ederek yaraların açılmasına ve sekonder enfeksiyonlara
  neden olurlar. Vücut üzerinde yaşadığı bölgeye göre de
  değişik

  isimler alır bit ilaçlaması mutlaka
  güvenilir bit ilaçlamalarıyla yapılmalıdır. Bit
  ilaçlaması yapılırken dikkatli olunmalıdır. Bit
  ilaçlaması sırasında deriyle mümkün olduğu kadar
  temastan kaçınılmalıdır ve bit ilaçlaması
  yapıldıktan kısa bir süre sonra bit olan yerlerde
  bitlerin kalmadığı görülecektir.


  İnsanlarda en çok görülen bit türü Pediculus
  humanus'tur. Vücut üzerinde yaşadığı bölgeye göre
  de değişik isimler alır. Bitlenme, şiddetli
  kaşıntı sonucu açılan yaralarda seconder
  enfeksiyonlara,özellikle çocuklarda impedigo
  denilen iltihaplı deri hastalığına yol açar.
  Bitler neden olan mikroorganizmalarında
  taşıyıcısıdırlar.
  PİRE


  Özellikleri: Boy: 2-4 mm.
  Renk: Kızılımsı kahverengi yassı yapıları sayesinde hayvanların tüyleri arasında
  kolayca hareket ederler. Evlerde rastlanan pireler en
  çok kedi ve köpeklerle taşınanlardır. Bir kez iç alana
  girdiklerinde hızla çoğalırlar.

  Siyah kahverenkli, 2 - 4 mm boyunda katlı yapılı altı
  bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kılları bulunur.
  Sıçrayan yapıdadır, dikey 20 cm, yatay 40 cm zıplarlar.
  Hayvan, insan, toz ve kuş piresi şeklinde türleri
  vardır. Çok çabuk popülasyon yaratır, haftada 2,000
  yavruya ulaşabilir. Pireler yumurtalarını toz, toprak
  içine ve zeminlere dağınık vaziyette bırakır. Uygun
  ısıda 8 -10 günde evrimleşerek pire olur, ısı yeterli
  değilse

  80-90 güne kadar uzar.
  Yumurtlamak için kan emerler bu sebeple canlıya
  ve insana hemen anında hücum ederler canlı
  üstüne çıktığı için evlere kolay taşınır,
  geceleri uyutmaz ısırır, ciltte noktacıklar
  halinde ısırık izleri çamaşırda kahverengi
  pisliğinin lekeleri gözlemlenebilir. Pireler en
  çok hayvanların dinlenme alanlarında görülür ve
  ürerler. Tifüs ve Veba hastalığı bulaştırırlar.

  Davranışları:
  Dişi pire günde 18 yumurta bırakabilir. Bir köpek
  üzerindeki 20 pire, günde 360 yani haftada 2000 yumurta
  bırakabilirler. Uygulama yapıldıktan sonra hiç
  görülmemeleri iki hafta alır. Bunun nedeni, pupa
  pirelerin kimyasallardan etkilenmemeleri ve ancak
  kozalarından çıktıktan sonra ölmeleridir. Uygulama
  sonrası vakum yapılması, yetişkin pireleri kozalarından
  çıkmaya zorladığından dolayı bu süreci
  hızlandırmaktadır.

  Yaşam Alanları:
  Pireler hayvanların üzerinde yaşayan parazitlerdir.
  Yumurta üretebilmek için de bu hayvanların kanlarını
  emmeleri gerekmektedir. Yumurtlama ve kan emme
  eylemlerini genelde hayvan uyurken gerçekleştirirler.
  Pirelerin evcil hayvanlara bulaşması bunların dış alanda
  bulunmalarıyla olabilmektedir.

  Mücadele İpuçları:
  Ürediği ortamı tespit edip ilaçlamak, kedi ve köpek gibi
  hayvanları da ilaçlayıp temizlemek gerekir. İlaçlar pupa
  döneminde etkili olmadığı için ilaçlamadan sonra 15 gün
  kadar ara sıra pire görülmesi doğaldır. Daha sonra
  onlarda kaybolur, bazen tekrar ilaçlama
  gerekebilir.Kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz .

  Dört basamaklı ve her biri Berfin İlaçlama gibi
  profesyonel bir firma tarafından gerçekleştirilmesi daha
  doğru olacak bir uygulama yöntemi ile mücadele edilir:


  Uygulamaya hazırlık
  Hayvanlara uygulama yapılması
  İç alanlara uygulama yapılması
  Dış alanlara uygulama yapılması pire istilasına sebep
  olan ev hayvanlarını pirelerden koruyan ürünlerin
  kullanılması ana önlem olacaktır.

  Bu tür böceklerle mücadelede profesyonel firmaya
  müracaat etmek, hem zaman kaybını, hem de daha
  ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.
  KENE


  Kene 3mm kadar kırmızı kahverenginde yassı, oval bir
  parazittir. Kene kan emerek büyür.Keneler köpek dışında
  hayvanlarla insanlara da yapışıp kan emerler. Dışarıda
  kene çimenlerde, çalılıklarda ve hayvan barınma
  yerlerinde bulunurlar ve buradan geçen hayvanlara
  yapışırlar. Kene hayvanlar vasıtası ile evlerin içine
  kadar gelir. Ev içinde bir dişi kene, çatlağa, yarığa
  yumurta bırakırsa bir kene, hafta içerisinde yüzlerce
  kene oluşur.

  Kenelerin Kontrol Önlemleri: Kenelerin evin
  içinde ve dışında kontrolü zahmetlidir. Kene ile
  mücadelenin tekrarlanması gerekebilir. Bunun için

  profesyonel bir servise ihtiyaç duyulur. Kene
  zararlı böcekler kategorisine girer. Kenenin kan
  emici bir özelliği olup hastalık yapar.
  Kenelerin bulundukları yerlerin ilaçlama
  yapılması gerekmektedir.Kene ilaçlama yaparken
  mümkün olduğu kadar fiziksel temastan
  kaçınılmalıdır. Kene ilaçlamayı bilir kişinin
  yapması daha iyi olur.  YABAN ARISI


  Yaban arısı
  ısırmaları insanlarda alerjik reaksiyonlara neden
  olarak zarar verir. Yaban arısı ağaç dallarında
  aralarında veya yer altına yuva yapar. Yaban arısıyla kimyasal mücadelede yuvaları direk ilaçlanır,
  ilaçlamanın yaban arılarının içeride bulunduğu zaman
  yapılması çok önemlidir.

  Yaban arısı sokmalarında sağlık ocakları veya buz
  tedavisiyle giderilebilir. Arı ilaçlaması yapılırken çevrede
  başkalarının bulunmamasında fayda vardır. Arılar sinirlenip
  daha da saldırganlaşabilirler. Bu yüzden arı ilaçlama
  yaparken hem maske takılmalı hem de tek olunması
  gerekmektedir. Arı ilaçlaması bilir kişiler tarafından yapılmalıdır.  ÇİYAN - ÇIYAN


  Çiyan 3-10 cm
  arası büyüklükte 2-8 mm eninde yassı gövdesinde 17 çift
  anteni bulunan zehirli bir haşeredir çiyan. Çiyan
  geceleri böcek ve solucanlar ile beslenirler ve çiyanlar
  insanlara saldırmazlar. Çiyan, terlik ve ayakkabı
  giyerken veya çıplak ayakla dolaşırken sokabilir.
  Bunun için çiyanlara dikkat edilmelidir. Çıyan görülen
  yerlerde mutlaka çiyan ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama
  yapılırken çiyan olmayabilir ama yine de ilaçlama
  yapılması iyi sonuçlar verebilir. Çiyan dan korunmak
  için çiyanın bulunduğu yerler mutlaka bilir kişilerce
  yapılmalıdır.  ÖRÜMCEK


  Örümcek ev içinde göz
  zevkini bozan ağlar örer, örümcek ağları türlere göre
  değişir. Kara
  dul örümceği zehirli bir örümcek türüdür. Örümcek ağları
  sürekli temizlenmeli, ayrıca mayıs ayında yapılacak
  ilaçlama önemli ölçüde önlenir. Örümcekler kuytu yerleri
  severler aynı zamanda örümcekler perde aralarında, serin
  yerlerde yuvalanırlar. Örümcek ilaçlaması yapılırken dikkat
  edilmelidir.
  AKREP


  Akrepler kıskaçları ve uzun kuyrukları
  ile kolaylıkla tanınabilirler akrepler kızdırıldığı
  zaman zehirli iğnelerini insanlara sokarlar ve akrep
  çoğunlukla karnivordur, pek azı bitki öz suyu ile
  beslenirler. Akreplerin bazılarının bir yıl kadar açlığa
  dayandıkları tespit edilmiştir ayrıca akreplerin
  vücutları oransal olarak yassı yapıda olup dar
  aralıklardan geçebilirler. Pestisitlerin akreplerin
  sakladığı klozetler, boru giriş yerleri, tavan araları,
  bodrum katları gibi yerler, dışarıda taş yığınları ve
  odunluklar ilaçlanmalıdır fakat akrep ilaçlaması uzman
  kişiler tarafından yapılmalıdır ve akrep ilaçlama
  yapılırken dikkat edilmelidir.
  AKAR - MİTE  Biyolojisi: İnsan hayvan ve bitki gibi canlıların
  yaşadığı ortamda canlı artık ve döküntüleriyle beslenen,
  gözle görülmeyen başı, gövdesi, bacakları ve birçok
  türü olan canlılardır. Özellikle tozlu bakımsız evlerde
  tavuk, güvercin ve farelerde, bazen de suda ve otluk
  alanlarda çok yaşarlar.

  "Alerjik reaksiyonlara neden olurlar, özellikle astımı
  ve alerjisi olanlar dikkat etmelidir."

  Kontrol Önlemleri: Ev içinin ve eşyaların
  ilaçlanması, evde tozların sık sık alınması ve evin
  dikkatli temizlenmesi gibi tedbirler alınmalıdır.
  Akar-mite ile mücadelede ilaçlama önemlidir.  UYUZ BÖCEĞİ


  Biyolojisi:
  Uyuz böceği insanın derisi içine girerek tüneller
  halinde (2 mm-3 cm uzunlukta) yerleşip üreyen, devamlı
  deride tünel açan, kabarcıklar, delikler ve yaralar
  meydana getiren bir parazittir. Uyuz böceği
  kıl diplerinde iltihaplı dermatit de yaparlar. Böcek
  yassı, oval, kitinle örtülü ve kirli sarı renklidir.
  Kısa, kalın ve kıllı bacakları vardır. 0.4 mm boyunda ve
  0.3 mm enindedir. Deri altına yumurtlayarak ürer.
  Yumurtlamadan iki hafta sonra hastalığın başlaması
  vücutta genellikle parmak araları, bilek ve dirseklerin
  iç kısmı, koltukaltı, karın ile bacakları sarması ile
  olur. Deride kazdığı tünellerin üzerinde içi su ve
  parazit dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle geceleri
  artan şiddetli alerjik kaşıntılar oluşur, buna uyuz
  hastalığı denir. Uyuz insanlardan el sıkma ile,
  kullandığı eşyalar ve bir arada yaşama ile bulaşır.
  Özellikle okul, yurt kışla gibi toplu yaşam yerleri en
  kolay bulaşma ortamıdır. Bilgisiz ve fakir ortamda daha
  çok görülür.

  "Uyuz böceği kedi, köpek gibi memeli hayvanlarda da
  hastalık yapar. Hububatla da geçen cinsi vardır. Deride
  geceleri kaşıntı, kabarcıklar varsa "Acilen
  Doktora gidilmelidir."


  GÜVE


  Kelebeğin vücudu ve
  kanatları homojen olarak parlak altın renginde ve kanat
  açıklığı 13 mm'dir. Güveler elbiselerin yaka altı, dikiş araları,
  koltuk altı vb. yerlerde bulunur ve ağların varlığı
  ile içerisinde güve olduğu anlaşılmaktadır.

  Larva dönemi 30-35 günde tamamlanır
  ve pupa dönemi yazın 8-10 gün, kışın 21-28 gün sürer.
  Aynı zamanda ısıtılan binalarda yılda 3-4 döl,
  ısıtılmayanlarda 1 döl verirler. Güve ilaçlama
  önemlidir.


  KULAĞA KAÇAN


  Kulağa kaçan
  genelde nemli ve yağmurlu zamanlarda evlere akın
  ederler. Kulağa kaçan bilinenin aksine zararsızdır ve
  ev duvarlarındaki çatlak ve yarıklardan
  yürüme yollarından, garajdan,etraftaki sarmaşık tipi
  bitkilerden içeri girmektedir.Taş yığınları gibi rutubet
  oluşturacak alanlara ilaçlama yapılmalıdır.
  TESPİH BÖCEĞİ - TESBİH BÖCEĞİ


  Tespih böcekleri bodrumlarda ağaç
  kabukları altında rutubetli yerlerde yaşarlar.

  Tespih böceği mahzen ve bodrum gibi
  yerleri sever aynı zamana da tespih böceği saksı
  bitkilerine zarar verirler.  GÜMÜŞ BÖCEĞİ - GÜMÜŞÇÜN


  Vücut uzunluğu
  7-10 mm'dir. Erginin üst kısmı gümüş renkte pulcuklarla
  kaplıdır. Yumurtadan yeni çıkmış yavrular beyaz
  renktedirler hayat devresi bir yılda tamamlanır,
  erginler 2-3 yıl yaşar. Pamuk, naylon, kitap ciltleri,
  duvar kağıtları, nişastalı materyallerle beslenirler
  kağıt materyal bulunan odalar özellikle ilaçlanmalıdır
  KIRK AYAK - KIRKAYAK


  Kırkayak 5 cm den daha küçüktür.
  Kırkayaklar siyah veya kahverengindedirler. Kırkayaklar
  genelde yaprak döküntüleri gibi alanlarda buldukları ölü
  organik maddelerle gıda gereksinimlerini karşılarlar. Kırkayak böceğinin vücudunun her segmentinde
  iki çift ayağı bulunmaktadır. Kırkayak dış alanlarda
  daha çok görülür. Genellikle iç alanlarda
  kırkayaklara pek rastlanmaz. Kırkayaklar rutubetli
  ortamları daha çok severler kırkayak, rutubetsiz
  ortamlarda yaşayamaz, rutubetsiz
  alanlarda kısa süre sonra ölürler. Rutubetin olduğu iç
  alanlarda yaşayabilirler. Kırkayaklar rutubetli
  ortamlarda binlerce sayıda çoğalabilirler.

  Kırkayaklar iç kısımlarda bodrumlarda, katlarda, ya da
  evlerin balkon kısımlarında yaşarlar. Bina dışında ise
  kırk ayak yapraklı yerlerde veya rutubetli alanlarda
  yaşarlar. Çimenliklerde de kırkayaklara çok rastlanır ve
  kırkayak ilaçlaması yapılırken daha çok bulunduğu yerler
  veya kırkayakların yuvaları ilaçlama yapılmalıdır.
  Böylece yapılacak kırkayak ilaçlama etkisini göstersin.
  SALYANGOZ


  Salyangoz yumuşakçalardandır.
  Salyangoz kabuklu kara hayvanlarıdır. Salyangoz bütün
  çevrelerde görülebilirler.

  Salyangozlar daha çok nemli alanlarda bulunurlar.
  Salyangozlar daha çok yağışın bol olduğu alanlarda ve
  sonbahar aylarında sürekli olduğu yerlerde görülürler.
  Salyangoz sıcak havalarda kurur. Salyangoz geçtiği
  yerlerde iz bırakan bir sıvı üretir. Salyangozlar
  çoğunlukla otçuldurlar. Ama salyangozların bazıları
  etçilde olabilir. Salyangoz en çok yağmur yağdığında
  ortaya çıkar.

  Sularda ve nemli çayırlarda yaşayan, değişik
  ebat ve şekillerde çok değişik türleri vardır.
  Kabuklu bir türdür. Gezdikleri yerlere
  sıvılarını bulaştırır. Bitkileri yiyerek
  yaşamları sürdürürler. Bahçe ve çimenlik
  alanlarda özel yem şeklinde hazırlanmış
  mollusisit grubu ilaçları atmak sureti ile
  kolayca mücadele etmek mümkündür.  AĞAÇ KURDU - TAHTA KURDU - MOBİLYA BÖCEĞİ  Ağaç kurdu (tahta kurdu) genellikle eski tahta eşyalar,
  kapı, parke ve mobilyaların içlerinde yaşarlar. Ağaç
  kurtları delikler açarak bu kısımlara yerleşirler. Ağaç
  kurtlarının (tahta kurdu) kemirdikleri ağaçların tozları
  dışarıya dökülür ve ağaç kurtları yuvalanırken sesleri
  geceleri duyulabilir. Ağaç kurtları toplu iğne
  büyüklüğündedirler. Ağaç kurtları (tahta kurtları)
  genellikle kahverengindirler.

  Ağaç kurtları daha çok mobilyaların iç kısımlarında
  yuvalanırlar. Ağaç kurtlarının (tahta kurdu)
  kemirdikleri ağaçların tozları yere dökülür. Ölen ağaç
  kurtları mobilyaların altına düşer. Ağaç kurdu
  ilaçlaması profesyonellik gerektirir. Bireysel
  mücadelelerle tahta kurdu sorunu çözülemez.
  EV FARESİ


  Ev faresi çok küçük 3 cm civarındadır. Fındık faresi
  olarak da bilinir. Ev faresinin rengi genelde gridir. Ev
  faresi büyük kulaklara, küçük gözlere ve burunlara sahip
  kemirgen bir hayvandır. Ayrıca ev faresi (fındık faresi)
  pisliği siyah pirinç büyüklüğünde ve ovaldir. Ev faresi
  devamlı pisliğini evin içine
  yapar. Ev faresi çok çabuk ürer. Ev faresinin gebeliği
  18-21 gün sürer ve her seferinde 5-8 arası yavru yapar.
  Ev faresi yılda 5 - 10 kere döl verir. Ev faresi 0.5 cm
  delikten geçer ve 4 metre yüksekten atlayabilir. Ev
  faresi (fındık faresi) ilaçlama yapılırken bilir kişiye
  bırakılmalıdır. Ev faresi yani fındık faresi ilaçlama
  etkili olması için yuvaları yada gezindikleri yerler
  ilaçlama yapılmalıdır.
  LAĞIM FARESİ


  Lağım faresi kuyruğu hariç 18-25 cm
  boyunda ve 200-600 gr ağırlığındadır. Lağım faresi bina
  dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak
  altında, çöp yığınları ve beton altında yuva yapar.
  Lağım faresi dışkısı küt kapsül şeklinde ve 20 mm kadar
  uzunlukta olabilir. Lağım faresi güçlü koku ve işitme
  duyularına sahiptir. Lağım faresi 12 mm den büyük
  aralıktan geçebilir. Lağım faresi sık sık yangınlara
  neden olmaktadır. Aynı zamanda lağım faresi hastalık
  taşıyıcısıdır. Lağım faresi saldırgan değildir, fakat
  lağım fareleri aç oldukları zaman saldırganlaşabilir.
  Lağım faresi ilaçlama yapılırken dikkat edilmelidir.
  Lağım farelerinin gezindikleri ve güzergahları ilaçlama
  yapılmalıdır. Lağım faresi ilaçlama bilir kişilerce
  yapılmalıdır.
  ÇATI FARESİ


  Çatı fareleri kuyruğu hariç 16-21 cm boyunda ve 80-300 gr
  ağırlığındadırlar. Çatı faresi kahverengi veya siyah
  tüylere sahiptir. Çatı faresi aynı zamanda çok iyi
  tırmanır. Çatı faresi 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay
  kadar yaşar ve çatı faresi bir keresinde 4-8 yavru
  doğurur ve yılda 6 döl verebilir. Çatı faresi 12 mm den
  büyük aralıktan kolayca geçebilir. Çatı faresi kuduz ve
  şap gibi bir çok hastalığı yayarak büyük tehlike
  oluşturur. O yüzden çatı faresi zararlı haşereler
  sınıfına girer. Çatı faresinin zararlarını azaltmak için
  ilaçlama yapılmalıdır. Fakat ilaçlama yapılırken dikkat
  edilmeli ve ilaçlama bilir kişilerce yapılması
  gerekmektedir. Çatı faresi ilaçlama etkisini göstermesi
  için zamanında ilaçlama yapılmalı ve bulundukları yerler
  tespit edilerek ilaçlama yapılması daha etkili olacaktır
  ve çatı faresi büyük olduğu için insanlara ve
  eşyalara zarar vermesi muhtemeldir.  KALORİFER BÖCEĞİ

  Kalorifer
  böcekleri her yerde yaşayabilirler. Kalorifer böceği
  için yaşamaya ve üremeye en uygun yerler sıcak
  ortamlardır. Sıcak ortamlarda kalorifer böcekleri hızla
  ürerler. Kalorifer böceği evlerimizde her yerde
  görülebilirler. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve
  banyolardır. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her
  pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve
  sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde
  aktiftir. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik
  ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve
  geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz
  yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç
  kazanırlar. Genellikle geceleri aktif olan kalorifer
  böcekleri ışığa karşı hassastırlar. Bir binada 10 kat
  birden bir gecede dolaşabilirler. Kalorifer böcekleri,
  yaklaşık bir gecede 4,5 km yol kat edebilirler. Bütün
  insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her
  şeyi yerler, kağıda kadar. Genelde toplu koloniler
  halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır. Nemli, sıcak
  ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi,
  depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi
  yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde
  çok görülürler. Dünya üzerinde her yerde bulunurlar.
  Türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney
  Kutuplarında da yaşayabilirler. -32 dereceye kadar
  dayanabilirler.

   Forum Saati 14/12/2017, 7:07 pm