Güvercin hala hasta. Ne Yapabilirim?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Güvercin hala hasta. Ne Yapabilirim?

Mesaj tarafından Elma Bir 3/7/2010, 4:36 pm

Merhabalar,
Bir hafta kadar önce bu forumda evde iyileştirmeye çalıştığım bir sokak güverciniyle ilgili olarak yazmıştım, şimdi yine aynı güvercinle ilgili olarak bir iki sorum olacak.

Güvercini bulalı iki hafta oldu, genç bir güvercin, fakat tam bir yetişkin gibi. Eve ilk getirdiğimde hırıltısı vardı, hatta ağzından kan çıkarıyordu ve galiba dışkısı da kanlıydı, aynı zamanda halsizdi, yemek yemiyordu ben damlalıkla besliyordum ve sırtındaki tüylerin bir kısmı dökülmüştü.

2 gün kadar Baytiril verdim, sonra veterinere gittim veteriner Baytiril'i Terramycine adında toz bir ilaçla değiştirdi, çünkü Terramycin'in içinde ayrıca vitamin de varmış. İlacı verdiğim süre içinde ağzından ve dışkısından kan çıkartması durdu, büyük ölçüde de hırıltısı yok oldu. 10 gün kadar ilaca devam edecektim fakat 5. günün sonunda baya canlandı kendine geldi hatta ordan oraya uçmaya başladı, yakalanmaz hale geldi. Bu arada ilacını veremedim, 5. günde ilacı kesildi. Sonra 4-5 gün kadar da ilaç vermeden kaldı.

Fakat hırıltı tekrardan geldi bu nedenle tekrar veterinere gittim tekrar Terramycine verdi, 5 gün süreyle kullanmak üzere, şimdi ilacı tekrardan vermeye başlayalı 2 gün oldu. Gün içinde pek hırıldamıyor fakat sabahları daha çok hırıltısı oluyor, galiba üşüyünce hırıltı çıkarıyor?? Bu nedenle onu genelde sıcakta tutmaya çalışıyorum. Bu gün bir tas suyun içine atladıktan ve yıkandıktan sonra baya hırıldadı çok korktum. Aynı zamanda hala kendi yemiyor zayıfladı, ben besliyorum ama yememek için inat ediyor, ve zayıf olmasına rağmen baya güçlü hala. Bazen tek bir gözünü de bir süre kapalı tutuyor. Bütün bu süre içinde başının üstünde ve boynundaki tüylerin birazı döküldü, daha önceden dökülmüş olan tüyleride hala yok. Kanlı dışkılaması yok ve ağzından da kan çıkarmıyor.
Aslında gitmeye çok meraklı bir kuş bazen onu kafesle balkona fln koyduğumda aşırı derece de canlanıyor, ve kafese saldırıyor, ama aynı zamanda da hala hasta hırıldıyor...

Sorularım ise
1) Tekrardan aynı ilacı bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu? Terramycine hırıltısını geçirir mi?
2) Baytiril kullanmam daha mı iyi olurdu? Eğer daha iyi olurduysa Terramycine'i bırakıp Baytiril'e tekrardan geçebilir miyim?
3) Tek gözünü kapaması normal mi?
4) Bu durumdaki bir kuş için önerileriniz nelerdir? Ona nasıl bakabilirim, neler yapabilirim, nasıl iyileştirebilirim?

Lütfen yardımcı olun
Teşekkürler

Elma

Ad Soyad : Zeynep Kaya
Forum Kayıt : 21/06/10

Kullanıcı profilini gör

Geri: Güvercin hala hasta. Ne Yapabilirim?

Mesaj tarafından esatdogan Bir 4/7/2010, 6:21 am

hırıltı için monodoks diye bir ilaç var onu al ver.hemen keser.baytiril verme bildiğime göre ağır bi ilaç .

esatdogan

Ad Soyad : esatdogan
Forum Kayıt : 14/12/08

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Elma Bir 4/7/2010, 8:43 pm

Terramycine'i yarı da kesip monodoks vermek sorun olur mu?

Elma

Ad Soyad : Zeynep Kaya
Forum Kayıt : 21/06/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından esatdogan Bir 5/7/2010, 10:11 am

orasını bilmem 2 gün bekle istersen

esatdogan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından freaxs Bir 5/7/2010, 12:11 pm

Yaptığın örnek bir davranış
bunun için kutluyorum sizi
beysan bey gerekli açıklamayı yapar büyük ihtimalle
iyi günler

freaxs

Ad Soyad : ufuk sahin
Doğum Tarihi : 10/05/85
Forum Kayıt : 12/01/10

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından ŞEBAPÇI MÜDÜR Bir 5/7/2010, 2:15 pm

Merhaba
Zeynep hanım bu örnek davranışınız için bende sizi kutluyorum.
Yaban hayatta yaşayan bu tip hayvanlar kendi ortamlarında inanın daha çabuk iyileşiyorlar.
Sizinde dediğiniz gibi balkona çıkınca uçmak falan istiyor sanırım.
Eğer şu anda uçacak gibiyse kuşu serbest bırakın daha çabuk toparlayacaktır.
Eğer uçmaya dermanı yoksa bu konuda ufuk kardeşimizde dediği gibi beysan bey sizi aydınlatacaktır.
Yardımcı olabildikse ne mutlu bize
saygılarla

ŞEBAPÇI MÜDÜR

Ad Soyad : ERDİNÇ METİN
Doğum Tarihi : 18/03/75
Forum Kayıt : 16/06/10

Kullanıcı profilini gör http://erdincmetinn@gmail.com

Mesaj tarafından Forum Admin Bir 6/7/2010, 7:48 pm

monodok dene

Forum Admin

Ad Soyad : Güvercin Forum
Doğum Tarihi : 05/10/84
Forum Kayıt : 10/01/08

Kullanıcı profilini gör http://turkiye-guvercin.forum-2007.com

Mesaj tarafından Kuscu-Murat Bir 6/7/2010, 8:03 pm

Selam,

ilaclardan ziyade ben söyle bir uygulamayi öneririm:

Ilac vermek iyidir fakat bence en son cözüm olmali, Kusun kafesi diyelim, yari günesli diger yarisida gölgeli olmak sartiyla yerlestirilsin, Günesin sicagi hic bir ilac ile bir degildir, hiriltisini kesecektir bence, günes fazla geldiginde gölgeli tarafa gidecekir zaten, ama yaban hayvanlar daha direncli olur, ve sakin bu günlerde yikanma suyu verilmemeli, bence, suyuda zaten taze verdiginiz icin günesli kisima birakin, buz gibi olmasi iyi olmaz, ilik su kusa daha yararli olacagina inaniyorum, bilmiyorum anlatabildimmi !?!

Gözününün arada kapanmasi kötü birsey degildir, kus yalniz birkere, ne yapsin, ona verin bu hareketini, sicaklar biryana, yalnizlik biryana, bence telaslanacak bir durum yok !

Gecmis olsun

Kuscu-Murat

Ad Soyad : Murat Göcmen
Doğum Tarihi : 04/02/78
Forum Kayıt : 04/01/10

Kullanıcı profilini gör http://murat-tuna66.jimdo.com/

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 3/8/2010, 10:30 pm

Elma demiş ki:Merhabalar,
Bir hafta kadar önce bu forumda evde iyileştirmeye çalıştığım bir sokak güverciniyle ilgili olarak yazmıştım, şimdi yine aynı güvercinle ilgili olarak bir iki sorum olacak.

Güvercini bulalı iki hafta oldu, genç bir güvercin, fakat tam bir yetişkin gibi. Eve ilk getirdiğimde hırıltısı vardı, hatta ağzından kan çıkarıyordu ve galiba dışkısı da kanlıydı, aynı zamanda halsizdi, yemek yemiyordu ben damlalıkla besliyordum ve sırtındaki tüylerin bir kısmı dökülmüştü.

2 gün kadar Baytiril verdim, sonra veterinere gittim veteriner Baytiril'i Terramycine adında toz bir ilaçla değiştirdi, çünkü Terramycin'in içinde ayrıca vitamin de varmış. İlacı verdiğim süre içinde ağzından ve dışkısından kan çıkartması durdu, büyük ölçüde de hırıltısı yok oldu. 10 gün kadar ilaca devam edecektim fakat 5. günün sonunda baya canlandı kendine geldi hatta ordan oraya uçmaya başladı, yakalanmaz hale geldi. Bu arada ilacını veremedim, 5. günde ilacı kesildi. Sonra 4-5 gün kadar da ilaç vermeden kaldı.

Fakat hırıltı tekrardan geldi bu nedenle tekrar veterinere gittim tekrar Terramycine verdi, 5 gün süreyle kullanmak üzere, şimdi ilacı tekrardan vermeye başlayalı 2 gün oldu. Gün içinde pek hırıldamıyor fakat sabahları daha çok hırıltısı oluyor, galiba üşüyünce hırıltı çıkarıyor?? Bu nedenle onu genelde sıcakta tutmaya çalışıyorum. Bu gün bir tas suyun içine atladıktan ve yıkandıktan sonra baya hırıldadı çok korktum. Aynı zamanda hala kendi yemiyor zayıfladı, ben besliyorum ama yememek için inat ediyor, ve zayıf olmasına rağmen baya güçlü hala. Bazen tek bir gözünü de bir süre kapalı tutuyor. Bütün bu süre içinde başının üstünde ve boynundaki tüylerin birazı döküldü, daha önceden dökülmüş olan tüyleride hala yok. Kanlı dışkılaması yok ve ağzından da kan çıkarmıyor.
Aslında gitmeye çok meraklı bir kuş bazen onu kafesle balkona fln koyduğumda aşırı derece de canlanıyor, ve kafese saldırıyor, ama aynı zamanda da hala hasta hırıldıyor...

Sorularım ise
1) Tekrardan aynı ilacı bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu? Terramycine hırıltısını geçirir mi?
2) Baytiril kullanmam daha mı iyi olurdu? Eğer daha iyi olurduysa Terramycine'i bırakıp Baytiril'e tekrardan geçebilir miyim?
3) Tek gözünü kapaması normal mi?
4) Bu durumdaki bir kuş için önerileriniz nelerdir? Ona nasıl bakabilirim, neler yapabilirim, nasıl iyileştirebilirim?

Lütfen yardımcı olun
Teşekkürler

zeynep hnm.merhabalar aramıza hoşgeldiniz.
kusura bakmayın ben bir müddet izinde idim.yani tatil yaptım.foruma bakamadım.tüm arkadaşlar kusuruma bakmasınlar.
şimdi sizin kuşun problemine gelelim.
kuş sıcaklara bağlı üst solunum yollarında başlıyan ornitos diye adlandırdığımız ilk adım başlayıp sonra ciğerlere inerek kısacası bronşit durumuna yol açmış.
monodoks bu işi çözücektir.20-25 ml suda 1 adet monodoks kapsül eritip günde 2 defa 2ml halinde veriniz.4-5 gün uygulayınız geçmiş olsun.

Beysan Taştan

Ad Soyad : beysan taştan
Doğum Tarihi : 14/03/67
Forum Kayıt : 06/03/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Volkan Gülal Bir 4/8/2010, 12:28 am

Monodoks kapsül nereden alınacak onuda söyleyelim Beysan Bey

Volkan Gülal

Ad Soyad : Volkan Gülal
Forum Kayıt : 13/11/09

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 4/8/2010, 1:29 am

monodok kapsül eczanede bulunabilen beşeri bir üründür.
zaten tek doz olarak var.farklı versiyonları yoktur.

Beysan Taştan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından B3rKanT Bir 1/9/2011, 9:34 pm

merhaba beysan bey aynı sorun benim butun guvercinlerimde var 20 adet guvercinde ben bu ilacı nasıl uygulamalıyım?

B3rKanT

Ad Soyad : neset bahadır
Forum Kayıt : 01/09/11

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 2/9/2011, 7:00 am

neşet bey günaydın.

kuşlarda genel kullanımda ORNİMİX WSP toz 2lt suya 1 ölçek 6-7 gün uygulanır.

yada gambazin toz.2lt suya 2 çay kaşığı 6-7 gün uygula.

geçmiş olsun.

Beysan Taştan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından esatdogan Bir 2/9/2011, 7:04 am

beysan abi selam benim yavrulardada kuruluk var bir türlü toparlayamadılar.yem yerken yetersiz yiyolar.ne yapmamız lazım.

esatdogan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 2/9/2011, 12:28 pm

esat kardeş slm.

kuşlardaki kuruluk sıcaklara bağlı nezle,çiçek,ateş ve bağırsak florasının bozulması ilede olabiliyo.

eğer kuşun üst solunum yollarında nezle falan var ise ornitab 2-2-1-1 olarak kullan.

nezlenin dışında diğer saydıklarımdan herhangibiri var ise roni plus 2-2-1-1-1 olarak uygula roni plusta günde 2 adt olanları sabah 1 akşam 1 adt verirsen daha iyi olur.

geçmiş olsun.

Beysan Taştan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından esatdogan Bir 2/9/2011, 5:14 pm

tamam saolasın Beysan abi.işe yararsa inan çok makbule geçecek.

esatdogan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Beysan Taştan Bir 7/9/2011, 1:58 am

tamam kardeş uygula sonra tekrar paslaşalım.

Beysan Taştan

Kullanıcı profilini gör

Mesaj tarafından Sponsored content Bugün 8:13 pm

Sponsored content

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön