Paylaş
Aşağa gitmek
avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

ALABADEM IRKI HAKKINDA ARŞİV

Bir 21/12/2009, 5:33 pm


Öz Geçmişi: Alabadem güvercin ırkının var olduğu bilinen ulaşabildiğimiz tarih 1920’dir.Kök olarak (Balkan) topraklarına dayanır.Alabadem güvercin ırkı 1940 yılında ve devamında ki yıllarda Edirne ilinde güvercin yetiştirciliği yapan kişilerce üretilerek şekillendirilmiş Türk ırkıdır. Form ve performans özelliği bulunan Alabadem güvercin ırkı form(kostüm)
özellikleri başta olmak üzere (makaracı) güvercin ırkları sınıfına girer.Elimizde ki mevcut Tarih bilgileri kısıtlıdır ve halen Alabademin tarihsel içeriğini araştırmaktayız mevcut bilgiler değişebilir.

Genel Görünümü:Orta büyüklükte,hafif alınlı kafa yapısıyla,yunus balığı surat ifadesine sahip neşeli hareketleriyle kibar ve zarif görünümde ,simetrik form özelliği taşıyan asil bir görünümdedir.

Fiziki Özellikleri

Gagası:Beyaz renkte ,1,8 mm uzunluğunda ince,zarif görünümde ve avuksuzdur.Renk çeşitlerinde gaga ucu rengi taşımaz.

Gözleri:Dar göz çerçeveli ,siyah renk genel göz rengidir.Sarı ve kırmızı renk tonlarında gözlere de sahiptirler.

Kafası:Tepeli ,zarif kalınlıkta,hafif alınlıdır.

Ala Beyazlığı:Gaga altından başlayan ,kafanın üzerinden arka tepeye ve kulaklara kadar inen baş beyazlığına ala denir.

Tepesi: Hilal görünümünde ,kulaktan kulağa uzanan, yakalı ve dik tepelidir.

Bademi:Kafanın üzerinde (Ala beyazlığında) bulunan Kondurma ve sürme badem olmak üzere iki çeşit badem özelliği bulunur.Alnın önünden tepeye kadar uzanan badem şekline (sürme badem) Ala beyazlığının ortasında ve yuvarlak görünümde olan badem şekline ise (kondurma badem) denir.Simetrik görümde olduğu müddetçe her iki badem şeklide standart kabul edilir.

Akbaş :Ala beyazlığında gövde renk izi taşımayan (bademsiz) olan tüm Alabadem çeşitleri (akbaş) denir. İz taşımayan ala beyazlığı isimlendirmesidir.

Renk Kulağı:Ana gövde renginin, ala beyazlığına girmiş 2-3 mm büyüklüğünde ki ovalimsi renktir.Kulaklardan başlar ve gözün hemen altında biter.

Boyun Yapısı:Zarif kalınlıkta ve uzunluktadır orta büyüklükte ve dik yapıdadır.Kaba görünmeyen bir duruş sergiler. Sahip olduğu renk özelliğinin şal rengini boynunda taşır.

Göğsü:Boyun yapısı başta olmak üzere genel fiziki duruşu kaba göstermeyecek şekilde geniştir.

Sırtı:Üstten ve arka cepheden bakıldığında belirgin sırt omuzlarına sahip, kibar bir görümüm içindedir.

Kanatları:Vücudunun üstünde, kuyruk üstünde bağdaşmaz(birbirin üstüne binmez) kibar bir şekildedir.Rengine göre kalemli izlidirler.kanat Telekleri orta kalınlıkta olup Tüm alabadem çeşitleri akkanattır 7-7 ,6-7,5-6 vb beyaz kanat teleklerine sahiptirler.

Kuyruğu : 12-14-16 kuyruk telek sayısı değişkenliğine sahip oldukları gibi filipalı ve filapasız olanlarıda vardır. Geniş kuyruk telekleri kalabalık bir görünüm içindedir.Kuyruk altı beyazlığı(aynası)olabilir.Alt kuyruk ucunda ortalama ölçüleri 2cm genişliğinde (sedef )ismi taşıyan iz taşırlar.Sedefli,aynalı kuyruk ve sedefsiz aynalı kuyruk çeşitliliği vardır.

Bacakları:Baçasız ve tozluksuzdur.Yerden orta yükseklikte ve beyaz tırnaklıdırlar.

Renk Çeşitleri: Yedi Farklı renge sahiptir.Siyah,kırmızı,sarı düz gövede renkleri ve gri(nohudi),açık bulut mavi,kızıl kül rengi,sarı alemli(kalemli) renkleri vardır.

Renklerine Göre isimleri

(Siyah gövde rengine sahip olanlara :Bursalı)
(Kırmızı gövde rengine sahip olanlara :Mercan)
(Sarı gövde rengine sahip olanlara: Kanarya akbaş)
(Açık nohudi gri tonlarında gövde rengine siyah kanat kalemleri taşıyanlara:Nudi(nohudi)
(Koyu mavi ve açık mavi gövde renklerinde siyah kalemli olanlara : (Yuva Alı)
(Açık krem veya açık kül rengi gövde rengine sahip kavun içi sarı kalemleri olanlara: ( Sarı alı)
(Gri kül rengi gövde rengine sahip kızıl ve kırmızı tonlarda kalemlere sahip olanlara : (Küllü) İsimleri verilir.)


Uçumu:Genellikle orta hava ve üstünde uçum sergilerler Filo uçarlar 1 ila 5 saat arasında farklı zaman dilimlerinde geliştirilebilir hava performanslarına sahiptirler.Yumuşak kanat atan keyfi (neşeli) makara yaparlar.Bel kırma hareketlerini sıklıkla severek gerçekleştirirler.

Makara Özelliği:Alabadem amatör bir makaracıdır neşesinden keyfe keder 2-3 sarım makara yabıp bel kırarlar.Geçmişten günümüze alabadem makarası için değil kostüm özelliği ön planda tutularak yetiştirilmiştir bu sebepten dolayıda içinde gizli kalan makara özelliği geri plana düşmüş geliştirilebilir bir özellik olarak kalmıştır.

Karakteristik Yapısı: Alabademler yuvaya ve yavruya ve eşlerine düşkünlüğü ile ön plana çıkarlar.Çok uysal,sakin olduğu kadar Alabadem denince akla ( neşeli),(eğlenceli bir kuş gelir) birbirlerine yaptıkları kurlarla ötüşleriyle ve kanat seslerinin güçlü vuruşlarıyla salmaların önünü adeta şölen meydanına döndürürler.Yetiştircilerine çok bağlı duygusal yönleri gelişkin kuşlardır yabancı birini salma önünde rahatlıkla ayırt ederler. Bulundukları ortama çok çabuk adapte olurlar.


Hilal Hüseyin Aydoğmuş.
avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

Alabadem de Alemli Renklerin Özellikleri.

Bir 21/12/2009, 5:37 pm
Alabadem ırkımızın alemli renklerimizin renk özellikleri.

Alemli renklerimizi hatırlayalım ''nudi,yuva alı,küllü,sarı alı'' bunları hatırlayalım ve bu 4 alemli rengin sadece kostüm rengi farklıdır diğer bütün ala,badem,alem,kulak,sedef aynıdır değişmez sadece renk değişir bu değişen renklere de farklı isimler konulmuştur şekeri kırmızı alemliye küllü,sarı şekeri alemliye sarı alı,mavi tonlarının açık olanına nudi diğer koyu mavi olanına yuva alı adı verilir.Burda dikkat etmemiz gereken en önemli kriter bütün alemli renklerin güvercin üstünde ki renk izleri aşağıda ki nudi rengimizde ki gibidir ve''değişmez sadece renk değişir''.

Nudi Alabadem.

avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

Sürme Badem.

Bir 21/12/2009, 5:39 pm
Bursalı alabadem rengimiz alabadem renklerimizden düz renk olanlar arasına girmektedir.Tüm 7 renk alabadem çeşitlerinde sürme, kondurma,yarı sürme ,yarı kondurma,tam sürme tam kondurma badem şekilleriyle karşılaşabiliriz bu normal olan badem şekillerinden bursalı alabadem de olan sürme bademi resimde görmekteyiz.

avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

alabedem

Bir 21/12/2009, 5:41 pm
Kanarya Akbaş alabadem rengimiz düz renkler mensubu bir alabadem çeşidimizdir.Bu gösterimli resimde ki hataları inceleme fırsatını bulabiliriz.4 adet alemli 3 adette düz rengimiz bulunuyor.Kanarya akbaş rengimiz bunlardan sarı gövde rengine hakim olan rengimizdir.Diğerleride bursalı,mercandır.Bursalı siyah gövde rengine mercan da kırmızı gövde rengine sahiptir.Alabadem ırkımızda baş bölgesinde ki ''ala''adı verilen beyazlığa giren gövde ana rengi baştaki ala kısmının simetrik yapısını bozar bu istenmeyen bir durumdur.Ala tepe yakasının bir ucundan gaganın hemen altından gırtlak bölgesinden aşağı taşmadan diğer tepede ucundaki yakayla uyum içinde simetrik bir görünüm içinde olmalıdır.Örnek:Bir ırk baska ırkında nasıl başta ki beyazlık aşağıda ve düzgün bir çizim içinde daire dönerek boynun üst bölümünü sarması isteniyorsa.Alabadem de de bu gırtlağın hemen altından fazla açık ''alalı''olmadan gırtlak altını çepe çevre çevirmeli ve tepe yakalarıyla bileşip uyum içinde gözükmelidir.


Kanarya Akbaş Alabadem.

avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

ALABADEM IRKI HAKKINDA ARŞİV

Bir 21/12/2009, 5:43 pm
Osmanlı dönemin de padişahların havuz sefaların da ve han,hamam avluların da beslendiği halk arasın da kulaktan kulağa yayılmış aslı olmayan ve Hünkari ırkımızın Osmanlı dönemin de ki rivayi popilerliği ile karıştırılan bir Irktır Alabadem ırkı.Hünkari ırkı ile benzerliğinden dolayı ve geçmişte ki bazı renklerinin günümüzde ki hali ile aynı olmadığından dolayı Hünkari ırkı ile karıştırılmaktadır.Net olarak Osmanlı dönemin de beslendiğine dair bir kanıt yoktur.Halk arasın da beslendiği söylemleri sözlü anlatımlarla günümüz de yer almaktadır yazılı bir belge ve resmi bir kaynak, tarihsel bir döküman ve arkeolojik bir bulgu yoktur.

Alabadem ırkımızın geçmişini incelediğimiz de ulaşabildiğimiz en sağlıklı tarih 1923 yılıdır ve bu da Edirne ve çevresin de ki 40 yaş üstü Alabadem yetiştiricilerinin rivayi bilgilerinin sonucun da ortaya çıkan bir bulgudur.Cumhuriyetimizin öncesin de beslendiğine dair net bir anlatım ve dökümana rastlanamamıştır.

Alabadem ırkımızın geçmişi ile ilgili bilgiler bireysel yaptığım çalışmalar sonucun da ortaya çıkardığım bilgilerdir.Bu çalışmlarıma hala devam etmekteyim bu bilgiler Alabadem yetiştiricileriyle yaptığım bilgi alımlarım bunun yanı sıra Edirne merkezde ki tarihsel dokuları görsel olarak incelemelerim sonucun da ortaya çıkan bilgilerdir.
avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

Alabadem, Kanat Telek Özellikleri.

Bir 21/12/2009, 5:44 pm
Herkese merhabalar,

Kanat telek sayıları en ideali ve olması gerekeni 7-7 Formudur .

Farklılık gösteren kanat telek sayısı 7-6 5-6 8-7 9-7 4-5 6-6 gibi telek sayılarına rastlanmaktadır.
Telek sayılarının önemi bir çok ırkımızda olduğu gibi alabadem ırkımızda da önem taşımaktadır fakat kanat omuz başlarında ki pır pır dediğimiz ve bir çok farklı ismi bulunan küçük kanat teleklerinin kapalılığı önem taşır biz yöresel olarak üst pır pır ve alt omuz pır pırları deriz bu küçük teleklerin her iki kanattada hem sayısı hemde ana telekleri uyguladığı kapalılık etkisi kuşun omuz başlarında ki ana telek''beyaz'' renklerine etki etmektedir.

Alt kısımda ki kanarya akbaş alabadem:Kanat omuz başlarına alttan bakıldığında dağanık bir biçimde ''beyazlık,sarılık'' istenmez hatadır.Pır pırlar alt kısımda da görev görür üstten kapalı olan kusursuz küçük telekler alt kısımda ki omuz başlarını küçük tüğlerle sararak istenmeyen küçük beyaz tüğleri kamofile eder.
alt kısımda ki kusursuz bir görünüştür.


Alt kısımda ki bursalı alabadem:Baş parmağımla bastırdığım yer küçük kanat teleklerinin olması gereken şeklidir bu pır pırlarda eksiklik olduğu zaman zaman görülebilir fakat ana teleklerin görünümünü olumsuz etkiler göze hoş gelmez bu yüzden pır pır dedeiğimiz 3cm civarında ki küçük zırh telekleri önemlidir.

avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

Alabademin Makara Özelliği.

Bir 21/12/2009, 5:45 pm
Merhabalar,orjini makaracı olduğunu belirtmek doğrudur fakat nasıl makaracı olduğu açık uçlu bir konudur.Makarası geliştirilebilir.

1-Alabadem makaracıdır fakat neşeli makaracıdır profesyönel bir makaracı değildir.''Makarası için beslenmediğinden kaynaklanan makara performans kayıplarına uğratıldığı tespitlerimizde yer almaktadır.''
2-Trakya yerlisi ile melezlenmemiş!!! Alabademin 1-2-3-5 vs hatta yarım direk sert ve sarım şeklinde makara yaptığı ustalar tarafından görülmemiş ve benzeri uzun makara şekillerine rastlanmamıştır bu kesin bir bilgidir bu araştırmam 90,40,50,60,65 yaş sınırları içerisinde bulunan alabadem yetiştiricilerine sorularak alınan bir bilgidir.
3-Alabademin en kızgın eş dönemlerinde dahi 3-4 peşi sıra makara yaptığı çok zor gözlemlenmiş ve nadir bir durumdur çok keyfi olarak 2-3 çok çok gevşek takla atarlar.Kuyruk üstüne yaslanmayı bel kırmayı hava inişleri sırasında sıklıkla uygularlar.
4-Alabademin en büyük özelliği çok neşeli olması renk kartela çeşitlerinin bu neşelikle beraber besleğiciye büyük keyif vermesi ve kostüm ırkları arasında performansının hiçte hafife alınmayacak kadar iyi olmasıdır düzenli uçurulan alabdemler 4-5 saat performans sergilerler ve bu zaman dilimi geliştirilebilir.
avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

Alabadem de Akbaş Ne demektir?

Bir 21/12/2009, 5:49 pm
1-Kanarya Akbaş. Bu Rengimiz haricinde olan diğer tüm renklerde ''badem yoksa''O zaman akbaş takısı alır!Kanarya Akbaşın orjin ismi Kanarya akbaştır bademi olsun veya olmasın Kanarya Akbaş denir.Fakat kanarya akbaş rengi bademsiz olursa ''Akbaş takısı ismin başına gelir ve AKBAŞ kanarya denir veya AKBAŞ kanarya akbaş adını alır. 7 Toplam Alabadem renginin 'akbaş' olanı vardır.Bu bir hata veya kusur değil aksine simetrik badem şekilleri üretimin de ''badem jokeri'' olarak kullanılır.

Diğer 6 rek alabademin başında bademi yoksa bu durumda akbaş mercan,akbaş küllü,akbaş nudi,akbaş yuva alı,akbaş sarı alı veya tam tersi sarı alı akbaş, küllü akbaş, mercan akbaş denebilir burda dikkat edilmesi gereken ''kanarya akbaş orjin isminin ''karıştırılmamasıdır.Bademi varsa sürmeyse sürme,kondurmaysa kondurma, badem yoksa direk olarak hangi renk olursa olsun ''akbaş'' takı ismini ve hangi renk mensubu isme sahipse o ismide telafuz edilerek adlandırılır.
2-Bursalı
3-Mercan
4-Küllü (Solda ki 2'den 7'e kadar olan aladem isimlerin de badem olduğu sürece akbaş takısı almaz)!
5-Sarı Alı
6-Yuva Alı
7-Nudi

(Kanarya Akbaş rengimizin orjin ismin de Akbaş takısı vardır)Eğer bademi yoksa ikinci bir akbaş takısı alır ve ''Akbaş Kanarya Akbaş denir''
Örnek: Resimde Bademli bir kanarya akbaş görmekteyiz bademi olmasaydı akbaş kanarya akbaş olarak belirtecektik.''Bursalı Akbaş Alabadem''Bademsiz bir Bursalı alabadem.
avatar
Mesaj Sayısı : 135
Ad Soyad : Hilal Hüseyin Aydoğmuş
Nerden : Edirne
Doğum Tarihi : 08/11/80
Forum Kayıt : 11/09/08
Kullanıcı profilini görhttp://www.trakyaguvercindunyasi.com

Alabadem-Simetriyi Bozan Renk Hataları!

Bir 21/12/2009, 5:51 pm
Merhabalar,uzun yıllara dayanan emektar yetiştiricilerimizden Faruk Akduman ve Hasan Müzeker'in kuşlarını fotoğrafalardan çekerek buraya aktardım biri belki 5 yıl önce bir başka resim belkide 20 yıl önce çekilmiş olabilir çok çok eskiye dayanan fotoğraflarda resimlerin arasında mevcuttur.Resimleri bilerek karışık yükledim bu renkleri daha iyi tanımanıza ve ayırt etmenizi sağlayacağı düşüncesindeyim.
Alabademler Faruk Akdumana aittir kendisine buradan bir kez daha teşekkür eder saygılar sunarım.
Kanarya Akbaş.Küllü.

Kanarya akbaş.

Bursalı.

Yuva Alı.

Yuva Alı.

Kanarya Akbaş.

Bursalı.

Bursalı.

Nudi.''Nohudi''Bu renk ismi şivesel olarak değişiklğe uğramıştır aslen Nohudi diye geçmesi gerekirken Trakya şivesiyle harfler yuvarlanmış doğal olarak isimde dejanere edilerek bu rengimize Nudi denmiştir.Yuva Alı ile Nudi arasında ki fark NUDİ çok daha açık Yuva Alı ise Çok daha koyu bir renk hakimiyetine sahiptir.

Yuva Alı.

Sarı Alı.

Kanarya Akbaş.

Kanarya Akbaş.

Nudi.''Nohudi''.

Sarı Alı.

Bursalı.

Mercan.


Hilal Hüseyin,Erdem Günay.
avatar
Mesaj Sayısı : 6294
Ad Soyad : Güvercin Forum
Nerden : Türkiye
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
Kullanıcı profilini görhttp://turkiye-guvercin.forum-2007.com

Geri: ALABADEM IRKI HAKKINDA ARŞİV

Bir 21/12/2009, 8:46 pm
Alabadem, övgüyü hakeden göz alıcı güzelliğiyle makaracı ırklar ailesinin bir ferdidir. Ülkemizde çok fazla tanınmayan ve nesli ciddi olarak tehlikede olan bu ırkımız, günümüzde sadece Edirne Merkez ve Uzunköprü ilçesinde az sayıda yetiştirici tarafından beslenmektedir. Atalarından miras aldıkları bu ırkı gelecek nesillere aktarabilmek için özverili çalışmalarını sürdürmektedirler. Alabadem’ in tarihi gelişim süreci tam olarak bilinmesede geçmişinin çok eski tarihlere; Edirne’ nin Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yaptığı dönemlere dayandığı bir efsane olarak kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Bu bilginin doğruluğu belgelerle kanıtlanamasada dedelerinden miras Alabademleri halen besleyen yetiştiriciler bu ırkın köklü geçmişinin kanıtıdır.

Alabademler makaracı ırklardan olmalarına rağmen günümüzde ağırlıklı olarak kostüm güzellikleri için beslenmektedirler. Geçmişte uçuş, makara ve kostüm güzellikleri birarada aranırken günümüzde sayılarının azlığı, bu kuşların gönül rahatlığıyla uçurulmalarına engel olmaktadır. Alabadem uçuş esnasında genellikle kümesinin üzerinde 5-6 başlık kısa makaralar yaparak uygun antreman programıyla ortalama 4-5 saatlik uçuş süresine ulaşabilir.

Alabademlerde birçok kostüm özelliğini birarada bulundurması beklenir. Vücutlarının renginde tepelere sahip olan bu ırkın kafaları tamamen beyaz renkte olabileceği gibi bu beyaz rengin tam ortasında vücut renklerinde “badem” olarak adlandırılan işaretlerde bulunabilmektedir. Alabadem, ismini kafasındaki bu badem şeklinde bulunan tüylerden almıştır. Bademi bulunmayanlara ise “Akbaş” denmektedir. Bu ırkın kanat uçlarında her iki kanatta da eşit sayıda olmak kaydıyla beyaz tüyler bulunur. Alabademlerde yetiştiricilerin üzerinde önemle durdukları noktalardan biriside paça-tozluk ve ufak tüylerin ayaklarda bulunmamasıdır. Bacaklarında tüy bulunması yetiştiricilerine göre ırkın saf olmadığının en büyük kanıtlarından birisidir. Genelde siyah göz rengine sahip bu kuşlarda çakır göz renginede rastlanabilir. Gagaları vücutlarıyla orantılı olarak ince, beyaz ve uzundur. Siyah, kırmızı, sarı, şekeri şeritli, açık gri, sarı şeritli ve açık mavi olmak üzere 7 farklı renkte bulunan Alabademler neşeli ve hareketli yapılarıylada ilgi çekmişlerdir. Özellikle erkek Alabademlerin bitmek bilmeyen enerjileriyle salma etrafında yaptıkları kurlar izlenmeye değerdir.

Alabademler göz alıcı özelliklerinin yanında yavru yetiştirmedeki ustalıklarıylada tanınırlar öyleki 3 yavru bakan Alabademlere sıkça rastlanır. Bugün içinde bulunduğu zor durumunda başlıca nedenlerinden biride bu özelliklerinin diğer bölgelerdeki başka ırk yetiştiricileri tarafından farkedilmesidir. 80’li yıllarda Edirne’ de oldukça fazla bulunan Alabademler ülkemizin birçok bölgesine bakıcı kuş olarak sorumsuzca yüksek adetlerde gönderilmiş artık yok olma sınırına dayanmıştır. Günümüzde yaklaşık 20-30 yetiştiricinin üstün gayretiyle hayatta kalma savaşı veren bu ırkımızın en kısa sürede eski görkemli günlerine döneceği gökyüzünde izleyenleri yeniden büyüleyeceği günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Alabadem renklerinin yöresel adları:

Siyah : Bursalı
Kırmızı : Mercan
Sarı : Kanarya Akbaş
Şekeri Şeritli : Küllü
Açık Gri : Nudi
Sarı Şeritli : Sarıalı
Deniz (Açık) Mavi : Yuvalı

Makhale Sahibi : Koral Alter
avatar
Mesaj Sayısı : 152
Ad Soyad : Trakyaguvercin.com
Forum Kayıt : 01/05/09
Kullanıcı profilini gör

Geri: ALABADEM IRKI HAKKINDA ARŞİV

Bir 23/12/2009, 6:13 pm
alabadem ırkımız için çok faydalı, güzel bir derleme olmuş paylaşımlarınız. teşekkürler

gürkan okur
avatar
Mesaj Sayısı : 6294
Ad Soyad : Güvercin Forum
Nerden : Türkiye
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08
Kullanıcı profilini görhttp://turkiye-guvercin.forum-2007.com

Geri: ALABADEM IRKI HAKKINDA ARŞİV

Bir 26/12/2009, 5:50 pm
Dönem dönem gerçekleştirdiğimiz gözlemlerimiz sonucu İlimizde sayıca en az olarak bulunan renklerimiz üzerinde üretimler yaptığımızdan dolayı benim beslediğim Alabademlerim bu kadar

Öz Geçmişi: Alabadem güvercin ırkının var olduğu bilinen ulaşabildiğimiz tarih 1920’dir.Kök olarak (Balkan) topraklarına dayanır.Alabadem güvercin ırkı 1940 yılında ve devamında ki yıllarda Edirne ilinde güvercin yetiştirciliği yapan kişilerce üretilerek şekillendirilmiş Türk ırkıdır. Form ve performans özelliği bulunan Alabadem güvercin ırkı form(kostüm)
özellikleri başta olmak üzere (makaracı) güvercin ırkları sınıfına girer.Elimizde ki mevcut Tarih bilgileri kısıtlıdır ve halen Alabademin tarihsel içeriğini araştırmaktayız mevcut bilgiler değişebilir.

Genel Görünümü:Orta büyüklükte,hafif alınlı kafa yapısıyla,yunus balığı surat ifadesine sahip neşeli hareketleriyle kibar ve zarif görünümde ,simetrik form özelliği taşıyan asil bir görünümdedir.

Fiziki Özellikleri

Gagası: Beyaz renkte ,1,8 mm uzunluğunda ince,zarif görünümde ve avuksuzdur.Renk çeşitlerinde gaga ucu rengi taşımaz.

Gözleri: Dar göz çerçeveli ,siyah renk genel göz rengidir.Sarı ve kırmızı renk tonlarında gözlere de sahiptirler.

Kafası: Tepeli ,zarif kalınlıkta,hafif alınlıdır.

Ala Beyazlığı:Gaga altından başlayan ,kafanın üzerinden arka tepeye ve kulaklara kadar inen baş beyazlığına ala denir.

Tepesi: Hilal görünümünde ,kulaktan kulağa uzanan, yakalı ve dik tepelidir.

Bademi:Kafanın üzerinde (Ala beyazlığında) bulunan Kondurma ve sürme badem olmak üzere iki çeşit badem özelliği bulunur.Alnın önünden tepeye kadar uzanan badem şekline (sürme badem) Ala beyazlığının ortasında ve yuvarlak görünümde olan badem şekline ise (kondurma badem) denir.Simetrik görümde olduğu müddetçe her iki badem şeklide standart kabul edilir.

Akbaş :Ala beyazlığında gövde renk izi taşımayan (bademsiz) olan tüm Alabadem çeşitleri (akbaş) denir. İz taşımayan ala beyazlığı isimlendirmesidir.

Renk Kulağı:Ana gövde renginin, ala beyazlığına girmiş 2-3 mm büyüklüğünde ki ovalimsi renktir.Kulaklardan başlar ve gözün hemen altında biter.

Boyun Yapısı:Zarif kalınlıkta ve uzunluktadır orta büyüklükte ve dik yapıdadır.Kaba görünmeyen bir duruş sergiler. Sahip olduğu renk özelliğinin şal rengini boynunda taşır.

Göğsü:Boyun yapısı başta olmak üzere genel fiziki duruşu kaba göstermeyecek şekilde geniştir.

Sırtı:Üstten ve arka cepheden bakıldığında belirgin sırt omuzlarına sahip, kibar bir görümüm içindedir.

Kanatları:Vücudunun üstünde, kuyruk üstünde bağdaşmaz(birbirin üstüne binmez) kibar bir şekildedir.Rengine göre kalemli izlidirler.kanat Telekleri orta kalınlıkta olup Tüm alabadem çeşitleri akkanattır 7-7 ,6-7,5-6 vb beyaz kanat teleklerine sahiptirler.

Kuyruğu : 12-14-16 kuyruk telek sayısı değişkenliğine sahip oldukları gibi filipalı ve filapasız olanlarıda vardır. Geniş kuyruk telekleri kalabalık bir görünüm içindedir.Kuyruk altı beyazlığı(aynası)olabilir.Alt kuyruk ucunda ortalama ölçüleri 2cm genişliğinde (sedef )ismi taşıyan iz taşırlar.Sedefli,aynalı kuyruk ve sedefsiz aynalı kuyruk çeşitliliği vardır.

Bacakları:Baçasız ve tozluksuzdur.Yerden orta yükseklikte ve beyaz tırnaklıdırlar.

Renk Çeşitleri: Yedi Farklı renge sahiptir.Siyah,kırmızı,sarı düz gövede renkleri ve gri(nohudi),açık bulut mavi,kızıl kül rengi,sarı alemli(kalemli) renkleri vardır.

Renklerine Göre isimleri

(Siyah gövde rengine sahip olanlara :Bursalı)
(Kırmızı gövde rengine sahip olanlara :Mercan)
(Sarı gövde rengine sahip olanlara: Kanarya akbaş)
(Açık nohudi gri tonlarında gövde rengine siyah kanat kalemleri taşıyanlara:Nudi(nohudi)
(Koyu mavi ve açık mavi gövde renklerinde siyah kalemli olanlara : (Yuva Alı)
(Açık krem veya açık kül rengi gövde rengine sahip kavun içi sarı kalemleri olanlara: ( Sarı alı)
(Gri kül rengi gövde rengine sahip kızıl ve kırmızı tonlarda kalemlere sahip olanlara : (Küllü) İsimleri verilir.)

Uçumu:Genellikle orta hava ve üstünde uçum sergilerler Filo uçarlar 1 ila 5 saat arasında farklı zaman dilimlerinde geliştirilebilir hava performanslarına sahiptirler.Yumuşak kanat atan keyfi (neşeli) makara yaparlar.Bel kırma hareketlerini sıklıkla severek gerçekleştirirler.

Makara Özelliği:Alabadem amatör bir makaracıdır neşesinden keyfe keder 2-3 sarım makara yabıp bel kırarlar.Geçmişten günümüze alabadem makarası için değil kostüm özelliği ön planda tutularak yetiştirilmiştir bu sebepten dolayıda içinde gizli kalan makara özelliği geri plana düşmüş geliştirilebilir bir özellik olarak kalmıştır.

Karakteristik Yapısı: Alabademler yuvaya ve yavruya ve eşlerine düşkünlüğü ile ön plana çıkarlar.Çok uysal,sakin olduğu kadar Alabadem denince akla ( neşeli),(eğlenceli bir kuş gelir) birbirlerine yaptıkları kurlarla ötüşleriyle ve kanat seslerinin güçlü vuruşlarıyla salmaların önünü adeta şölen meydanına döndürürler.Yetiştircilerine çok bağlı duygusal yönleri gelişkin kuşlardır yabancı birini salma önünde rahatlıkla ayırt ederler. Bulundukları ortama çok çabuk adapte olurlar.
Saygı ve sevgilerimle

Edirne Alabadem Komitesi.
Sayfa başına dön
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz